קרקע
קרקעאייסטוק

חולמים על בית כפרי מוקף שדות? עכשיו תוכלו להגשים את החלום - ובחינם. העיתון 'ישראל היום' מדווח כי בניסיון לחזק את החקלאות בגולן ובגליל, במשרד החקלאות יזמו תוכנית שמציעה לצעירים עשרות דונמים של אדמה לעיבוד ואף שטח להקמת בית באזור.

ביישובי הפריפריה מתמודדים בעשורים האחרונים עם עזיבה ניכרת של התושבים הצעירים, שמעדיפים את המגורים במרכז לצד אפשרויות תעסוקה רבות. בענף החקלאות התופעה מורגשת במיוחד. הפשיעה החקלאית, רפורמות היבוא והמכסים, ואף ההתחממות הגלובלית, היכו בכל משק והביאו רבים לנטוש את החלקות. מעטים ממשיכים את הוריהם, ובודדים מצטרפים לענף מבחירה ומגדלים תוצרת ישראלית.

בניסיון לשבור את המגמה, יזמו במשרד החקלאות את התוכנית המדוברת, שמציעה לחקלאים חדשים שיבואו לגולן ולגליל שטחים לעיבוד. כל חקלאי אף יקבל נחלה להקמת בית באחד היישובים שבהם ייקלט. השטח החקלאי והאדמה לבניית הבית יינתנו ללא עלות. בד בבד, המשרד מסבסד עד 40 אחוזים ובסך הכל עד מיליון שקלים מעלות הכשרת הקרקע והליך הנטיעה.

היישובים שבהם תתבצע התוכנית הם אודם, אלוני הבשן, מטולה, נווה אטיב, יונתן, מיצר, נאות גולן, קדמת צבי, קשת, שעל, דלתון, אבן מנחם, כרם בן זמרה, ספסופה, בן עמי ולימן.

שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר אמר כי "מדובר בצעד חשוב שהוא חלק בלתי נפרד מהרפורמה בחקלאות. אנו שמים דגש מיוחד על הצערת הענף וקליטת כוחות חדשים, כי אנחנו מבינים שזאת הדרך היחידה שבה החקלאות הישראלית תימשך".