אירוע מרכזי במעמד אישי ציבור, רבנים ודיינים לציון 40 שנה לפטירתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל מתקיים הערב (שלישי) בבנייני האומה ביוזמת עיריית ירושלים.

בערב המיוחד השתתפו נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש העיר ירושלים משה ליאון, סגנית ראש העיר חגית משה, זקני רבני הציונות הדתית ותלמידיו של הרב צבי יהודה, ראשי ישיבות, רבנים ודיינים מתלמידיו.

את האירוע ליוו ישי ריבו, שולי רנד, עקיבא מרגליות, ירון בר וידידיה מאיר יחד עם ליווי מוזיקלי של להקת להבה.

צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט


נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר: "הרב צבי יהודה קוק, זכר צדיק לברכה, אמנם לא זכה לזרע של קיימא, אבל הוא זכה לרבבות, תלמידים ותלמידות, הנושאים את תורתו וזכרה. דורות המאירים את תורת ארץ ישראל 'התורה הגואלת' בכל רחבי ארץ ישראל.

"מכובדיי, על שלושה סיפורים, שמגלמים שלושה ערכים משמעותיים שקידש הרב צבי יהודה אני רוצה לדבר כאן, ושלושתם בעיניי צריכים לעמוד לנגד עינינו גם היום. ארץ ישראל, עם ישראל, והמוסר היהודי.

"הסיפור הראשון אותו אני רוצה לספר הוא על אבא שלי ז"ל - חיים הרצוג - הנשיא השישי, שזכה להיכרות והתייחסות אישית מהרב צבי יהודה. באחת מהפעמים הרבות שאבא הגן על מדינת ישראל כשגריר ישראל באו"ם, הוא נתקל בהאשמות לפיהן אין זיקה בין העם היהודי לחברון. אבא לא היסס, הוא עלה לדוכן, נופף בתנ"ך והקריא את הפסוקים מספר בראשית, המלמדים על הזיקה ההיסטורית שלנו לחברון ולמערת המכפלה. כמה ימים אחר כך פתח אבא בהתרגשות בחדר עבודתו בניו יורק מכתב חיזוק ודברי תודה מרגשים מהרב צבי יהודה, אשר איחל לו, ואני מצטט: "כן תוסיף, תרבה, תגדיל ותאדיר גילוי קידוש השם הבוחר בעמו ישראל וארץ נחלתו". כן, אהבת ארץ ישראל של הרב צבי יהודה היא שהייתה מנוע להתיישבות ביהודה ושומרון ערש אומתנו.

''מוריי ורבותיי, המוסר היהודי היה אף הוא נר לרגליו של הרב צבי יהודה, ובאופן שצריך להיות נר לרגלי כולנו, ובמיוחד בעת הזאת. לפני שבעים וחמש שנים, לאחר שהיה עד לאירוע מטלטל של תקיפת ערבים בידי נערים יהודים, כתב ופרסם הרב את השורות הבאות, ואני מצטט: "נצטערתי ונתביישתי מאוד למראה עיני זה... מציאות העובדה הזאת, שהכאיבתני והעליבתני, מחייבת אותי להעירכם על הצורך בשימת לב חינוכית יתירה ומיוחדת לביטול אפשרויות שכאלה, גם מצד עצמה של תורת היהדות ומוּסרה וגם מצד הערך המעשי היישובי והמדיני של משמרת דרכי שלום ויחסי שכנים".

''מילותיו של הרב צבי יהודה תקפות ביתר-שאת גם היום. רק לפני ימים אחדים שמענו על מקרה טראגי, שבו עמר אסעד בן ה-80, מצא את מותו באירוע שצריך להיות תמרור אזהרה בפני כולנו. המוסר היהודי אינו יכול להכיל או להיות אדיש לכך. דבריו הנכוחים, הנוקבים, המדוייקים של הרב צבי יהודה מחייבים גם היום. "והיה מחניך קדוש", הוא ציווי יסוד שאל לנו לחרוג ממנו.

''אחים יקרים, לצד הסיפורים הללו, על אהבת ארץ ישראל וקידוש המוסר היהודי, אני רוצה, ברשותכם, להתמקד בסיפור נוסף על הרב צבי יהודה. במלחמת יום הכיפורים נפלו רבים מחיילי צה"ל בשבי האויב במצרים ובסוריה. אחד הבכירים שבהם היה סגן אלוף אסף יגורי מפקד גדוד שריון במילואים. השבויים סבלו מעינויים קשים, מחקירות, ועם חזרתם הם נלקחו לחקירות ביטחוניות נוקבות, כדי לוודא שהם לא מסרו סודות לאויב. למרבה הכאב, היחס אליהם היה משפיל וחלקם חשו שמתייחסים אליהם כבוגדים. לכל אלה התלוו גם תחושות אשמה קשות מאד על כך שחבריהם נפלו בקרב והם נשארו בחיים. לא היה להם מענה למצוקות הנפשיות והרוחניות שלהם.

''אסף יגורי, היה בן קיבוץ יגור, אתאיסט מוצהר, ולימים חבר כנסת. אבל כשהוא חיפש מנוח ומשענת לנפשו הוא הגיע לבית הרב צבי יהודה זצ"ל שאמר לו דברי תמיכה שיצאו מן הלב ונכנסו אל הלב. יגורי, בן הקיבוץ, הרחוק מרחק שנות אור מהרב צבי יהודה, מתאר את יציאתו בלילה מבית הרב לאוויר הירושלמי הקריר, לאחר פגישתם, כשלבו גואה, ועיניו מלאות דמעות. מכל אנשי הרוח והחברה בישראל, רק אדם אחד הצליח להאיר לו את הדרך. "הלפיד שהדליק בדרכי הרב הישיש" כך הוא כותב: "פילס נתיב חדש והצית בתוכי להבה. חשבתי שמכאן והלאה דבר לא יעצרני יותר".

''תלמידים, אנשי ציבור, מורי ורבותי, נדירים הם האנשים שכמו הרב צבי יהודה, קידשו כל כך את הממלכתיות הישראלית. נדירים האנשים שהיו כמו הרב צבי יהודה שלצד היותו כל כולו תורה, וכל כולו ארץ ישראל, גם היה כל כולו אהבת ישראל. דעותיו היו חדות כצור, הוא לא זע מהן אף שעל, אבל ליבו, ליבו היה רך ואוהב.

''מי ייתן שנמשיך ונצעד כולנו, לאורו של הלפיד הבוער שהרב צבי יהודה הצית לא רק בלב תלמידיו אלא גם בלב אלו שהיו רחוקים מדרכו. לפיד המחויבות למדינת ישראל ולממלכתיות הישראלית. לפיד האהבה לארץ ישראל ולתורת ישראל. לפיד המסירות לכלל ישראל, בארץ ובחוץ לארץ. לאורו נלך. יהי זכרו ברוך."

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

כמה משתתפים התפרצו לדברי נשיא המדינה יצחק הרצוג באירוע לציון 40 שנה לפטירת הרב צבי יהודה. בודדים בקהל צעקו "תתבייש" לנשיא המדינה, לאחר שקרא לנהוג בדרך ארץ וללמוד מהרב צבי יהודה.

הרצוג גינה את התקרית החמורה שבה הושאר פלסטיני בן 80 למות לאחר בדיקה ביטחונית של לוחמי נצח יהודה סמוך לרמאללה.

ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, עלה לבמה ואמר: "אני לא נקראתי לבוא לדוכן, אבל שיהיה ברור שמה שלמדנו מורנו ורבנו הרב צבי יהודה הוא לכבד כל אדם ולא לזעוק ולא להפריע ולדעת להכיל את השני".

לאחר מכן הנשיא חזר על דבריו שוב וזכה למחיאות כפיים רמות מהקהל הרחב שלא אהב את המחאה של בודדים באולם.

"מילותיו של הרב צבי יהודה תקפות ביתר-שאת גם היום", אמר הנשיא. "רק לפני ימים אחדים שמענו על מקרה טראגי, שבו עמר אסעד בן ה-80 מצא את מותו באירוע שצריך להיות תמרור אזהרה בפני כולנו. המוסר היהודי אינו יכול להכיל או להיות אדיש לכך. דבריו הנכוחים, הנוקבים, המדויקים של הרב צבי יהודה מחייבים גם היום. 'והיה מחניך קדוש', הוא ציווי יסוד שאל לנו לחרוג ממנו".

בסוף נאומו, הרצוג התייחס לקריאות הביניים והוסיף: "אני לא יכול להתעלם ממה שהיה פה לפני כמה דקות ואני אומר לכולם, צריך ללמוד לאהוב ולהכיר את האחר כי כולנו נבראנו בצלם וזה יכול להיות גם הסבא שלנו", והקהל הגיב בתמיכה במחיאות כפיים.

משה ליאון, ראש העיר ירושלים, אמר באירוע: "הרב צבי יהודה זצ"ל הוא דמות שהשפיעה רבות על מדינת ישראל ועל העיר ירושלים. דמותו משפיעה עד היום על חייהם של יהודים רבים, ומוסדות רבים בירושלים ומחוצה לה הולכים בדרכיו והנהגותיו. הוא מהמנהיגים הרוחניים הבולטים, עמד כראש ישיבת מרכז הרב וחינך אלפי תלמידים הממשיכים בדרכו. ירושלים זוכרת ומציינת את דמותו ופועלו החשוב לרגל ציון 40 שנה לפטירתו".

הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב: ''חז"ל לימדונו שלא עומד אדם על סוף דעת רבו עד 40 שנה. ולמפרע היום בשנת ה 40 רואים יותר מתמיד שהרב צבי יהודה זצ"ל ראה רחוק רחוק, הרב צבי יהודה זצ"ל יישם הלכה למעשה את האידייאלים הרוחניים של מרן הרב זצ"ל, שלולי הוא ייתכן שהיו נשארים רק כרעיון כאידיאה.
ומי שהרים את דגל של לימוד והפצת תורת הרב קוק היה הרב צבי יהודה.

"בתוך מרכז הרב, הוא שלח רבנים ליישוב החדש, היה בקשר מתמיד גם עם גדולי ישראל גם מחוגים אחרים שידעו להוקיר אותו, הוא היה המלאך שעמד תמיד לימינה של הרבנות הראשית וכל מה שהוא עשה בכל התחומים הכל נבע מתוך התורה באמיתתה בלי חשבונות אחרים. הנושא של קירוב רחוקים וכל מה שדומה לו יצא ממנו. ועל אף עיסוקיו הכלליים ידע להתחבר לכל אחד באופן אישי", הוסיף הרב שפירא.

יו"ר הבית היהודי וסגנית ראש עיריית ירושלים חגית משה: "מדובר באירוע המרכזי והחשוב ביותר של רבני הציונות הדתית. רבני הציונות הדתית לדורותיהם אשר הקימו שלוחות בכל רחבי הארץ ומפיצים את תורתו של הרב צבי יהודה חוזרים לאירוע מיוחד אחד אל המקור אל הבסיס שהתווה להם את הדרך ובזכותו אנחנו רואים שגשוג גדול של הציונות הדתית בכל רחבי הארץ. אני בטוחה שהאווירה באירוע תכבד את מורשתו של הרב צבי יהודה ותביא לכוח מיוחד ודיבוק חברים שיקרין אור גדול כלפי עם ישראל".