הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן צילום: אבי דישי, פלאש 90

פרסום ראשון: זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן סבור כי בטופס תרומת הדם כפי שהוא מנוסח כיום אין שום בעיה, וכי יש לתרום דם במד"א כרגיל.

"הטופס של היום אין בו שום בעיה", אמר הרב דרוקמן בשיחה עם ערוץ 7. "לא נכתב שום דבר שלילי בטופס של היום. אני לא חושב שצריך לבוא ולהגיד אם לא תכתבו כפי שהיה פעם אנחנו לא תורמים דם. אני לא מכתיב לשני איזה פריטים הוא שואל ומה הוא צריך לדעת לתרומת הדם".

"היום אין בטופס שום דבר שלילי", הוא הדגיש. "לא כתוב שום דבר לא טוב בטופס. נכון, לא כתוב לא הורים, לא 'אבא אמא' ולא כתוב כלום. אי אפשר לבוא ולהגיד אתם חייבים לכתוב 'אבא אמא'. אלה יגידו אנחנו לא זקוקים לפריט הזה. אז מה, חייבים לכתוב אותו כי רוצים שהוא יהיה כתוב? לכן לא נתרום דם לנזקקים? זה נשמע לי קצת הזוי. מה הקשר?"

הרב חיים דרוקמן לערוץ 7 על תרומת הדם ערוץ 7

הרב דרוקמן הוסיף: "אני לא רואה את הקשר. אני מבין שכשכתוב 'הורה 1' 'הורה 2' במקום 'אבא אמא' זה מפריע, זה בעיה. אבל אם זה לא כתוב אז זה לא כתוב ואין בעיה. לכן נמנע לתרום דם לנזקקים?"

כזכור, תורמי דם רבים, בהובלת מספר ישיבות בציונות הדתית, הודיעו שיפסיקו לתרום דם בעקבות ההחלטה לשנות את טפסי הדם של מד"א כך שיהיה כתוב בהם "הורה 1" ו"הורה 2" במקום "אב" ו"אם". לאחר מספר שבועות, ובעקבות החרם, הוחלט לשנות את הטפסים ולהשמיט מהם כל התייחסות להורי התורמים, כך שעתה אין בהם כלל שימוש במושגי "הורה 1" או "אב" ו"אם". גם כעת החרם על תרומות הדם נמשך, כשהמחרימים דורשים להחזיר את טפסי הדם של מד"א לנוסח המקורי המציין את שורת "ארץ לידת 'אב' ו'אם'".