עירית לינור
עירית לינורצילום: יהושע יוסף

ביוזמת התנועה המסורתית, ארגון הגג של הקהילות הקונסרבטיבית בישראל, ויחד עם שורת ארגונים, נשלח מכתב לשר הביטחון בני גנץ ולמפקדת 'גלי צה"ל' בדרישה ממגישת התכנית "המילה האחרונה" עירית לינור להתנצל על הדברים שאמרה נגד הרפורמים.

כזכור, לינור אמרה השבוע בתכניתה בתחנת הרדיו הצבאית: "התנועה הרפורמית זרה, לא הצליחה להתחבב על ההמונים, הצליחה לקבל ייצוג פוליטי דרך גלעד קריב וגם הפעם הם היו ביחד איתו בכותל. הם קראו בספר תורה, ומחפשות שם כל מיני חיכוכים אלימים (נשות הכותל, י"ג). רוצים מתווה שפשוט יאפשר מתן מעמד שווה לתנועה דתית איזוטרית, לא חשובה, לא קיימת, לא אהובה, לא אהודה, לא מקובלת".

"הפסדתם", היא הוסיפה. "זו דמוקרטיה. לא התקבלתם פה. לכו, לכו, לכו. תקימו לכם כותל בכל מקום אחר בגלל שלפי הרפורמה אין עניין של קדושת המקום. נכשלתם פה. אל תכפו את דעתכם בכוחנות והפעלת סמכויות שלא קשורות".

"הולך לכם בארצות הרבית, לכו לשם. מקומכם לא כאן. חבל, באמת, אתם לא שייכים, אין סיבה. רק מקלקלים", אמרה. "יש את הכת הזאת, לב טהור. גם היא, אתה יודע, הם נורא, זה אנשים שהם פשוט, זה כת שהם שם עם כל מיני חומרות. נדמה לי שהם התפלגו מסאטמר. היו שם כל מיני עניינים של נישואי קטינים וקטינות. הם היו בישראל, וארצות הברית, וגורשו למקסימו וניסו את רומניה אלבניה וטורקיה ועכשיו הגיעו לבוסנייה וסרייבו. ומשם הם יגורשו כנראה גם. כמו שלב טהור לא מתאימה לכמעט 100 אחוזים מהעולם, גם התנועה הרפורמית לא מתאימה לישראל. יש כתות שלא יכולות להתקיים בכל מקום".

ארגוני הרפורמים, הקונסרבטיבים ונשות הכותל זעמו על דבריה של לינו והשוואתה בין הרפורמים לחברי כת לב טהור. במכתב ששיגרו לשר הביטחון נכתב: "גם אם שדרנית או שדר אינם שותפים לדרך החיים של תנועה זו או אחרת – להודיע על גלי האתר שהדבר הדמוקרטי הוא שקבוצה זו או אחרת צריכה לעזוב את מדינת ישראל, ולהשוות תנועה דתית לגיטימית וחוקית לכת שברחה מישראל לאחר שעמדה בפני האשמות פליליות, הוא דבר שלא יעשה".

"המרחק בין העובדות בשטח לדברים של שני המגישים רחוק – כרחוק מזרח ממערב, אך מה שגרוע מכך הוא שהמגישים בתוכנית הסיתו באופן פרוע כנגד תנועה דתית שהם לא מסכימים איתה", נאמר. "ראוי כי דווקא בתכנית זו תהיה סובלנות גם לעמדות שמחלוקת. לא יכול להיות שכך יתנהל שידור ממלכתי בישראל. אנחנו דורשים כי שני המגישים ייקחו אחריות על מעשיהם ויתנצלו בשידור על ההסתה הפרועה שהם נקטו בה, וכי יובהר להם כי מסרים אלו ומסרים דומים להם לא יחזרו להיות מושמעים על ידם ברדיו ציבורי".

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית, אמרה: "עירית לינור הרבתה לדבר על דמוקרטיה במשטמה אותה שטחה אמש בפני מאזיני גל"צ. דמוקרטיה, עירית, היא גם ההבנה שלא כולם חושבים כמוך. וזה בסדר. ממש בסדר. חבל שאישה כה רהוטה ומוכשרת בוחרת לזהם את השיח הציבורי באירוע שנאה רדיופוני שכזה".