ראש הממשלה נפתלי בנט נאם אחר הצהריים (חמישי) בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1, התייחס לראשונה למלחמה באוקראינה אך לא גינה את רוסיה.

בנט אמר לקצינים: "אתם מתחילים את דרככם היום כקצינים בצה"ל בתקופה שבה הסדר העולמי המוכר לנו משתנה. העולם הרבה פחות יציב וגם האיזור שלנו משנה את פניו מיום ליום. ימים אלה מלמדים אותנו שמלחמה בין צבאות איננה, לצערנו, נחלת העבר.

"מדינת ישראל ניצבת דווקא בימים אלה כעוגן של חוזק, של יציבות, של ביטחון ושל תקווה, באיזור קשה, רווי איומים ואתגרים. כל ישראלי יודע תמיד שיש לו בית לשוב אליו, שיש מי שידאג לו בעת צרה''.

ראש הממשלה פנה לאזרחי ישראל שעדיין לא יצאו מאוקראינה: "צאו כעת. שמרו על חייכם. האנשים שלנו ממתינים לקלוט אתכם במעברי הגבול במערב המדינה.

"בנוסף, כל יהודיה ויהודי, בכל מקום בעולם, יודעים שאנחנו מחכים להם כאן ושהדלת של מדינת ישראל תמיד פתוחה.

"אלה רגעים קשים וטראגיים, וליבנו עם אזרחי אוקראינה שנקלעו למצב הזה ללא עוול בכפם. ישראל תירתם להושיט יד בכל סיוע הומניטארי שיידרש. יש לנו את היכולת, ואנחנו למודי ניסיון בכך", כך בנט.

מתחילת היום רוסיה ביצעה 203 תקיפות על אדמת אוקראינה. שר החוץ האוקראיני דימיטרו קולבה קורא למדינות המערב לנתק לחלוטין את הקשרים הדיפלומטיים עם רוסיה.

משרד הההגנה הרוסי הודיע: השמדנו עד כה 74 בסיסים של צבא אוקראינה, בהם 11 שדות תעופה. מהבוקר הופלו לפחות שני מטוסים של צבא אוקראינה.

נשיא אוקראינה זלנסקי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי שוחח עם נשיא צרפת מקרון, נשיאת הנציבות האירופית פון דר ליין, נשיא טורקיה ארדואן וקאנצלר אוסטריה ניהאמר ואמר כי יחד הם יוצרים "קואליציית אנטי-פוטין". בנוסף כתב כי שוחחו על הטלת סנקציות על רוסיה והעברת סיוע צבאי לאוקראינה.

המתקפה הרוסית נגד אוקראינה נמשכת וגובה קורבנות. לפחות 18 הרוגים בהפצצה בעיר אודסה, שישה נוספים בפאתי קייב. לא ברור אם ההרוגים היו בגל התקיפות הראשון, מוקדם בבוקר, או בגל השני, בצהריים.

גורם ביטחוני אוקראיני טען כי כבר מאות חיילים נהרגו והרשויות האוקראיניות דיווחו על אזרחים שנהרגו ונפצעו בהפצצות.

כוחות משמר הגבול האוקראינים מדווחים על קולות פיצוצים בפתאי קייב, לטענת עדי ראייה יש כוחות של צבא רוסיה שמנסים לפרוץ לעיר הבירה. מסוקים רוסים תוקפים את שדה התעופה גוסטומל הסמוך לקייב.

ברקע ההתקפה הרוסית על אוקראינה, מהקרמלין נמסר כי "פוטין יחליט כמה זמן ימשך המבצע הצבאי באוקראינה", וכי "המבצע באוקראינה עוצב על מנת לעמוד בשני יעדים - פירוזה של אוקראינה ודה-נאציפיקציה של אוקראינה". לדברי הקרמלין, צריך לשאוף שאוקראינה "תשוחרר ותנוקה מנאצים".

שר החוץ יאיר לפיד אמר כי ההתקפה הרוסית על אוקראינה היא הפרה חמורה של הסדר הבינלאומי, וישראל מגנה את המתקפה. "יש זמן ליישב את המחלוקות - לישראל יש יחסים טובים עם רוסיה ועם אוקראינה ושמירה על שלום האזרחים הישראלים שם היא בראש סדר העדיפויות שלנו", הוסיף השר לפיד.

לפיד מגנה את הפלישה הרוסית: "הפרה חמורה של הסדר הבינלאומי" יובל פן, לע״מ

מזכ"ל נאט"ו סטולטנברג עדכן כי אין כוחות קרביים של נאט"ו בתוך אוקראינה ברגע זה, ואין כוונה לשלוח כוחות. "יותר מ-100 מטוסי קרב נמצאים בכוננות שיא ומגנים על מרחבנו האווירי. נגן על הברית מתוקפנות", אמר.

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי אמר היום (חמישי) בנאום לאומה כי "ניתקנו יחסים עם רוסיה, הם תקפו אותנו כמו הנאצים במלחמת העולם השנייה".

במערב תקפו הבוקר בחריפות את ההכרזה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מבצע צבאי באוקראינה. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן גינה את ה"מתקפה הלא מוצדקת מצד כוחות הצבא הרוסיים", והוסיף: "פוטין בחר במלחמה שתביא לאובדן חיים ולסבל אנושי".

בהמשך הצהרתו אמר: "רוסיה תהיה האחראית הבלעדית על ההרס והמוות שתגרום, וארצות הברית ובעלות בריטה יגיבו בצורה נחרצת ומאוחדת. העולם יגרום לרוסיה לשאת בהשלכות מעשיה".

בכאן חדשות דווח כי בהמשך היום יישא ביידן הצהרה לעם האמריקני בו יכריז על צעדים נוספים.

קנצלר גרמניה, אולף שולץ, אמר כי "זהו יום נורא לאוקראינה ויום שחור לאירופה. גרמניה מגנה את הפעולה חסרת האחריות של הנשיא פוטין". ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג׳ונסון, התייחס גם הוא: "הנשיא פוטין בחר בדרך של שפיכות דמים והרס על ידי המתקפה הזו על אוקראינה, בריטניה ובעלות בריתנו יגיבו בנחישות".

ראש ממשלת איטליה, מאריו דראגי, אמר כי "המתקפה של רוסיה על אוקראינה הייתה לא מוצדקת ולא יכולה להיות מוצדקת. אנו עובדים עם בעלות הברית באירופה ובנאט"ו לשם מענה מאוחד ונחוש". ראש ממשלת סלובקיה: "מגנים את המתקפה הרוסית על אוקראינה במילים החריפות ביותר האפשריות".

בכירים באוקראינה הגיבו הבוקר לתחילת המבצע הצבאי של רוסיה - שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה אמר: "פוטין פתח במלחמה בהיקף-מלא נגד אוקראינה. הפצצות ממשיכות על ערים אוקראיניות שלוות. זו היא מלחמת תוקפנות. אוקראינה תגן ותנצח. העולם יכול וחייב לעצור את פוטין. זו היא העת לפעול – עכשיו".

מוקדם יותר לפנות בוקר הכריז נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מבצע צבאי באוקראינה. לטענתו של הנשיא הרוסי מדובר במבצע לפירוז הצבא האוקראיני ושיוגבל למחוז דונבאס שבמזרח המדינה בלבד. עוד אמר הנשיא הרוסי כי המבצע נועד להגנה על אזרחים וכי התרחבות נאט"ו והשימוש שהיא עושה באוקראינה "איננו מקובל". עוד התחייב כי אין כוונה לספח את אוקראינה.

לסיוע להצלת יהודי אוקריאנה לחצו כאן