יואב אליאסי, הצל
יואב אליאסי, הצל צילום: Sraya Diamant/Flash90

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את הערעור של הבשלנית נועה דרוקר, וחייב את יואב אליאסי-הצל לשלם לה פיצויים בגין "שידול ללשון הרע".

כזכור, בשנת 2017 פרסמה דרוקר, העוסקת בתחום המזון והקולינריה, פוסט בחשבון הפייסבוק שלה בו כינתה את הלוחם אלאור אזריה "טינופת" והצהירה על כוונתה להסיר מרשימת חבריה בפייסבוק את אלה שהביעו תמיכה בו.

בתגובה פרסם אליאסי פוסט בדף הפייסבוק המצליח שלו בו כתב: "תכנסו לדף של נועה ותפרגנו באיזה תגובה מהלב ואיזה כוכב בודד שידעו איזה נשמה טובה עומדת 8 מאחורי האוכל שהיא מוכרת". הגולשים לא איחרו לבוא, ורבים מהם העניקו לעמוד העיסקי של דרוקר דירוג נמוך ופזרו תגובות נגד העסק.

בחודש אוגוסט 2020 דחה בית המשפט את התביעה של קולר נגד אליאסי, אך חייב חלק מהנתבעים הנוספים לשלם לה פיצויים.

עכשיו, כאמור, קיבל בית המשפט המחוזי את הערעור של קולר, ואליאסי חויב לשלם לה פיצויים בסך 25,000 ש"ח והוצאות משפט בסך של 13,000 שקלים, כשהעוולה בה הוא הואשם היא "שידול ללשון הרע".

בשיחה עם ערוץ 7 הביע אליאסי תרעומת על היחס השונה שהוא קיבל מהתקשורת סביב סיקור 2 פסקי הדין. "מדהים שכשאני ניצחתי את התיק לפני שנתיים אף אחד לא התקשר", אמר. "פתאום עכשיו, כשאני מפסיד, חוגגים באייטמים. הם ניצחו 3 קטינים וחיילים בודדים, לקחו מהם 100,000 ש"ח".

עו"ד יניב לנקרי מפירמת לנקרי ושות', שייצג את אליאסי, מסר: "נדמה כי הרצון לזכות בלייקים ומחוות ברשתות החברתיות מעוות את המציאות משפטית נשוא ההליך מול דרוקר. מרשי ניצח בבית המשפט השלום וההליך התהפך בבית המשפט המחוזי במובן זה שפסק הדין הכריע בצורה שגויה לטעמנו שיואב עבר על עוולת השידול. טענות כגון הסתה ושאר ירקות מנותקות מכל מימד אפשרי ומהוות דיבה לכשעצמן. בעתיד יוגש ערעור לבית המשפט העליון שידרש להכריע מפורשות אם לצל יש אחריות על אחרים?! איננו עוסקים ברכילות זולה. המשך יבוא".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מצער ומקומם ששוב ביהמ"ש נותן פסיקה תקדימית שמצמצמת את חופש הביטוי דווקא על אנשי ימין. ניכר שהדבר מתחבר למגמה לסתום פיות לאנשי ימין. כמובן שאסור לשקר ולהוציא דיבה אבל הצל לא הוציא אף דיבה. ומדובר בשידול לדיבה דבר שמעולם לא נשמע כמוהו. כאשר אנשי ימין תבעו את שוברים שתיקה וארגוני שמאל על דיבה הם תמיד נדחו בטענה של חופש ביטוי פוליטי שוב ניכר שיש פסיקה בררנית".