ספינה של הצי הרוסי בדרכה לים השחור
ספינה של הצי הרוסי בדרכה לים השחור צילום: רויטרס

חלק מיחידות הצבא הרוסי, שמוצבות סביב גבולותיה של אוקראינה, עזבו את שטחי הכינוס והתקדמו לעבר עמדות תקיפה - כך לפי דיווח הערב (שני) ברשת CBS האמריקאית.

גורמים אמריקאים שנותרו בעילום שם סיפרו כי משגרי טילים לטווח ארוך הועברו גם הם לעמדות תקיפה.

ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי מחלקת המדינה האמריקאית הורתה על פינוי השגרירות בקייב באופן מיידי והעברת כל הצוות והפעילות הדיפלומטית לעיר לבוב הסמוכה לגבול עם פולין.

על פי הדיווח הורתה מחלקת המדינה לצוות השגרירות להשמיד חלק גדול מהציוד והמחשבים, ולמעשה להפוך את השגרירות האמריקאית לבלתי פעילה כמתקן דיפלומטי, במקרה וכוחות רוסיים אכן יכבשו את הבירה קייב בימים הקרובים.

בהודעה שמסרה מחלקת המדינה האמריקאית נמסר כי "נקטנו בכל האמצעים הדרושים על מנת להגן על חומרים מסווגים".

אתמול כבר הגיעו 56 עובדים של השגרירות בקייב חזרה לארה"ב, כאשר הם הביאו איתם גם מסמכים וחומר מסווג שהיה בשגרירות.

ההחלטה הדרמטית של ארה"ב לפנות את השגרירות בקייב מגיעה לאור תמונות לווין חדשות שחשפו כי כוחות רוסיים נטשו את עמדותיהם והתקדמו לעמדות תקיפה בסמוך לגבול עם אוקראינה. רשת CBS ציטטה גורם אמריקאי רשמי שאמר כי תמונות הלווין הראו את כוחות הצבא הרוסי מתקדמים לעמדות תקיפה.

נשיא אוקראינה, וולידימיר זלנסקי, פרסם הודעה בה אמר כי "קיבלנו הודעה כי יום רביעי ה-16 בפברואר יהיה יום התקיפה. אנו נהפוך את היום הזה ליום האיחוד. הצו המורה על זה כבר נחתם. ביום הזה אנו נתלה את דגלי אוקראינה, נענוד סרטים צהובים-כחולים ונראה לעולם את האחדות שלנו".

זלנסקי גם אמר כי "אנו שואפים לשלום ורוצים לפתור את כל הנושאים דרך משא ומתן" אולם הוסיף כי אוקראינה מוכנה להילחם במידת הצורך.

"יש לנו צבא מדהים. לבנים שלנו יש ניסיון לחימה יוצא דופן ונשק מודרני. זה צבא אחר מאשר לפני שמונה שנים", כתב זלנסקי, שהתייחס לכיבוש חצי האי קרים על ידי רוסיה בשנת 2014.

היום ביקר באוקראינה קנצלר גרמניה אולף שולץ, כאשר בהצהרה לתקשורת האשים זלנסקי את נשיא רוסיה פוטין כי "רוסיה משתמשת בצינור הגז נורד סטרים 2 כנשק גיאופוליטי".

קנצלר גרמניה שולץ אמר כי גרמניה לא תעמוד מנגד במידה ורוסיה תתקוף את אוקראינה. "אף אחד לא צריך לפקפק בנחישות ובמוכנות של ברלין להעניש את רוסיה במקרה שתתקוף את שכנתה. אנו נפעל אז, ואלו יהיו צעדים מרחיקי לכת שתהיה להם השפעה משמעותית על הזדמנויות הפיתוח הכלכלי של רוסיה", אמר שולץ.

ראש-ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שוחח עם נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אודות המשבר באוקראינה. השניים הדגישו כי פלישה נוספת לתוך אוקראינה תביא למשבר מתמשך עבור רוסיה.