קצר בתקשורת בין בני זוג. אילוסטרציה
קצר בתקשורת בין בני זוג. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

"אני מרגישה שבעלי, בלי להתכוון, אומר לי דברים שפוגעים בי, ואני מוצאת את עצמי נפגעת ממנו שוב ושוב. אני מנסה לחשוב איך אני יכולה לחזק את עצמי ולא להיפגע - ופשוט לא מצאת את הדרך הזו..."

את הציטוט הזה אמרה לנו אחת הנשים כמעט מילה במילה, אבל את תוכן הדברים אנחנו שומעים רבות.

ברוב ככל המקרים לא מדובר על מצבים בהם אחד מבני הזוג פוגע בכוונה, מתוך רוע להזיק, מתוך מגמה להקטין (מצב כזה דורש טיפול ולמידה מחדש של מיומנויות ביחסים).

כנס וירטואלי לזוגות בשנה הראשונה - ההרשמה חינם

אנחנו מדברים על מצב של קשר טבעי בו אחד מבני הזוג זורק איזו אמירה לאוויר, והשני נפגע...

למה זה קורה ומה אפשר לעשות עם זה?

דבר ראשון חשוב מאוד לדעת, שלרוב, אנחנו ניפגע ממה שמפריע לנו, ממה שמערער אותנו בתוכנו.

למשל, אם ילד יגיד לי "את/ה לבוש/ה מוזר!!" אני כנראה אתעלם, או אפילו אשתעשע. אבל אם קמתי הבוקר על רגל שמאל, זרקתי על עצמי משהו ואני בתחושה של גועל מעצמי – אני אפגע מאוד מאותה אמירה בדיוק, כי זה פוגש אותי במצב שאני בחוסר שלמות איתו.

לכן ברגע שכן הרגשנו איזושהי פגיעה אפשר וכדאי למנף את הפגיעה הזו כהזדמנות עבורנו להתבוננות וחשיבה עצמית - מה אני חושב על עצמי סביב הנושא הזה, ולייצר עבודה של חיזוק הביטחון העצמי שלי.

דבר שני, כאשר במערכת זוגית של אהבה אחד מאיתנו מעביר ביקורת, מאשים או אומר משהו פוגעני – צריך לזכור באותו רגע: "זה לא נגדי, זה בעדו!" כלומר, ככל הנראה הוא אמר לי משהו כי הוא זקוק כרגע למשהו והוא פשוט לא יודע לבטא אותו נכון, והוא מבטא מולי את התסכול.

למשל, הבעל חוזר הביתה מהעבודה ורואה על המחבת חביתה שנשרפה, ומתעצבן: "אוף, שוב לא כיבית את האש!! החביתה נשרפה!! זה בגלל שאת עושה מלא דברים במקביל ולא עומדת נורמלי ליד זה!!"

יתכן והבעל כל כך רעב וחיכה לאוכל, ובמקום להודות ברעב הוא "זועק" את הכאב שלו בצורה של האשמה וביקורת. יתכן ולבעל מאד חשוב לא לזרוק אוכל, ועכשיו החביתה הזו תלך לפח...

כמובן שאין זה מצדיק הטחת ביקורת או האשמה, אך ברגע שבני זוג אנחנו מצליחים לבודד את תחושת הביקורת והפגיעה - יהיה לנו הרבה יותר קל להבין את בן או בת הזוג שאנחנו אוהבים ורוצים בטובתם.

במאמר הבא נכתוב כמה כלים שיעזרו לנו לבטא את עצמנו ללא האשמה וביקורת.

מוזמנים להמשיך לעקוב אחר התכנים.

נתנאל ורחלי וייס הינם חלק מנבחרת היועצים של פרויקט 'שנייים בריבוע' - קהילת הזוגות של ערוץ 7.

בשלישי הבא כא' אדר א' (22.2) פרויקט 'שניים בריבוע' מפיק כנס וירטואלי לזוגות בשנת הנישואים הראשונה בנושא: 'אתגרי השנה הראשונה' בהשתתפות הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה, נטע ברודיאנסקי - מדריכת כלות, אלעד ואפרת צור - מנהלי התוכן בשניים בריבוע.

להרשמה חינם לחצו כאן>>