קובי שבתאי
קובי שבתאי צילום: Meir Vaknin/Flash90

במהלך טקס סיום קורס קציני משמר הגבול שהתקיים הערב (שלישי) במוזיאון משמר הגבול בעירון, התייחס המפכ"ל רב ניצב יעקב שבתאי לפרסומים בשבועות האחרונים ולממצאי צוות מררי שפורסמו אמש.

"אני לא יכול שלא להתייחס לצונאמי התקשורתי שהתחולל כאן בשבועות האחרונים", אמר שבתאי על תחקירי כלכליסט שייחסו למשטרה ריגול לא חוקי אחר אזרחים. ''קרה כאן משהו חסר תקדים - משטרת ישראל הואשמה האשמות שווא קשות שפגעו באופן אנוש לא רק באמון הציבור במשטרה אלא בכל רשויות אכיפת החוק. מה שמכונה 'פייק ניוז' הצליח לחדור לתקשורת הממוסדת ולגרום לנזק גדול שייקח לנו זמן רב לתקן.

''בשבועות האחרונים בחרנו להמתין בשקט ולאפשר לצוות הבדיקה בראשותה של המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עורכת הדין עמית מררי, לבצע את עבודתה. יחד עם נציגים מהמוסד, השב"כ והפרקליטות ובשיתוף פעולה מלא של חברת NSO, הם הפכו כל אבן בדרך לגילוי האמת. וכפי שהבטחתי הם זכו לשקיפות ולשיתוף פעולה מלא מצדנו''.

לדברי המפכ''ל, הממצאים של הצוות מוכיחים כי משטרת ישראל לא פעלה ולא פועלת בניגוד לחוק, "ואני מתחייב שכך זה ימשיך להיות. לא אסכים ולא אאפשר שום חריגה, קלה כחמורה מהוראות החוק, ואם מישהו, לא משנה מתי, לא משנה תפקידו ולא משנה דרגתו, ניצל את יכולותיה של משטרת ישראל ועשה דברים שאסור היה לעשות, אני אדאג באופן אישי שהוא ייתן על כך את הדין''.

שבתאי מתח ביקורת על התקשורת ואמר כי ''על הקלות שבה הכפישו משטרה שלמה מישהו חייב לתת את הדעת. את התשובות שמסרנו לתקשורת בשבועות האחרונים ביססנו על הבדיקות הראשוניות שביצענו מתוך שקיפות מלאה ומחויבות בלעדית לציבור, ולציבור בלבד.

''ככל שהעמיקו הבדיקות ונמצאה אותה חריגה בעבודתה הטכנית של המערכת, מלפני מספר שנים, דיווחנו על כך מיד ליועץ המשפטי לממשלה דאז, לשר לביטחון הפנים ולציבור כולו.

''משטרת ישראל לא מרגלת אחר אזרחיה", הדגיש שבתאי. ''משטרת ישראל לא מרגלת אחר מפגינים ואנשים תמימים. משטרת ישראל תמשיך לפעול נגד העבריינים בכפוף לכל האישורים המשפטיים ועם כל יכולותיה הטכנולוגיות.

''משטרת ישראל כן עושה ככל שביכולתה בכדי שהפשיעה תמשיך לרדת והביטחון של האזרחים ימשיך לעלות. לצד הדברים הללו, ובכדי להשיב את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק, אנו נמשיך לשתף פעולה עם המשך הבדיקה של צוות מררי בכדי לעמוד על השימושים במערכות הסייבר לאורך השנים.

''גם אם נעשו טעויות – אדאג לתיקונן. גם אם נעשו שגיאות – אדאג שלא יחזרו על עצמן. ואם נעשו עבירות – אדאג שהאחראים יעמדו לדין. משטרת ישראל ידעה אתגרים רבים ועמדה בהם בגבורה. משימות לאומיות כבדות משקל, לחימה עיקשת בפשיעה, צמצום תאונות הדרכים, חירוף הנפש אל מול הטרור והתמודדות יום יומית עם הבעיות המורכבות והכואבות ביותר של החברה הישראלית.

''המשטרה הזו שאני מדבר עליה היא מגופי האכיפה המבוקרים והמפוקחים ביותר בישראל והיא מורכבת ממפקדים, שוטרים, לוחמים, מתנדבים ואנשי מילואים שערכי משטרת ישראל מובילים אותם – ערכים של הגנה ושמירה על חיי אדם, שמירת החוק ואכיפתו ושמירה על כבוד האדם.

''כפי שיש לנו מדינה אחת כך גם יש לנו משטרה אחת ואני לא אתן שבמשמרת שלי היא תפר את חובתה כלפי הציבור אך גם לא אתן שהיא תהפוך לשק החבטות של אלה שמבקשים לפגוע בה מתוך אינטרסים כאלה ואחרים.

''לא כך ראוי שתנהג חברה במשרתיה. אני רוצה לשוב ולהרגיע את כולם. משטרת ישראל תמשיך ותשקיע את כל מרצה ומשאביה למען הציבור בישראל והדמוקרטיה הישראלית'', אמר המפכ''ל שבתאי.

כזכור, הצוות שבדק את הטענות על שימוש לא חוקי בתוכנה של NSO קבע כי אין עדות לכך שהמשטרה השתמשה באופן לא חוקי בתוכנת פגסוס כנגד אישי הציבור שהופיעו בתחקיר "כלכליסט". ממצאי הבדיקה הוגשו ליועמ"שית גלי בהרב מיארה. השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, בירך: "זיכוי מהדהד למשטרת ישראל".

בהודעה מטעם צוות הבדיקה, שמונה על ידי רה"מ בנט, נמסר: "עם השלמת הבדיקה הטכנולוגית המקיפה של צוות הבדיקה והמומחים הטכנולוגים, אשר נשענה גם על מידע שהגיע מידי מומחים של חברת NSO, עלה כי אין כל אינדיקציה לכך שמשטרת ישראל הדביקה באמצעות תוכנת פגסוס שבידיה, ללא צו שיפוטי, מכשיר טלפון של מי מבין רשימת האנשים שפורסמו בתקשורת".