גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: חן גלילי

הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (במיל) גדי איזנקוט, השתתף בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, ומתח ביקורת על המנהיגות במדינת ישראל.

איזנקוט אמר כי "מזה שנים רבות שהחברה בישראל חיה בצל אתגרים ביטחוניים עצומים. בשנתיים האחרונות היא פוגשת מלחמה חדשה 'המלחמה בקורונה', מלחמה זו מאיימת על כל החברה הישראלית ואינה מבחינה בין קבוצות. ואכן, במלחמה הזו אנו פוגשים גם אירועים מרוממי רוח.

"ראינו חיילים ישראלים מושיטים יד לעזרה בריכוזים חרדיים וערביים. מגילת העצמאות שנכתבה לפני 74 שנים קוראת לכלל הקבוצות ליטול חלק בבניית המדינה על יסודות אזרחות שווה ומלאה, וכיום, 74 שנים מאוחר יותר, במצב הדברים הנתון, אולי החוברת הזו יכולה להוות הזדמנות להצעת מתווה חדש, מתווה בוגר המכיר במורכבות הקיימת, מכיר בצורך בסולידריות, ומכיר בכך שחובה לקדם מתווה לעתיד משותף לכל החברה הישראלית. עלינו להבין שהביטחון הלאומי נפגע מחוסר הסולידריות''.

לדברי איזנקוט, אזרחי ישראל מבקשים לשנות את המציאות: "רצון זה משותף לכל האימהות, לכל האנשים מכל השבטים, כאנשים חפצי חיים אנו מבינים שבלי שינוי עמוק, ובלי סולידריות הביטחון הלאומי יפגע.

"אנו זקוקים למנהיגות שתדע להתוות דרך וליצוק תוכן במדינה יהודית דמוקרטית, שתדע לתת שייכות ותקווה לכל אזרחי ישראל. במציאות הפוליטית זה לא קל לעשות זאת, זאת בנוסף למהפכת המידע שמקשה על קבלת החלטות, המנהיג חושש לנקוט בהחלטות קשות, אף כשהן נכונות. וממילא האזרחים מתקשים לחוות תחושת כבוד ושייכות למדינה''.

הרמטכ''ל לשעבר הוסיף כי "צריך ליצור אמון וכבוד הדדי שהקבוצות לא יחששו שמנסים לשנות אותן, וזה חוזר למנהיגות שמוטל עליה לעשות מה שנדרש כדי להוביל את האזרחים לשם".