רופא שיניים
רופא שינייםצילום: אייסטוק

טיפולי שיניים הם הטיפולים החשובים והיעילים ביותר עבור שמירה על בריאות חלל הפה אחת לתקופה, והם הכרחיים כאשר מדובר בטיפול דחוף בבעיה.

אך ייתכן מצב שבו טיפול שיניים רפואי עשוי להשתבש – לעיתים מדובר בבעיה שלא ניתן היה לצפות, או במקרה שבו הרופא עשה ככל יכולתו עדי להיטיב עם המטופל, אך הוא ביצע טעות אנוש או כשל כלשהו שהביא לפגיעה.

במקרים מסוימים, המצב מוגדר כרשלנות רפואית, ועל כן חשוב לפעול בהתאם. אז אילו סוגי רשלנות רפואית קיימים בתחום רפואת השיניים ומה יש לעשות במצב כזה? כל המידע בכתבה הבאה.

מרגישים שנעשה לכם נזק? גשו לבדוק זאת בהקדם

עוד לפני שנדבר על סוגי רשלנות רפואית בטיפול שיניים, כדאי לחדד את החשיבות של טיפול מהיר ויעיל. נזקים שנגרמים בעקבות רשלנות רפואית עלולים לגרום לכאבים רבים ולעיתים גם לנזקים בלתי הפיכים. אם עברתם טיפול שיניים מכל סוג שהוא ואתם חווים כאבים חוזרים, מציקים עד בלתי נסבלים, או אם אתם מרגישים מכל סיבה שהיא כי הטיפול שנעשה לא הועיל ואולי אפילו הזיק, מומלץ לברר ולנסות להבין אם יש לכם עילה לתביעת רשלנות רפואית.

סוגי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

חשוב להבין כי רפואת השיניים היא תחום רחב, ואנו מדברים על מגוון טיפולים, החל מהליכים קוסמטיים פשוטים והליכי תחזוקה בסיסיים ועד לניתוחים מורכבים, עקירות, יישורי שיניים, כירורגיה של הלסת ועוד. מתוך כך האפשרויות לרשלנות רפואית הן רבות וחשוב להכיר במיוחד את הנפוצות שבהן:

קריאת צילום שגויה

תיקים רבים של רשלנות רפואית מתחילים בקריאה שגויה של רופא השיניים את הצילום שנעשה למטופל. לעיתים מדובר על הצילומים הרגילים שעושים במרפאה, אך לרוב הטעויות נעשות בקריאה של צילומים פנורמיים. קריאה שגויה עשויה להוביל לאבחנה וטיפול שגויים ומכאן הדרך לנזק קצרה למדי.

יישור שיניים

מרבית הליכי יישור השיניים מסתיימים בהצלחה, אך יש מקרים שבהם ההליך אינו מועיל ולעיתים אף גורם ליותר נזק וחוסר סדר במבנה השיניים.

אובדן שיניים

במקרים מסוימים, טיפול שגוי יביא לאובדן של שיניים. אם האבחנה הרפואית הייתה שגויה מראש וזו הסיבה לאובדן השן, אזי שייתכן ומדובר ברשלנות רפואית.

פגיעה בעצבים

פגיעה בעצבים הוא בהחלט סיכון שקיים, ופגיעה שכזו עלולה לגרום לכאבים כרוניים שלא ניתן ממש לטפל בהם. לעיתים זה קורה בגלל רשלנות של רופא במהלך השתלת שיניים ואפילו בעת מתן זריקת הרדמה. יש גם מקרים של שיתוק חלקי או מלא של השפה בעקבות פגיעה.

נסיגת חניכיים

תופעה שעשויה לקרות לעיתים בעת מיקום לא נכון של גשר או אמצעים אחרים ליישור שיניים, וכן באמצעות הליך שגורם לטראומה של החניכיים בעת טיפול שיניים.

כמובן שמדובר ברשימה חלקית, ועשויים להיות סוגים נוספים רבים של רשלנות רפואית בעת טיפול שיניים רפואי או אסתטי. בשורה התחתונה, במקרים הללו לא רק נרצה שהצדק עימנו יעשה, אלא נהיה חייבים לגייס אמצעים כספיים לטיפול בבעיה שעשוי גם להיות כזה שילווה אותנו במשך כל החיים. בדיוק בגלל זה, אם אתם חושבים שסבלתם מרשלנות רפואית, אנו ממליצים שלא לדחות את הבדיקה, לגשת בהקדם לרופא שאתם סומכים עליו ולעורך דין העוסק בתחום ולבדוק אם יש סיכוי שתוכלו לקבל פיצויים. רק בריאות ובהצלחה!

**אין לראות בתוכן המוגש כהמלצה רפואית או כחוות דעת רפואית מכל סוג שהוא. לקבלת המלצה רפואית יש לפנות לרופא מוסמך בלבד.