השרה אורית פרקש הכהן עם השרה האמירתית
השרה אורית פרקש הכהן עם השרה האמירתית צילום: דוברות

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל של איחוד האמירויות הערביות מפרסמות היום, קול קורא משותף ראשון ומזמינות קבוצות מחקר בישראל ובאיחוד האמירויות להגיש הצעות מחקר משותפות המבוססות על נתונים שנאספו מלוויין ונוס לניטור סביבה וצמחייה על פני כדור הארץ.

הפרויקט הזה, הוא שיתוף פעולה ראשון בין המדינות בתחום החלל, כפי שנחתם במזכר ההבנות בין ממשלות ישראל ואיחוד האמירויות הערביות באוקטובר 2021 בדובאי.

הצעות המחקר יעסקו בתחום משבר האקלים עם מיקוד בתחומי החקלאות המדייקת ובחקר גופי מים. כל הצעות המחקר יתבססו על נתונים ומידע מלוויין ונוס. לוויין משותף של סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל הצרפתית לניטור הצמחייה והסביבה על פני כדור הארץ.

המועד האחרון להגשת ההצעות הוא השישה עשר במרץ 2022. כל ההצעות שיוגשו ייבחנו על ידי ועדה משותפת של ישראל ואיחוד האמירויות שתבחר פרויקט אחד למימון. הפרויקט שייבחר יזכה למימון כולל של 200,000 דולר למשך שנתיים מסוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל של איחוד האמירויות.

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן אמרה כי : "שיתוף הפעולה החשוב בין ישראל לאמירויות בחלל, שיוצא היום לדרך, מראה שהטכנולוגיה מחברת בין עמים. לוויין ונוס, עוזר למציאת פתרונות להתמודדות עם משבר האקלים. המחקר המשותף יעזור לקידום סוגיות משותפות בין האמירויות לישראל, בין היתר חקלאות חכמה, קידום סוגיות בתחום האקלים ועוד".

"אני מודה לשרה שרה אל אמירי על השותפות והחזון המשותף. ממשלות חותמות על הסכמים, אבל האנשים הם אלו שעושים את השלום, שיתוף הפעולה שיוצא היום הוא עוד הוכחה לכך", הוסיפה.

שרת איחוד האמירויות לטכנולוגיות מתקדמות ויו"ר סוכנות החלל של איחוד האמירויות הערביות, שרה בינת יוסף אל אמירי אמרה כי "שיתופי פעולה גלובאליים הינם המפתח למינוף החלל לשמירה על כדור הארץ. על ידי שותפות עם מדינות מובילות אחרות בתחום החלל, אנו תורמים להרחבת בסיס הידע המדעי העולמי, כדי לסייע לאנושות לפתח פתרונות לאתגרים הגדולים ביותר שלה".