הקצינה הטרייה
הקצינה הטרייה צילום: דובר צה"ל

קורס הקצינים הקרביים ביבשה הסתיים היום (ה׳) בטקס שנערך בבית הספר לקצינים (בה"ד 1) במחנה "לסקוב", במצפה רמון. הטקס התקיים בראשות ראש הממשלה נפתלי בנט ובהשתתפות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד זרוע היבשה אלוף תמיר ידעי, מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים אלוף מוטי ברוך ומשפחות בוגרי הקורס.

הבוגרים והבוגרות סיימו את קורס הקצינים בתום שמונה חודשי הכשרה, במהלכם עברו את שלב ההכשרה הראשון במגמת "להב", בבה"ד 1. את השלב השני, ביצעו צוערי חטיבות החי"ר במגמת "גפן" בבה"ד, וצוערי החילות השונים בהשלמות החיליות השונות בבסיסי ההדרכות השונים. החל משבוע הבא עתידים הקצינים והקצינות החדשים להוביל ולפקד על הלוחמים והלוחמות בכלל הגזרות.

בין הקצינים החדשים, סיימה מפקדת מחלקת הטנקים בגבולות הראשונה, כחלק מהתנסות שירות הנשים בטנקים שמובלת על ידי זרוע היבשה בשנה וחצי האחרונות. במהלך מסלול הקצונה שלה בבית הספר לקצינים, עברה כארבעה חודשים במגמת להב, לאחריהם יצאה להשלמה חילית שכללה שלושה חודשים במסגרת קורס קציני שריון וחודש נוסף במסגרת קורס קציני חיל הגנת הגבולות.

במהלך הטקס הוענקו דרגות הקצונה ל-413 הקצינות והקצינים החדשים.

דרגותיהם של הקצינים המצטיינים נחשפו על-ידי ראש הממשלה, הרמטכ"ל, ומפקד בה"ד 1, אלוף-משנה יהודה ואך. בימים הקרובים ישתלבו הבוגרים והבוגרות בתפקידי הקצונה ביחידות הלוחמות.

הרמטכ''ל אביב כוכבי: "הקניית הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות לחיילים היא המשימה המרכזית של מפקד. היו קשובים, הוגנים ואנושיים. זהו עניין ערכי ומנהיגותי כאחד, ואין כוח רתימה חזק מזה. הציבו רמת דרישות גבוהה ביותר קודם כל לעצמכם ואחר כך לחיילים שלכם, אל תתפשרו ואל תטעו בין אנושיות לבין רמת דרישות גבוהה - הן תכונות משלימות המעצימות זו את זו. קצינים משימתיים הם סוד המנוע של צה"ל, הם שמאפשרים ניצחון. קצין ככלל, וקצין המוביל חיילים לקרב בפרט, חייב להיות איש מקצוע בכל רמ"ח איבריו. מנהיגות היא רתימה של אנשים מתוך הזדהות עם מפקדם, הקבוצה והמשימה ומעל הכל הזדהות עם המדינה.
מנהיגות היא דרגה מעל לפיקוד. מנהיג לא זקוק לכוח הפקודה. להיות קצין בצה"ל זוהי זכות חוויה הטומנת בחובה אחריות כפולה – להגן על מדינת ישראל ולהנהיג אנשים בשגרה, בחירום, ובשעת מלחמה. זוהי אחריות כבדה מאוד, אני סומך עליכם מאוד. עלו והצליחו".

מפקד בה"ד 1 אלוף-משנה יהודה ואך: "צוערים וצוערות יקרים, בחרתם להוביל, ובחירתכם תלווה אתכם לכל חייכם, אליכם יינשאו העיניים בשעות הקושי והמשבר, בכם תקוותנו ועליכם גאוותנו. עומדים אתם היום על מגרש המסדרים טובי בניה ובנותיה של הארץ. הנחילו במסגרותיכם תרבות של יוזמה, שליחות ואחריות. כך תנצחו את קרבות השגרה וכך ננצח את המלחמה הבאה. זכרו, ניצחונו של צה''ל הינו ניצחונה של האומה כולה. צה''ל מאז הקמתו, מבסס ומממש את ייעודו בזכות מפקדים אמיצים אשר מעזים לפרוץ קדימה, ליזום ולהוביל. היו קצינים כאלה".

טקס סיום קורס קצינים
טקס סיום קורס קצינים צילום: דובר צה"ל