בנימין נתניהו במליאה
בנימין נתניהו במליאה צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת ערכה הערב (שני) דיון ''40 חתימות'' בנוכחות ראש הממשלה נפתלי בנט וראש האופוזיציה בנימין נתניהו.

נתניהו התייחס לתחקיר שחשף את הריגול שביצעה המשטרה אחר פוליטיקאים, עיתונאים, מפגינים, אנשי עסקים ומנכ''לים של משרדי ממשלה: "זהו יום שחור למדינת ישראל. מבלי להתייחס לעניין שלי, שיש לו כמובן השלכות רחבות, אני חושב שהעניין הזה נוגע לכל אזרחי המדינה - לא ימין, לא שמאל, כל אזרחי המדינה בלי יוצא מן הכלל.

"קרה כאן דבר שאי אפשר בכלל להעלות על הדעת. גורמים במשטרה ריגלו באופן בלתי חוקי בכלים הכי אגרסיביים שיש בעולם אחרי אינספור אזרחים - עיתונאים, פעילים חברתיים מימין ומשמאל, ראשי ערים, אנשי עסקים, פוליטיקאים, בני משפחותיהם - מי לא?".

לדברי נתניהו, ''הפשיטו כאן אזרחים עירום וערייה. עקבו אחריהם, האזינו להם, נכנסו אליהם לסודות הכי כמוסים ומי יודע איזה שימוש פסול עשו בריגול זה. תוכנות ריגול שנועדו לסכל טרור ולהילחם באויבינו, הפכו לכלי יומיומי בידי גורמים במשטרה לריגול אחר אזרחים בניגוד לכל נורמה, בניגוד לכל חוק''.

כדי להמחיש את חומרת הדברים אמר נתניהו כי ''הדבר דומה לכך שצה"ל ישתמש במטוסי f35 שאנחנו משתמשים בהם נגד איראן וחיזבאללה וחמאס כדי להפציץ את אזרחי ישראל. לא היה דבר כזה ובשום פנים ואופן אסור לעבור על כך לסדר היום''.

ראש האופוזיציה קרא להקים ועדת חקירה: ''יש רק דרך אחת לטפל בזה. לא בתמרונים ותירוצים ולא בכל מיני דרכים שלא יהיו מקובלות על כל יושבי הבית הזה. הדרך לעשות זאת היא באמצעות חקירה עצמאית, חזקה ובלתי תלויה, שתהיה מקובלת על שני צידי הבית הזה. רק כך נשקם את אמון הציבור במדינה שלנו ובדמוקרטיה שלנו''.

נתניהו עבר לתקוף את הממשלה ואת העומד בראשה: ''נפתלי, שאלת 'מה כואב לנו?'. כואב לנו שהרסת תוך כמה חודשים את ההישגים האדירים שהבאנו לאזרחי ישראל. לפני שמונה חודשים העברנו לכם את המדינה הראשונה בעולם שיצאה בשלום מהקורונה. דורגנו אז בחמישייה הראשונה בעולם בהצלחה בהתמודדות עם המגיפה. היו כמעט 0 חולים, 0 נדבקים, 0 מתים, והיום הספרון החדש שבנט חייב להעתיק הוא "איך להיכנע למגיפה". זה בדיוק מה שעשיתם.

"בחודשים האחרונים נפטרו בישראל מהקורונה כמעט 3000 ישראלים. לצערי רובם מתו לשווא כי יש לנו היום חיסונים. זה מצב אחר לגמרי. יש לנו חיסונים, הבאנו מיליוני חיסונים, אני וחבריי כאן.

''חודש לפני הבחירות כבר לא היה סגר, נפתלי, אין צורך בסגר כשיש חיסונים. אבל יש צורך בדברים אחרים. להגביל התקהלויות, לאכוף מסיכות, להעצים את החיסונים השלישי והרביעי. את השלישי בכלל היה לכם ואלף איש מתו כי החיסון השלישי שחיכה בקונטיינרים באירופה וקנינו מראש, חיכיתם חודש עד שהבאתם ואלף איש מתו לשווא.

''לא עשיתם כלום ועוד 2000 מתו. המחלקות עמוסות. שיאים בחולים קשים, דוחים ניתוחים, דוחים טיפולים מצילי חיים, והכל כשיש חיסונים! איזה כישלון''.

נתניהו כינה את שרת החינוך שאשא ביטון ''מכחישת הקורונה''. לדבריו ''בנט יכל לעשות מאמץ אמיתי ולקבל החלטות אבל הוא לא עשה כלום. הוא עמד חסר אונים מול מכחישת הקורונה שהוא מינה לשרת החינוך שחיבלה במוצהר במבצע החיסונים.

''תגידו לי, מה חשבתם שיקרה? אתה בנט לא עשית כלום. לאימפוטנטיות הזו אתה קורא מדיניות? בעזרת השם נצא מהגל הזה, כמו כל העולם. אבל כשזה יקרה זה יקרה לא בזכות בנט אלא למרות בנט. זה יקרה, בגללך בנט, במחיר יציאה מהגל הנוכחי שכבר גבוה בהרבה מיתר המדינות''.

ראש הממשלה לשעבר נתניהו האשים: ''הממשלה הזאת מכילה מתים, נותנת לעם שלנו למות, היא גם מתעלמת ודורסת את העצמאים, היא דורסת את בעלי העסקים, וקוראת להם להחליף מקצוע. לא רק שאתם לא נותנים לאזרחים שום פיצוי כלכלי, אתם גם מעלים מחירים בכל התחומים: מעלים את מחירי הדלק, החשמל, המים, הארנונה, מעלים מיסים.

''הבטחתם סינגפור, הבטחתם להוריד מיסים - לא עשיתם כלום. הבאתם לנו קדחת כלכלית. אתם מעלים את מחירי המוצרים, הכל עולה והכל מתייקר, והכל כדי לממן את העסקה האפלה שעשיתם עם רע"מ - "מס עבאס". אפילו לא אכפת לכם. אתם מאשימים את כולם חוץ מעצמכם. אתם נוהגים ברכב ואתם מאשימים אחרים. אתם מדרדרים את כולנו לתהום.

''אזרחי ישראל מסתכלים על הממשלה והם לא מבינים מדוע הפקירו אותם לגורלם. אף אחד מכם לא מנסה להציל חיים, אף אחד לא מנסה לתמוך בעסקים ובאזרחים, אזרחים פושטים רגל ועסקים נסגרים, מאות אלפי ישראלים בבידוד בלי שום עזרה ולכם אפילו לא אכפת. מעולם לא הייתה כאן ממשלה כל כך כושלת, כל כך אטומה, כל כך צבועה וכל כך יהירה''.

נתניהו תקף את הממשלה גם בסוגיית איראן: ''זאת ממשלה מסוכנת. איראן מנהלת בימים אלה מו"מ מתקדם לחזרה להסכם הגרעין. באופן מדהים עמדתה של ישראל לא נשמעת בעניין הזה. בנט לא נלחם נגד חזרת איראן להסכם ושר החוץ לפיד שותק כמו דג.

''השבוע החליט הממשל האמריקני להסיר חלק מהסנקציות נגד איראן בלי שום תמורה מצד משטר האייתולות. ארה"ב ומדינות המערב ממשיכות לחלק לאיראן מתנות חינם בזמן שאיראן והם דוהרים להסכם שיאפשר לאיראן להעשיר אורניום. זה לא מפתיע, מה שכן מפתיע זו השתיקה הרועמת והמחפירה של בנט ולפיד.

''במשמרת שלנו, כשארה"ב דהרה להסכם מסוכן עם איראן, נלחמתי נגדו בכל במה ובכל פורום. יצאתי לקונגרס ונלחמתי נגד ההסכם גם כשכאן בארץ תמכו בו, חלק מאותם אנשים יושבים היום בממשלה. הבאנו את ארה"ב לפרוש מההסכם הזה ולהטיל סנקציות נגד איראן. עשינו זאת מתוך תחושת שליחות עמוקה כי זו המשימה העליונה של ראש ממשלה בישראל - להבטיח את ביטחונה ועתידה של המדינה שלנו.

''אתם מרכינים ראש, אתם מתנהגים כמו מדינת חסות כשיש לנו אחריות לדאוג כאן ל-3000 שנות קיומנו שמאויימים על ידי איראן שרוצה להשמיד אותנו. אינכם מסוגלים לדאוג לבריאותם של אזרחי ישראל ואינכם יכולים לדאוג לרווחתם וכלכלתם של אזרחי ישראל ומעל הכל אינכם יכולים להבטיח את עתידה וביטחונה של ישראל.

נתניהו הוסיף: ''אני אומר זאת בצער עמוק ולא בהנאה. אני רואה כאן כישלון מחפיר. כל אזרחי ישראל רואים את הכישלון שלכם והם מבינים שהממשלה הזאת צריכה ללכת והיא תלך מהר יותר ממה שהם חושבים, כי אי אפשר לעצור את גל המחאה האמיתי של אזרחי ישראל שרוצים עתיד בטוח''.

בנט עלה לדוכן ותקף את האופוזיציה: "אני רוצה להבין – כואב לכם שהפסקנו את מזוודות המזומנים לחמאס? כואב לכם שמנעו בחירות שישיות ושביעיות ושמיניות? זה החזון שלכם? כואב לכם שפתחנו תחרות בכשרות ושברנו את המונופול.

"הסיבה שאתם לא בממשלה - כי לא הצלחתם ארבע פעמים להקים ממשלה. רוב אזרחי ישראל מזדעזעים מהחזון שלכם ללכת עוד בחירות", אמר בנט. "מה כואב לכם? שלא ריסקנו את הכלכלה עוד פעמיים אחרי שלוש ההתרסקויות?".

ראש הממשלה פנה לחברי הכנסת מהאופוזיציה: "תוציאו את הראש מהכנסת - אנשים הולכים לעבודה, ילדים הולכים לבית הספר. אנחנו לא דוגלים בגישת התבהלה, ולא חושבים שזה סוף האנושות כמו שהיה מי שאמר".