חברותא בישיבת אור וישועה בחיפה
חברותא בישיבת אור וישועה בחיפה צילום: ישיבת אור וישועה

מבחר ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות ממשיך להתרחב בשנים האחרונות, והמגוון גדול. רבנים גדולים מעמידים תלמידים הרבה, והלימוד רק הולך ומתעצם עם השנים.

בישיבת 'אור וישועה', שהיא הישיבה הציונית הראשונה בעיר חיפה, שיטת הלימוד הייחודית יונקת רבות וקשורה קשר הדוק למסורת, כמו גם צורת החשיבה המגיעה מהרמב"ם וחכמי צפון אפריקה, בשילוב מרתק גם מהגר"א והרב קוק.

אל שיטת הלימוד הרואה במסורת ערך בלתי נפרד מהלימוד, נוספים החום והמשפחתיות המאפיינים את האווירה בישיבה: "המשפחתיות והיחס האישי הם אחד מהדברים הבולטים ביותר באופי הישיבה" מספר אחיה אברג'ל, תלמיד בישיבה.

לפרטים ושיחה עם אחראי השבושים בישיבה לחצו כאן

תלמידים בישיבת אור וישועה
תלמידים בישיבת אור וישועה צילום: ישיבת אור וישועה

הדבר בא לידי ביטוי בקשר החשוב שנרקם בין הרבנים לתלמידים, קשר ישיר, בלתי אמצעי. למרות שהקורונה הכניסה גם ללימוד התורה את האפשרות ללימוד באמצעות המדיה, בישיבה 'אור וישועה' מקפידים לשמור על הקשר והחיבור של התלמידים עם הרבנים, כך שהתלמיד יושב לפני רבו ושואל את השאלות ומקשה את הקושיות. כך נבנה קשר אמיתי, כזה שכל האמת על השולחן, בלי מסכים, בלי מסיכות. בכך נשמרת בישיבה תמיד אווירת האינטימיות, והישיבה משמשת כמרחב של שיח ולימוד אמיתי ושלם.

אווירה זו באה לידי ביטוי גם בקשר של התלמידים עם ראש הישיבה. "ראש הישיבה דורש להכיר כל תלמיד בשמו. חשוב לרב הקשר והנוכחות של התלמידים" אומר תלמיד הישיבה, אביאל נח, ומוסיף: "מעבר לאווירה הטובה שזה מביא, זה יוצר הרגשה מיוחדת של משפחתיות, משהו שאי אפשר למצוא במקומות אחרים. יש פה קשר חם עם הרבנים ובין התלמידים, כל הגילאים ביחד בלי מחיצות. אין פה קבוצות, יש הרגשה של אחדות כוללת".

ראש בית המדרש, הרב ידידיה זייני, מציין כי "אחד הדגשים המרכזיים שאנו מחנכים לאורם הוא החיבור הישיר של התורה לאורך כל הדורות עד למעמד הר סיני. רק כאשר יש קשר רציף אפשר למסור את התורה לדור הבא. זה מתבטא בצורת הלימוד שתלמיד שואל את עצמו תמיד 'האם מה שאני אומר עכשיו מבוסס על חכמים בדורות קודמים או שאני מעלה סברה אישית?'. המסורת היא לא רק ערך תרבותי, אלא מהווה את היסוד של תורה שבעל פה" אומר הרב ומוסיף: "מתוך כך אנו מדגישים לתלמידים שהקשר עם תלמידי חכמים הוא במרכז התורה, וב"ה התלמידים מחוברים לר"מים ולראש הישיבה, גם בהיבט הלימודי, וגם בהיבט של מידות ודרך ארץ".

אופן הלימוד המיוחד של הישיבה מזמין את התלמידים לבנות בניין שלם המתחיל מהיסודות והעקרונות ומגיע עד פסיקת הלכה ליחיד ולציבור. היתרון בצורת לימוד זו מתבטא בכך שהיא מאפשרת לתלמידים לעמוד עם העקרונות הללו חזקים ואיתנים מול כל מציאות, ולדעת להתמודד איתה. שיטת הלימוד מגיעה ממסורת של תלמידי חכמים לפחות 1000 שנה אחורה. זה נותן עוצמה חזקה מאוד ללימוד, ממש רצף ושושלת של מסירת הדרך שבה לומדים את התורה ופוסקים את ההלכה. תמיד צריך לחפש את החיבור לדורות הקודמים ולינוק משם את הדרך.

בשבת הקרובה, פרשת 'תצווה', תתקיים שבת שבו"שים, שתעסוק בחיבור למסורת אבות. ישיבת 'אור וישועה' מזמינה אתכם לבוא ולהתרשם מדרכה ואופיה הייחודי של הישיבה.

לפרטים ושיחה עם אחראי השבושים בישיבה לחצו כאן