יהונתן קליין.
יהונתן קליין.צילום: 2 בריבוע

מה יעשה גבר שמרגיש עומס גדול בחיים, והאישה שלו רוצה ממנו עוד ועוד ועוד. הרבה מאוד גברים מכירים היטב את החוויה הזו, שבה הם נדרשים כל יום, כל היום, להיענות לצרכים של אחרים, ושאין להם את הכוחותלהביא מעצמם עוד.

במצב הזה הנפש מחפשת איפה לנוח, איפה היא תקבל מעט שקט והערכה על כל ההשקעה שלה.

אבל במציאות, הרבה פעמים, האישה (שהיא המראה הכי נקייה ואותנטית שלנו הגברים) תשקף לנו שהיא דווקא צריכה עוד. ושאנחנו לא יוזמים, ולא זוכרים דברים חשובים, ושבאופן כללי אנחנו לא נוכחים מספיק. מה שרק מעצים את הקושי והאתגר שלנו…

לחצו כאן להצטרפות לקהילת 'שניים בריבוע' - משדרגים את הזוגיות>

בנקודה הזו אנחנו נדחפים עמוק לתוך צומת דרכים. חוסר האונים והתסכול יובילו אותנו בדרך הטבע לאחד מ3 ה-f של המצב ההישרדותי: fight, flight, freeze

1. נסיגה, אנחנו נשאף לצאת מהאירוע, להתנתק פיסית או רגשית, וללכת למקום שבו אין את האיום הזה שמשתקף אלינו דרך האישה שלנו. (דוגמאות- טלפון, עבודה, מישהו שצריך אותנו, ואם נודה באמת אפילו לפעמים לימוד תורה יכול להוות פתח מילוט)

2. תקיפה- אנחנו "נחזיר אש" לאישה שלנו בנסיון לעצור אותה מלבקר אותנו. נשתמש בציניות, וכחנות, או האשמה שלה שקשורה בתוכן הדברים שהיא אמרה או בגישה שלה.

3. קפיאה- התרגום האנושי שלנו לקפיאה הוא ריצוי. אנחנו מקפיאים את הרגש והנוכחות שלנו, ומנסים להתיישר עם הרצונות שלה בצורה שיש בה הכי מעט חיכוך עם האישה שלנו, בתקווה ובמחשבה שנקבל ׳אות גבורה׳ על כך, או לפחות הדרישות מאיתנו והביקורת עלינו ייפסקו.

האמת היא ש-3 ה-f לא כל כך עובדים. והסיבה היא שהאישה שלנו בעצם מאותת לנו שהיא לא חווה את הרצון שלנו כלפיה. אני לא מתכוון לרצון ממנה, אלא לרצון שלנו להשפיע עליה לטובה.

חשוב מאוד להבין את זה. הכמיהה הכי גדולה של אישה היא להרגיש את הרצון של הגבר שלה, כשהוא מכוון אליה, ורוצה בטובתה. כאשר אישה לא מרגישה את הגבר שלה, או יותר מזה, כשהיא מרגישה שיש לו הרבה רצונות, אבל הם לא מכוונים אליה ואל הזוגיות, היא מרגישה ריקנות קשה.

הריקנות הזו בדרך כלל תוביל אותה לאחד משני כיוונים: או ללכת ולהיות עצמאית רגשית, לזהות מה עושה לה טוב, ולהנמיך ציפיות מהאיש שלה, שלא מראה רצון או נכונות להגיע ללב שלה. או שהיא תביא אליו את הקושי והדרישות שלה ממנו, מתוך תקווה שהוא יראה אותה יותר ויתחיל ליזום את אלו מעצמו (מה שלרוב לא קורה אבל את זה נשאיר לפעם אחרת).

בנקודה הזו, כל גבר מוזמן לנשום עמוק, ולהיות גבר.

להיות גבר זה אומר לגבור על האתגר והרגשות הקשים שהוא חווה, ולהצליח להיות בהשפעה רגשית על האישה שלו. זוהי היציאה מהמטריקס של הזוגיות!

מה אני רוצה לגרום לאישה שלי להרגיש? דוגמאות להשראה- בטוחה, אהובה, קלילה, חשובה, מלאת עניין, וכד׳. ומשם לנווט את הדרך.

באפשרות הזו אנחנו כגברים עולים מעל המציאות, בוחרים לאן לנווט, ומתחילים לצעוד. הסיכוי שנגיע ליעד מתחיל להיות ריאלי, היות ואנחנו לא פועלים ממקום של תגובה, אלא ממקום של החלטה פנימית שמבוססת על הרצון שלנו.

האישה שלנו תבדוק טוב טוב כמה אנחנו נאמנים ודבקים באמת ברצון שלנו, לפני שהיא מתמסרת לחוויה שאליה אנחנו מזמינים. זהו מנגנון הגנה קריטי של אישה. לפני שהיא נותנת לדברים להיכנס לעולמה הרגשי והחוויתי, היא צריכה לוודא את הכוונות והבהירות של הרצון של האיש שלה.

כשגבר נכנס לעבודה הזו, של לגבור על הביקורת, תלונות, האשמות, ולפלס את הדרך שלו, אל הלב של האישה שלו, הוא מתחיל לחיות ולשאוב כוחות ממקור עוצמה אדיר שחבוי בתוכו. ההשלכות על האישה שלו יהיו מרחיקות לכת, והיא תתחיל להתמלא מנוכחות גברית יציבה ואוהבת.

יהונתן קליין הינו מרצה בפרויקט 'שניים בריבוע' המיזם הגדול לשדרוג חיי הזוגיות.

עדיין לא בפרויקט? הצטרפו בקלות בלחיצה כאן>>