דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמןצילום: מארק ישראל סלם

נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, פרסם הערב (שני) הצהרה בה הוא ממליץ לקרוא את ספרו החדש של השגריר האמריקני הקודם בישראל דיוויד פרידמן.

"השגריר שמיניתי לישראל, דיוויד פרידמן, כתב ספר זיכרונות בו הוא מסביר כיצד מדיניות החוץ שלנו של "שלום באמצעות כוח" הביאה לתמיכה חסרת תקדים בישראל ולהסכמי שלום של פעם בחיים בין ישראל לחמש מדינות מוסלמיות (ואחרות עוד יחתמו) - הסכמי אברהם", כתב טראמפ.

לדבריו, "שמו של הספר הוא 'הפטיש: איך היפרדות מהעבר הביאה שלום למזרח התיכון'. כדאי לכם להזמין עותק וללמוד עוד על האופן שבו מדיניות החוץ האמריקאית אמורה לפעול - מה שיהפוך אותנו לחזקים יותר, בטוחים ומשגשגים יותר בביתנו ומחוצה לו. מזל טוב לדיוויד על ספר חדש ומעולה".

נזכיר כי בספר חושף פרידמן בין היתר לראשונה כיצד הצליח הנשיא האמריקאי לשעבר דונלד טראמפ "להפיל את הנוכחים מהכסאות בתדהמה" לאחר שבמהלך פגישה עם הנשיא לשעבר רובי ריבלין העביר ביקורת חריפה על ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו.

"נתניהו לא מוכן להשקיע בהסכם שלום, בעוד מחמוד עבאס נואש להסכם כזה", אמר אז טראמפ.

פרידמן תיאר את האווירה בחדר באותם רגעים. "למרות שהפגישה הייתה פרטית ולא לתיעוד, כולנו כבר דמיינו כותרת מחר ולפיה טראמפ שיבח את אבו מאזן וביקר את נתניהו, הדינמיקה הגרועה ביותר לפופולריות של הנשיא או לסיכויי תהליך השלום. למרבה המזל, ולמרבה הפלא, האירוע לא הודלף".

השגריר לשעבר גם מתאר בספרו מפגשים רבים עם סנטורים דמוקרטים שלא אהבו את המינוי שלו לשגריר ארה"ב בישראל, ומפרט בעיקר על "פגישה זועמת" עם ברני סנדרס, אותו מאשים פרידמן כי "הוא עומד לצידם של טרוריסטים על חשבון אחת מבנות הברית החזקות של ארה"ב".

זיכרון בולט נוסף אותו מפרט פרידמן בספרו נוגע למפגש של הנשיא טראמפ עם ראש הממשלה דאז נתניהו.

"תמרנתי את כל הנוכחים לצפות באוסף של שתי דקות של נאומים של עבאס שחשבתי ששווים צפייה. הקלטת הכילה שתי דקות של עבאס מהלל טרוריסטים, משבח את האלימות ונשבע כי לעולם לא יקבל שום דבר פחות מהתבוסה המוחלטת של ישראל. אחרי שהקלטת הסתיימה, אמר הנשיא טראמפ 'וואו, זה אותו בחור שפגשתי בוושינגטון בחודש שעבר? הוא נראה כמו בחור כל כך מתוק ושלו'. ברור שהקלטת השפיעה", כותב פרידמן בספר.