חולדאי היום במסיבת העיתונאים
חולדאי היום במסיבת העיתונאיםצילום: רונן טופלברג, כפיים אקטיב

יופחת השימוש בבקבוקי מים מפלסטיק, הכוסות ימוחזרו בתום האירוע להפקת קומפוסט והערכות יחולקו בתיקי אלבד ממחוזרים. כל אלו הם רק חלק קטן ממה שעתיד להיות אירוע הספורט הירוק ביותר בישראל.

יהיה זה במסגרת מרתון סמסונג תל-אביב 2022, שיעמוד השנה בסימן קיימות ושמירה על איכות הסביבה, כאשר במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (שני), השיקה עיריית תל אביב-יפו בראשות רון חולדאי, את התכנית החדשה של מרתון תל אביב המסורתי.

על פי התכנית, מרתון תל אביב השנה יהיה אירוע הספורט הגדול הראשון במסגרתו תושק תכנית קיימות ושמירה על הסביבה שמתכתבת עם ערכי העיר ובהמשך זו תיושם בכל אירועי הספורט הגדולים בעיר.

על פי תכנית 'המרתון הירוק' כפי שהוצגה היום במסיבת עיתונאים במעמד ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, השימוש בבקבוקי מים מפלסטיק יופחת בשיעור של 75%, כאשר בין היתר לא יחולקו בקבוקים במהלך הריצה והמים יוגשו לרצים לאורך המסלול בכוסות מתמחזרות שיאספו מיד לאחר השימוש למיכלי מחזור מסודרים. בתום המרתון יועברו הכוסות המשומשות למפעל לטובת הפיכתן לקומפוסט לצרכים חקלאיים ובפרויקט איסוף ומיחזור הכוסות ישתתפו מאות נערות ונערים מרחבי העיר תל אביב-יפו.

בנוסף, למשתתפות ולמשתתפים תינתן אפשרות לקבל חולצת ריצה עם מספר מודפס עליה או לתרום את עלותה לפרויקט קיימות בעיר, וכן פרויקט "תעבירו את זה הלאה" יאפשר למשתתפים לתרום בגדי ספורט ישנים שיעברו לניקוי ותרומה ל-4 עמותות שפועלות בתל אביב-יפו.

גם בהכנות למרתון שיוזנק בעוד 12 ימים בלבד יפעלו בעיריית תל אביב יפו לצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה, כאשר חוברת המרתון תצא במהדורה דיגיטלית בלבד, ערכות הרצים יחולקו בתיקי אלבד ממוחזרים שבתהליך ייצורם לא נעשה שימוש בפלסטיק ואמצעי הפרסום בהם נעשה שימוש לאורך האירוע ימוחזרו לאחר סיומו.

זאת ועוד, באמצעי הפרסום השונים יעודדו הגעה לאירוע באמצעים אלטרנטיביים כמו אופניים וקורקינט. כמו כן, רכבת ישראל תתגבר את תנועת הרכבות לתחנת "תל-אביב האוניברסיטה" הסמוכה לאזור הזינוק והסיום, זאת על מנת לצמצם את זיהום האוויר ברכבים פרטיים.

אם כל זה לא מספיק, לראשונה, המרתון המסורתי שיוזנק ביום שישי, 25 בפברואר 2022 וההרשמה אליו תסתיים במוצאי השבת הקרובה, יוכר מרתון בישראל כאירוע ספורט בין לאומי בעל תו תקן מאיגוד האתלטיקה העולמי, כאשר המשמעות של זה הינה כי רצים רבים יוכלו סוף כל סוף לקבל רישום והכרה רשמיים בשיאים שלהם.

קבלת תו תקן שכזה הינו תהליך מורכב כאשר זה החל עוד לפני כשנתיים, כאשר המרתון ייערך בפעם הראשונה לאחר שקיבל את ה-Label של התאחדות האתלטיקה העולמית, ה-World Athletics, ובכך הפך למרתון הישראלי הראשון בהיסטוריה להחזיק ברישוי זה ולהצטרף לרשימת המרתונים הגדולים והמובילים בעולם שנמצאים על מפת רצי המרתון ברחבי תבל.

נציג מיוחד מטעם ההתאחדות הבינלאומית הגיע לבדוק אלמנטים ארגוניים במרתון וההכרה הרשמית תיכנס לתוקף במרתון הקרוב. תו התקן, הוא תו איכות מיוחד למרוץ, שמחייב את מארגני המרוץ בהערכות מיוחדת על פי הנחיות ההתאחדות הבינלאומית בתחומים ניהוליים כמו: מדידה מדויקת ביותר של מרחק הריצה על-ידי מודד מוסמך בינלאומי, ארגון מקצועי של מסלול הריצה, מפרט רפואי בסטנדרט בינלאומי, מבדקים למניעת שימוש בחומרים ממריצים האסורים בשימוש ועוד, כל זאת בנוסף לשיפוט ולבקרה של איגוד האתלטיקה בישראל.

ההרשמה למרתון עבור כל הרצים, חובבים ומקצועיים, נמצאת כעת בעיצומה ותהיה זמינה למקצים השונים עד לתאריך 19 בפברואר 2022 בחצות.

על פי הערכות, עשרות אלפי רצים ורצות צפויים לקחת חלק באחד מחמשת המסלולים האורבניים והמרהיבים: מרתון, חצי מרתון, מרוץ 10 ק"מ, מרוץ 5 ק"מ ומקצה מיני מרתון שיתקיים ב-23 בפברואר בגבעת המופעים בגני יהושע ובמסגרתו גם יתקיים מקצה מרגש לילדים עם מוגבלות ובני משפחותיהם, 500 מטר ו-1 ק"מ.

נקודת הזינוק של כלל המקצים תמוקם בשדרות רוקח בין פארק גני יהושע למרכז הירידים, משם ימשיכו הרצים למסלולים המסומנים לפי צבעים שיבדילו ביניהם ויעברו באתרים המרכזיים של העיר תל אביב- יפו.

בין היתר יעברו הרצים דרך שדרות רוטשילד, נמל תל אביב-יפו וחופי הים, טיילת רידינג, פארק גני יהושע, רחוב דיזינגוף, כיכר רבין, רחוב הירקון, רחוב אבן גבירול, יפו העתיקה ונמל יפו.

למעשה, מרתון תל-אביב הוא בין המרתונים היחידים בעולם שעשרה ק"מ ממסלולו עוברים לאורך חוף הים.

לא רק רצים מקצועניים צפויים לקחת בו חלק, כי אם גם כ-7,000 תלמידות ותלמידים, הורים ומורים מ-20 בתי ספר בעיר ייצאו לעודד את הרצים במסלולים השונים ויהיו חלק מחגיגות המרתון.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר במסיבת העיתונאים: "יריית הזינוק של המרתון תישמע בעוד 12 יום, ואנחנו נרגשים שוב לצאת לדרך. שנתיים אחרי פרוץ משבר הקורונה, המרתון חוזר לעצמו - ובגדול, כאשר השנה אנחנו שמים דגש בשני היבטים: המרתון שלנו, אירוע הספורט הבין- לאומי הגדול בישראל, קיבל תו תקן מאיגוד האתלטיקה העולמי IAAF והוא המרתון היחיד בישראל העומד בקריטריונים שלו. הכרה זו חיונית כדי למשוך בשנים הקרובות יותר רצים מקצוענים. הנושא השני הוא המאמץ שלנו לשמור על איכות הסביבה. היום אנו משיקים את תכנית הקיימות של המרתון, במסגרתה בין היתר כמעט ולא נשתמש בבקבוקי פלסטיק ובכך נקדם את העיר גם בהיבטי קיימות וסביבה".

מנהל רשות הספורט בעיריית תל אביב-יפו, אופיר וגמן אמר: "אני נרגש לקראת חזרתו של מרתון סמסונג תל אביב במתכונתו הרגילה והמוכרת. העיר תל אביב -יפו חיה ונושמת ספורט בכל ימות השנה. בעיר פועלות אגודות הספורט מהמובילות בארץ ובה מתקני ספורט רבים וייחודיים. העיר מארחת את אירועי הספורט הגדולים והמובילים והשנה נארח את גראנד סלאם בג׳ודו, אליפות אירופה לנוער בכדוריד, אליפות העולם לנוער באופני מסלול וכמובן מרתון סמסונג תל אביב 2022".

סמנכ"ל השיווק של סמסונג ישראל, רונן סלם, נותנת החסות הרשמית של המרתון, אמר: "סמסונג גאה להיות שותפה באירוע הספורט הגדול במדינה זו השנה התשיעית ברציפות, מרתון סמסונג-תל אביב המהווה ביטוי לחזון של סמסונג 'DO WHAT YOU CAN’T' המעודד לעשות את הבלתי אפשרי ולפרוץ גבולות כל פעם מחדש. סמסונג בכל העולם מעודדת אורח חיים בריא ובר קיימא ושמה לה כמטרה מרכזית לעודד קיימות ושמירה על כדור הארץ: עיצוב המוצרים שלנו מתחשב בהשפעה הסביבתית החיובית שלהם והחיבור לאג'נדה הירוקה של המרתון השנה הינו טבעי ומתבקש".

יו"ר הוועד האולימפי שנבחרה לפני חודשיים לתפקיד, הספורטאית לשעבר יעל ארד, אמרה כי "מרתון זה פרויקט אדיר ונפלא. כתל אביבית מלידה זה חלק בלתי נפרד מהעיר הזו. ברמת החוויה האישית, רצתי עם קבוצה בעבר כדי לחזק אדם שנלחם במחלת ה-ALS וזו זכורה לי כחוויה מאד טובה ומעצימה. מרתון הוא אירוע אולימפי. זה הפך לאחד מהאירועים המרכזיים בתחום מאז חידוש המשחקים האולימפיים ב-1896. יש לנו אפילו מספר רצים בישראל שיורדים מ-2.10. טבעי שהמרתון הזה יהיה המרתון הישראלי הראשון לפעול תחת תו התקן הבינ"ל שיאפשר למשתתפים לקבל רישום והכרה רשמיים בשיאים שלהם. החוויה האדירה הזו הופכת ספורט לתרבות".