המשפט המבוים של תלמידי ישיבת חץ נוה הרצוג
המשפט המבוים של תלמידי ישיבת חץ נוה הרצוגצילום: דוברות מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

בארבע השנים האחרונות לומדים תלמידי החטיבה בישיבת בני-עקיבא 'חץ' נווה הרצוג השוכנת ביישוב ניר גלים הסמוך לאשדוד, במגמה ייחודית "דיינים צעירים", בשיתוף עם כולל ענב שבשומרון.

במסגרת המגמה דנים התלמידים בסוגיות הלכתיות החל משלב לימוד הגמרא ועד לשו"ת האחרונים ופסיקת ההלכה.

מדי חודש מקיימים התלמידים בישיבה משפט מבוים עם הרכב בית דין וטוענים משני הצדדים במטרה להיות דייני העתיד של הציונות הדתית. "מלבד הרצון להכשיר את דייני העתיד, בעולם שבו הידע נמצא בכל מקום, אנחנו מעניקים לתלמידים כלי חשיבה. התלמידים לומדים את הסוגיות כמו דיינים וכך מבינים את העקרונות מאחורי פסיקה ההלכה", מסביר מנהל חטיבת הביניים בישיבה הרב עתניאל מנצור את מהות התוכנית. "זה חיבור עמוק יותר לתורה", מבהיר מנצור.

לפרטים והרשמה לישיבת חץ נוה הרצוג לחצו כאן

ישיבת בני עקיבא 'חץ' נווה הרצוג
ישיבת בני עקיבא 'חץ' נווה הרצוגצילום: יהונתן הזה

זוהי כבר השנה הרביעית שתלמידי המגמה לוקחים חלק באירוע דיינים עולמי בהשתפות הרבנים הראשיים וטובי הדיינים בארץ, זאת במסגרת כנס דיני הממונות ומשפט עברי של הליכות עם ישראל בראשות רבה של קריית אונו, הרב רצון ערוסי.

חמישה תלמידים מצטיינים מקימים בית דין, מעמידים בראשם אב בית דין ששומע את טענות הצדדים ומוכיחים שנערים צעירים חושקים בתורה ורוצים להעמיק בה. נושא המשפט המבויים שנערך השנה התמקד בנושא אהוד על נערים צעירים - הגרלה.

הדיינים התלמידים התעמקו ועסקו במקרה בו נפל פגם בהגרלה הראשונה ולכן נערכה הגרלה נוספת ודנו מה היחס בין ההגרלה השנייה לראשונה וכן האם ישנם הבדלים בין פגמים שונים. "תלמידים צעירים אוהבים לשמוע שיש הגרלה עם פרסים, אז חשבנו לחבר את זה גם לנושא המשפט", מסביר הרב מנצור את אופן בחירת הנושא.

לפני הדיון המבוים, התלמידים זכו לברכה מפי נשיא הכנס ורבה של קריית אונו, הרב רצון ערוסי. כמו כן נכח בקהל מפמ"ר מחשבת ישראל בחמ"ד - הרב יהודה זולדן שביקש לשבח את התלמידים ואמר "לראות את התשוקה של התלמידים לתורה ודיניה זוהי תאווה לעיניים. צריכים לקחת את המגמה ולהקים אותה בעוד מוסדות רבים של החמ"ד." כמו כן, ראש ישיבת בני עקיבא חץ נווה הרצוג הרב מאיר אדרי, בירך את התלמידים. "אשריכם תלמידי חכמים שדברי תורה חביבים עליכם. אתם מקור גאוותנו, לראות אתכם דנים בדברי תורה בפני תלמידי חכמים גדולים היא הנחת הכי גדולה שאפשר לבקש, עלו והצליחו".

לפרטים והרשמה לישיבת חץ נוה הרצוג לחצו כאן

מהגמרא ועד האחרונים. תלמידים בישיבת חץ נווה הרצוג
מהגמרא ועד האחרונים. תלמידים בישיבת חץ נווה הרצוגצילום: יהונתן הזה