משכנתא
משכנתאiStock

ישבתי ביום שני האחרון בפגישה עם זוג משקיעים, שתינו קפה ואכלנו אזני המן (זהו, עוד רגע פורים) ודיברנו על רכישת דירה להשקעה, הם שיתפו אותי בחששות שלהם ובפחד מהתחייבויות לטווח רחוק כשפתאום שמעתי את הגבר – יהונתן קוראים לו – אומר 'ואז אני לוקח משכנתא מהבנק'.

"רגע רגע", עצרתי אותו. "מה אתה עושה?"

"לוקח משכנתא" הוא אמר.

"אתה לא לוקח משכנתא," אמרתי. "אתה נותן משכנתא".

"מה?" אמר יהונתן. "מה פתאום? אני לוקח כסף מהבנק."

"זה נכון," אמרתי. "אבל אתה לא לוקח משכנתא. אתה לוקח כסף משכנתא זה השם של ההלוואה, וקוראים לה ככה בגלל שאתה נותן משכנתא – משכון על הנכס – בתמורה להלוואה. הבנק מרגיש שזו הלוואה בטוחה יותר, אז הריבית שהוא לוקח עליה נמוכה יותר. בקיצור, אתה נותן, לא לוקח."

זה נשמע הבדל קטן ולא חשוב, אבל זה הבדל מאוד מאוד חשוב. ואני אסביר כאן רגע למה.

אפשר לשמוע הרבה אנשים אומרים 'או, סוף סוף סיימתי את המשכנתא'. במילים אחרות, הם תופסים את המשכנתא כמו איזה עול על הכתפיים שלהם ועל התזרים הביתי, שבו הבנק לוקח איתם חלק בבית, ועד שהם לא מסיימים להחזיר את ההלוואה – הבית לא שלהם. אבל זו צורה לא נכונה לחשוב, לא על המשכנתא – ובעיקר לא על כסף.

בספר שכתבתי, 'יותר נדל"ן משכל', אני מסביר שלכסף יש מחיר. יש כסף זול, יש כסף יקר. המחיר לא מתייחס לסכום של הכסף, אלא לכמה קל או קשה להשיג אותו. אם, למשל, אנחנו צריכים כסף כדי לקנות נכס, אנחנו הולכים ולווים את הכסף מהבנק – והבנק יקח עליו ריבית. ריבית נמוכה זה כסף זול. ריבית גבוהה זה כסף יקר. אנחנו לוקחים את ההלוואה, כי אנחנו מניחים שנצליח למכור את הנכס ביותר משווי ההלוואה, וכך נכסה את ההלוואה וישאר לנו כסף לפרנסה.

אם אנחנו מצליחים להשיג כסף זול, השמיים הם הגבול. כשהבנק נותן לנו משכנתא, כשחברת ביטוח נותנת לנו הלוואה כנגד קרן השתלמות, כמובן שאנחנו מסכנים את הנכס או את הקרן, אבל אנחנו יכולים לקחת את הכסף הזול הזה, לעשות איתו השקעה מוצלחת שתתן תשואה גבוהה יותר מההלוואה, ולהמשיך לגלגל הלאה והלאה את העסקאות האלה – לקנות כסף בזול ולמכור אותו ביוקר.

נחזור ליהונתן. משכנתא היא לא נטל, היא נכס. אנחנו רוצים שתהיה לנו הלוואת משכנתא, כסף זול, כדי שנוכל להשקיע את הכסף הזה ולראות ממנו פירות.

כשיהונתן אומר 'לקחתי משכנתא', הוא מרגיש כאילו הוא הוסיף לעצמו משהו. כמו לקחת התחייבות על הראש. אם הוא היה אומר 'נתתי לבנק משכנתא', הוא היה מבין טוב יותר – ובעיקר מרגיש – שהוא לא נאלץ לקחת משכנתא כי לא היה לו מספיק הון עצמי, אלא שהוא לקח הלוואה במחיר מעולה, ונתן תמורתה הבטחה לבנק שיהיה לו מאיפה לפדות את הכסף. זה שינוי קטן, אבל שינוי קטן במילים הוא שינוי ענק בצורת החשיבה.

הספר שכתבתי, 'יותר נדל"ן משכל', מדבר על צורת החשיבה הזו. הוא מסביר איך נכון לגשת להשקעות, מאיפה להשיג כסף ואיך נכון לחשוב על כסף, מה לבדוק כשאנחנו באים להשקיע, ממה להיזהר ומה השלב שבו אנחנו מבינים שזה הזמן לעשות את העיסקה. זה ספר חובה לכל משקיע בנדל"ן, והוא ברור וכיפי וקריא ונגיש גם לאלה שבתחילת התהליך – כמו שספר כזה צריך להיות.

רוצים לקרוא עוד? הירשמו כאן ונשלח לכם פרק לדוגמה: