בקעת הירדן ירוקה עכשיו מתמיד. הגשמים שירדו ברחבי הבקעה ובמיוחד בחלקה הצפוני, הטיבו עד מאד עם הצומח במקום. מרבדים של תורמוסים, שלל כלניות, מקור החסידה הסגלגל והרבה ירוק. בכל פינה. הנסיעה על הכביש מואטת מידי כמה רגעים לא בשל פקקים או עומס. רועה צאן, חוצה עם צאנו את הכביש וכולם עוצרים ונותנים כבוד. באף מקום אחר לא תמצאו כאלו דברים.

תורמוסים בחמדת
תורמוסים בחמדת צילום:קובי פינקלר

כדי לראות את כל היופי וההדר הזה התחלנו ב'מצפה חמדת'. ברקע מתנגן שירו של יורם טהר לב ז"ל 'את עיניך שא מזרחה'. כל מילה בסלע. כאילו נכתב השיר הזה היום.

חברי הישוב , הממוקם בפסגת הרי אפרים הקימו נקודת מצפור שממנה נראים היטב הרי עבר הירדן המזרחי, מעבר יבוק (התיאור המקראי על מאבק יעקב במלאך) תל צורתן (במקום בו חצב שלמה נחושת ואת אבן הצור), סוכות ועוד.

סלסלת פיקניק גדולה מקדמת אותנו. חנה עגיב מקונדיטוריית רוזיליה בת המקום מכינה בכל יום שישי בראנץ' מפנק .בשאר הימים ניתן להזמין סל פינקניק עשיר.

קפה משובח, מאפי בוקר, עוגות, עוגיות, קינוחים, מאפים מלוחים ועוד הרבה הפתעות. ניתן להזמין גם ארוחת בוקר מראש את מארזי הפיקניק.

פתוחים ביום שישי מהשעה 8:30 ועד 14:30 בחמדת. ולמה רוזיליה? סבתא רוז'י של חנה היא "רוזליה " אהובה, יצירתית, קפדנית שהמתכונים שלה בהונגרית נכתבו על גבי דפי מחברת ישנים...שהשאירו בעיקר געגועים. הכל באיכות, טריות, טעם, דיוק וחוויה ייחודית.

אגב. רוזליה בבקעה היא אחותה הקטנה של מסעדת רוזליה בבית שאן שנסגרה. 0528903764

שקקמח, לול אורגני ותוםקאר

נסיעה קצרה ואנחנו ביישוב משכיות . 'כתפוח זהב במשכיות כסף' בלשון משלי. מעט לפני השער פונים שמאלה ל'שקמח' ולמרכז המבקרים הנמצא בטחנת הקמח במשכיות.

שתי חוויות חקלאיות יוצאת דופן, ישנן כאן. הראשונה. שקמח-סיור מרתק בפס הייצור, עם חשיפה לעולם החיטה – שילוב של עבר והווה, הכולל מפגש אנושי עם תושב ממקימי משכיות, הכנת פיתות על סאג' בתוספת לאבנה וזעתר שמכינים במקום, סדנאות ופעילויות נוספות בהתאמה לכל קבוצה. החוויה השניה היא איסוף ביצים בלול האורגני הממוקם סמוך למרכז. חוויה מיוחדת לכל המשפחה כול סיפורו האישי של של דוד הרבליך שהגיע לכאן מכפר זיתים.

בדרך, קחו לכם רכב תום קאר וצאו עם תהילה שגם היא בת המקום לטיול רכוב לרכסי צפון הבקעה. הנוף והאויר משכרים. 055-3046095

תום קאר משכיות
תום קאר משכיות צילום:קובי פינקלר

מהפסגות הנישאות ל'אדמה הטובה'

בשדות המושב מחולה, בנה נבו דור, משק לגידול תבלינים וירקות אורגניים

כבר 30 שנה שהם מגדלים עלי תבלין באדמת העמק. שלושה דורות של עובדי אדמה שמוציאים את לחמם מהאדמה הטובה. עובדים מזריחה לשקיעה. אוהבים ודואגים לאדמה והיא מעניקה להם ירק אורגני לתפארת. לצידם פועל 'השומר החדש' שעוזר בקטיף ( הכל היתר מכירה) ואתם חקלאים לשעה שעתיים. 050-8818217

סוסים אצל אניטה בחמרה

יש חוות סוסים ויש החווה של אניטה. זו חוות סוסים בסגנון רכיבה אנגלי,

שניתן לרכב על סוסים, הן בשטח והן בחווה. הצוות מקצועי ומיומן, הסוסים מאולפים לרכיבה בכל הרמות, והיחס נפלא. 050-3886855

סוסים בחמרה
סוסים בחמרה צילום:קובי פינקלר

מסלול רגלי בנחל תלכיד

אחרי שהשבענו את עיננו נצא חזרה לכיוון כביש הבקעה למסלול רגלי בנחל תלכיד ונמל פיראן. מחנים את כלי הרכב בחניה מסודרת והולכים לפי הסימונים באדום והכחול. המסלול נכנס עמוק לתוך הואדי הצר וחזר במסלול מעגלי עד לרכבים.

והיכן אוכלים כל היום? במפגש הבקעה 'קפה קפה' כשר למהדרין.

מצאו זמן לקפה קפה. מעבר לאוכל המשובח והכשר למהדרין, הסיפור של מומי שווה כמה דקות. מגוון של ארוחות בוקר/ צהרים וערב, ארוחות חלביות איטלקיות/דגים או רק קפה ומאפה. פינה אסתטית ונעימה, אידיאלית לאירוח קבוצות ואירועים פרטיים. במקום גם מגוון מנות טבעוניות. במקום גם חנויות מיוחדות 02-9400808 .

ואי אפשר בירוק הזה גם בקצת חום של התמרים והמים במדבר.

18,000 דונם של תמרים גדלים בבקעת הירדן וכדי ללמוד על טיבם ומהותם ובעיקר כדי לטעום כנסו למרכז המבקרים החדש של זיו לייבה שיעביר אתכם גם את הגדר ויכניס אתכם לתוך עולם מאגרי המים של הבקעה. זיו – 0507526032.

מרכז תמרים אצל לייבו
מרכז תמרים אצל לייבו צילום:קובי פינקלר

משם, האפשרויות רבות. נסיעה דרומה לכיוון מושב נעמה לבית הקפה של ליאורה חסן במושב נעמה על שם בנה שנפל במלחמת לבנון השניה, למו"פ במושב גלגל או לעינות פצאל (בנו של הורדוס המלך). וזו רק ההתחלה. על השקט, השלוה והרוגע כבר סיפרנו בהתחלה.

אז בפעם הבאה שנוסעים צפונה עשו זאת דרך כביש 90 כביש הבקעה. האזור פורח, יש הרבה מה לראות וזה מחזק את עם ישראל. באביב הקרוב ובפריחה הנפלאה, זה חשוב יותר מתמיד.