טיפול בשריפה. ארכיון
טיפול בשריפה. ארכיון צילום: אהרן קראהן

הממשלה אישרה היום (ראשון) את התכנית הלאומית של ראש הממשלה, נפתלי בנט, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, והשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, להתמודדות ולמוכנות למול שריפות ענק, כחלק משינויי האקלים ומגמות ההחמרה של השריפות הצפויות בשנים הקרובות.

במסגרת התכנית יוקמו איזורי חיץ ביישובים סמוכי ייער וחורש, שימנעו התפשטות שריפות ופגיעה בנפש וברכוש, כפי שקרה בקיץ אשתקד בהרי ירושלים. כמו כן, יתקיים שיתוף פעולה עם חיל האוויר בכיבוי אווירי וחיזוק מערך הכבאות בתכנית רב-שנתית. התכנית בהיקף של 155 מיליון שקלים

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי "העולם כולו מתחמם בשל שינויי האקלים, ואירועי שריפות מהווים סכנת חיים של ממש. אנחנו לא מחכים לאסון הבא, אלא מקדימים תרופה למכה. התכנית הלאומית שגיבשנו תוסיף אזורי הפרדה במקומות רווי עצים, בהם קל לאש להתפשט, ובכך נמנע פגיעה בנפש וברכוש. אנחנו למודי ניסיון מאירועי השנים האחרונות, ומסתכלים במבט צופה פני עתיד איך ניתן לשפר את המוכנות לתרחישי אמת. כך נשמור על אזרחי ישראל".

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, הוסיף כי "משבר האקלים מציב את המשרד לביטחון הפנים, בדגש על הרשות הארצית לכבאות והצלה לישראל, בפני אתגרים עצומים ולראייה אנו מתמודדים עם אירועי שריפות ענק בתדירות ובעוצמה של חווינו בעבר. ההחלטה שעברה היום היא קפיצת מדרגה משמעותית בהערכות של המשרד לביטחון הפנים וכבאות והצלה לישראל לאתגרים אלו".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג סיכמה: "מדובר בצעד נוסף וחשוב ביכולת של ישראל להיערך נכון וטוב יותר לשינויי האקלים. האזור שלנו מאופיין באקלים חם ויבש, ומשבר האקלים צפוי להחריף מאוד את תכיפות ועוצמת השריפות בשנים הבאות. בהחלטת הממשלה שהתקבלה היום אנו מניחים את הבסיס להיערכות טובה יותר בנושא שריפות היער, תוך שמירה על המגוון הביולוגי והשטחים הפתוחים. מניעת שריפות והיערכות נכונה יותר של הישובים סמוכי היער הן הכרח במציאות של אקלים משתנה".