חיסון לקורונה
חיסון לקורונהצילום: Photo by Flash90

שבוע אחרי ההמלצה לאשר חיסון בני 18 ומעלה במנה רביעית, מצטיירת תמונה עגומה: הביקוש להתחסנות בקרב האוכלוסייה המבוגרת נמוך מאוד - ונראה שמבצע החיסונים מדשדש.

מנתונים שנאספו בידי העיתון "ישראל היום", עולה כי עד כה חוסנו לא יותר מ-39 אלף בני 60-18 בכל קופות החולים.

ביום רביעי שעבר קיבל באופן חלקי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, את המלצת הצוות לטיפול במגיפות בנוגע למנת החיסון הרביעית. כזכור, חברי הצוות המליצו לאפשר חיסון רביעי לבני 18 ומעלה הסובלים ממחלות רקע ומגורמי סיכון לתחלואה קשה בקורונה; כן הומלץ לאפשר את החיסון לבני 18 ומעלה, אשר במסגרת עיסוקם עולה אפשרות לחשיפה משמעותית למחלה.

עם זאת, מעטים בלבד טרחו להתחסן: בשירותי בריאות כללית התחסנו בשבוע החולף 27,500 בני אדם בני 60-18 (מספר זה כולל מטופלים בסיכון ומטופלים בריאים גם יחד); מנתוני מכבי עולה שבמתחמי הקופה חוסנו כ-17 אלף חברי וחברות הקופה, לצד כ-3,500 חברים נוספים שזימנו תור לחיסון לימים הקרובים; לפי נתוני מכבי, כ-9,200 מחוסנים אינם מוגדרים כאוכלוסייה בסיכון, בעת ש-7,700 מחוסנים כן מוגדרים כך. בקופת החולים לאומית קיבלו בשבוע החולף 2,209 בני 60-18 את החיסון הרביעי; ובמאוחדת - רק 709 מבוטחים בטווח גילים זה התחסנו בפעם הרביעית.

גם כשבוחנים את ההיענות לחיסון בבתי הספר ובגנים, נראה שאין הרבה סיבות לאופטימיות, בלשון המעטה. מערכת החינוך הציגה אתמול נתונים שמצד אחד, מעידים על כישלון של מבצע החיסונים בבתי הספר; ומצד אחר, מציגים מספרים מעודדים יחסית בכל הנוגע לשיעור התלמידים הפטורים מבידוד. מתוך 2.4 מיליון תלמידי מערכת החינוך, התחסנו 36.4 אחוזים בלבד. מדובר על 844,602 תלמידים מחוסנים, כלומר, שקיבלו את כל מנות החיסון הנדרשות. רק כ-61,716 תלמידים ביסודי חוסנו בבתי הספר בידי פיקוד העורף ואחיות בריאות הציבור, ו-31,814 תלמידים בני יותר מ-12 התחסנו באמצעות ניידות חיסונים.

אף שההיענות לחיסונים בבתי הספר נמוכה, רבים מהתלמידים זכו לפטור מבידוד משום שחלו בקורונה והחלימו. נתונים שפורסמו אתמול מראים כי שיעור התלמידים פטורי הבידוד (מחוסנים ומחלימים) עמד אתמול בבתי הספר היסודיים על 53 אחוזים; בגני הילדים - על 31 אחוזים; ואילו בשכבות הגבוהות - על 66 אחוזים.