השופט רון שפירא
השופט רון שפירא צילום: אתר בתי המשפט

נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, הורה לשלוח חומרים של ארגון השמאל "בצלם" לכלל לשכות שופטי המחוזי תחתיו - כך דיווח כתב "ישראל היום" יאיר אלטמן.

לפי נוהל הקיים בבתי המשפט, לשכות לא מעבירות לשופטים חומרים מארגונים פוליטיים, על מנת שלא להשפיע על שיקול דעתם.

ב"ישראל היום" דווח כמה מהשופטים הלינו על הצעד באוזניו של נשיא בית המשפט שפירא, אך הוא מצידו עמד על כך שהחומרים ימשיכו להישלח. אם שופט מסוים אינו מעוניין בכך, לדברי שפירא, הוא רשאי לגרוס את החומרים בלשכתו.

אחת החוברות שהופצו עסקה ב"השתלטות המדינה על קרקעות בגדה המערבית באמצעות אלימות של מתנחלים"; נושאה של חוברת אחרת היה "אלימות חיילי צה"ל". לשם המחשה, באחת החוברות נכתב כי "אלימות המדינה - הרשמית והלא־רשמית - היא חלק בלתי נפרד ממשטר האפרטהייד הישראלי השואף לייהד את המרחב בין הירדן לים".

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח''כ איתמר בן גביר שלח מכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות. "מעבר לשאלה כיצד ארגון פוליטי יוצר קשרים עם נשיא המחוזי בחיפה ועומד בקשר הדוק ורציף מול מזכירות בית המשפט, הרי בחלוקת החוברות יש ניסיון של השפעה חיצונית", כתב הח"כ והוסיף: "אם לארגון 'בצלם' מותר לחלק חומרים, תמהני מדוע אנשי 'חוננו', 'בצלמו', 'רגבים' או כל עמותה אחרת לא יוכלו לחלק חומרים אף הם לשופטי בית המשפט המחוזי בחיפה".

בן גביר הטיח ביקורת קשה בשופט שפירא. "שערורייה שנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה נותן לארגון שמאל קיצוני, שפועל נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, אפשרות להשפיע על שופטים", אמר ל"ישראל היום", "הנשיא פעל במקרה זה בניגוד לחוק ולנהלים. בהחלטתו הוא מוכיח שאין הוא ראוי להיות נשיא, ובעיקר - שעדיין יש גורמים במערכת המשפט המנסים להשפיע על שופטים ולהחדיר בהם אג'נדה פוליטית שמאלנית קיצונית".

בהנהלת בית המשפט החליטו לבדוק את המקרה. מארגון בצלם לא נמסרה תגובה.