אבשלום הרשקוביץ
אבשלום הרשקוביץצילום: עמית ארטמן

על קשייהם הכלכליים של העצמאים בתקופה הזו שוחחנו עם אבשלום הרשקוביץ, מנכ"ל 'רנטסייף' העוסקת בהקלה על השכרת מתחמי עבודה לעצמאים.

הרשקוביץ מספר על הקשיים המלווים עצמאים וחברות קטנות ובינוניות במציאות של חוסר וודאות כאשר היערכות כלכלית וארגונית למציאות מסוימת לא בטוח שתתאים למציאות חדשה שמתחלפת בקצב מהיר. במציאות שכזו קשה לתכנן את העתיד, הן מבחינה ארגונית והן מבחינת השקעות.

בדבריו מדגיש הרשקוביץ כי מדובר בחולי שמלווה את החברה העסקית בכלל, אך כאשר מדובר בחברות קטנות ובינוניות הקושי גדול פי כמה בשל מגבלות ניהול ומגבלות בתשתיות פיזיות, צוותי עובדים, שטחי מחסנים, משרדים ועוד.

"צוות שצריך לפתח תוכנה כלשהי, או עצמאי שרוצה לרכז מלאי במקום כלשהו או להתחיל במכירות ולערבב בין מכירות פיזיות למכירות דיגיטליות, כל פעולת יומיום של העסק תלויה בכך שהעובד יגיע לעבודה ומעסיק מגלה שהוא מחזיק מקום שהוא רבה מעל הצורך, אבל אין ברירה כי כשהעובד יגיע צריך לשים אותו במקום כלשהו ואי אפשר להחזיק בשטח לתקופה קצרה, כך שלמעשה שטחים מכסים יותר מהצורך הפיזי. מצב של "עמדה חמה" היה יכול ליעל את התהליך, אבל זה לא תמיד אפשרי", מתאר הרשקוביץ את הבעייתיות התפעולית שעימה מתמודדים בעלי העסקים.

החברה של הרשקוביץ מבקשת לסייע לבעלי העסקים ולהביא לשחרור כספים שנמצאים "מתחת לאף", כהגדרתו, ואלו המזומנים הכלואים בערבויות, אותם כספים שיש להעמיד בבנק כערבויות על מנת לאפשר התמודדות במכרזים, "למעשה משכיבים כספים בבנק כאבן שאין לה הופכין", הוא אומר ואומד את הסכומים המוקפאים הללו כיום ב4-6 מיליארד שקלים שניתן לשחרר אותם במסלול חלופי. "הפתרון שלנו אומר אל תשכיבו את הכסף, אלא קחו את הערבות כשירות. נעמיד בפניכם את הערבות ואתם תשלמו תשלום חודשי כל זמן שהערבות בתוקף, כמו שאתם עושים עם התוכנות שאתם רוכשים, כמו שאתם עושים עם מנויים שונים למוצרים וכמו שאתם עושים עם השכירות השוטפת".

החברה שלו, הוא מספר, יודעת לבצע את הבדיקות כלכליות המקיפות והנדרשות כדי להבטיח שהכספים שהיא מציעה לבעלי העסקים לא יירדו לטמיון, ושאכן מדובר בבעלי עסקים בעלי יכולות החזר. בדיקה שכזו נעשית במהירות ובתוך יום עסקים אחד ניתנת תשובה עקרונית. "אנחנו יודעים לנהל סיכונים. זו העבודה שלנו. אנחנו יודעים לסייע לאותם עצמאים וחברות קטנות ובינוניות ולהעמיד את הכסף הזה במקומם במודל העסקי שמחבר את העוצמה של כל אחד לעוצמה אחת גדולה".

בדבריו קובע הרשקוביץ כי נטל ההוצאות על שטחי העבודה הוא מהכבדים ביותר על כתפיו של בעל עסק, במיוחד במקצועות החופשיים, וכשמחלצים את בעלי העסקים מהסוגיה הזו הם יכולים לגשת ליותר מכרזים שלמענם היה צורך להשכיב סכומים גבוהים כערבויות, להגדיל את התחרות. "שחרור של הכספים הללו משנה סדרי עולם, מאפשר לעסקים לצמוח, לשחרר פלונטרים שונים. עכשיו הם ייבחנו ביכולת התפעולית שלהם ולא ביכולת ההונית שלהם".