תא"ל אבי בלוט
תא"ל אבי בלוט צילום: דובר צה"ל

מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל אבי בלוט הזהיר מהסלמה בחודש הרמדאן. במסמך שהפיץ למפקדים ופורסם הערב (שלישי) בכאן 11, נכתב: "חומר הבעירה כבר קיים, חסר רק גפרור".

הגפרור יכול להיות חיסול מחבלים כמו זה שאירע בשבוע שעבר, מהומות בשמעון הצדיק או בהר הבית או הרוגים פלסטינים בהתפרעויות.

תאריך היעד - תחילת הרמדאן, לא אומר שהאינתיפאדה תתחיל ב-1 באפריל. זהו יעד לכוחות צה"ל שבו הם אמורים להיות מוכנים. למה אפריל? בגלל הסתברות, גבוהה יחסית, להידרדרות ביטחונית בתקופה הזאת.

בתוך כך, אחרי חמישה חודשים והחלטה לאפשר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים לפעול לבד בעיר – כוחות צה"ל פעלו בג'נין. המטרה להימנע מכניסה לעיר נועדה לחזק את הרשות הפלסטינית ולתת לה הזדמנות להחזיר את המשילות. הדבר נועד גם כדי להגביר את המוכנות של הכוחות ביהודה ושומרון לקראת הרמדאן.

גורם מדיני תיאר חשש מהסלמה בשל מה שהגדיר כפרובקציות בירושלים. "ירושלים היא מקום רגיש, אנחנו צריכים לעמוד על הביטחון של תושבי השכונה, על חופש התפילה, לא לוותר במילימטר – אבל צריך גם להימנע מפרובוקציה שמובילה אותנו למקומות רעים", אמר הגורם המדיני. הוא הודה שהייתה הידרדרות ברמת הביטחון האישי של תושבי שייח ג'ראח.

"האחריות שלנו כמדינה היא להחזיר את הביטחון לכל אזרח ישראלי, ואת זה אנחנו עושים עם המשטרה. לצד זה, יש לי גם אחריות למנוע הסלמות שיכולות להוביל לדברים קשים מאוד. ב'שומר חומות' נהרג ילד בן שש, קוראים לו עידו אביגל. זה לא צחוק. אנשים מתים כשיש סבב. לפעמים אנחנו כמדינה נאלץ לצאת לסבב", הוסיף הגורם.

עוד אמר: "כשאני רואה את כסיף, ואת טיבי, ואת בן גביר, אני יודע היטב מה מביא אנשים לשם, וזה לחמם, לשרוף את המועדון. יש דרכים אחרות. הקמנו מדינה כדי שהמדינה תפעיל כוח, ולא אנשים פרטיים. זה מה שמבדיל מדינה לבין דבר אחר. אני צריך לעשות הכול כדי למנוע הסלמות".