פנינה תמנו שטה
פנינה תמנו שטה צילום: חיים טוויטו

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה (כחול לבן) הזדעזעה מתחקיר ''כלכליסט'' שחשף מעקב של המשטרה אחר מפגינים, פוליטיקאים, עיתונאים, אנשי עסקים ומנכ''לי משרדי ממשלה.

בכנס ירושלים של בשבע וערוץ 7 אמרה תמנו שטה: "כאחת שהייתה לא מעט במחאות חברתיות כולל מחאת יוצאי אתיופיה – בטני התהפכה עם הפרשייה שנחשפה הבוקר – זה מרעיד את כל עוגני המדינה.

"זה חמור עוד יותר שזה נעשה לא רק על בכירי המדינה אלא גם על כל אזרח, זה לא יכול לעבור לסדר היום מבלי שאנו נבחרי הציבור נקרא להקמת וועדת חקירה ממלכתית. אני והשרה זנדברג כבר 3 שבועות קוראות להקמת ועדה כזו ועכשיו אני רואה שעוד ועוד שרים מצטרפים לקריאה זו".

בהמשך דבריה התייחסה השרה לישוב אביתר ותקפה את שר החוץ יאיר לפיד שהתנער מההסכם שנחתם בין הממשלה לתושבים: "בעייני זו אמירה בעייתית של לפיד לגבי היישוב אביתר, הוא ידע על המתווה שנחתם ולבוא עכשיו פתאום ולומר שזה לא נעשה בהסכמתו?! עכשיו הוא נזכר להתלונן?".

השרה גם התייחסה לחוק האזרחות ואמרה: "מה שנדרש מנבחרי ציבור זו הוגנת כאשר מביאים חוק מאוד פשוט שמי שמוגדר טרוריסט לא יזכה לקצבה ברור לנו שעלינו להצביע. אי אפשר להיות צבועים. שר הביטחון אפילו התפלא שיש מי שהתנגד לכך. אני מאמינה שנעביר את זה".

יאיר לפיד: לא מחוייב להסכם אביתר ערוץ הכנסת

כאמור, שר החוץ יאיר לפיד התכחש להסכם אביתר ואמר כי מבחינתו הוא אינו קיים. "ההסכם הזה לא נעשה איתי. אני מייצג חצי מהממשלה ולפיכך בעיניי הוא לא תקף ואני מתנגד לו", אמר לפיד בישיבת סיעתו יש עתיד.

שר הביטחון בני גנץ אמר מנגד כי יפעל לקיום הסכם אביתר, "יש הסכם עם תושבי אביתר. זה בבחינה משפטית וכשהיא תושלם נקבל את ההחלטות", אמר גנץ בפתח ישיבת סיעתו.