חגית אנקרי
חגית אנקרי עצמי

ברוח חודש אדר אני רוצה לדבר על חשיבות תחושת השמחה בקשר הזוגי ובהשפעה המכרעת שלה על היכולת שלנו להרגיש מלאים ומסופקים בזוגיות שלנו.

לשם כך אתחיל בציטוט של משפט מתוך שיחה שהיתה לי עם מטופל בקליניקה:

"לו היתה גלולה עם ויטמין מיוחד שהיה יכול לגרום לאשתי לקבל אותי באמת כמו שאני ולשמוח בי... כל הבעיות ביננו היו נפתרות"

זוגות בשנה הראשונה? פרויקט 'שניים בריבוע' בכנס במיוחד בשבילכם>>

המשפט הזה נזרק לחלל האויר אך הוא הותיר בי רושם מאוד עמוק, הבעה כל כך ממוקדת ומדויקת שטומנת בחובה בעצם את כל הסיפור. זהו הרצון ויחד איתו הצורך שאישתו תקבל אותו, שתשמח בו.

וכל כך למה? כי אז הוא יכול לקבל את מקומו ולהיות הגבר שלה.

זה לאפשר לו את התנאים שהוא זקוק להם כדי להתחבר למהות שלו כמשפיע. זה מחזק ומעצים בו את כוחות ההשפעה שלו עבורה.

עפ"י היהדות, האתגר המרכזי של המסע הזוגי הוא לגלות את האחדות הזוגית כפי שהיתה למעלה, טרם ירדו שני חצאי הנשמות לעולם.

ע"פ התפיסה הזאת החיבור בין איש לאשה הוא במהות חיבור שוויוני, אלא שיש להם תפקידים שונים. לגבר יש מקום של משפיע והאישה היא המקבל. כלומר, חיבור זוגי נכון הוא חיבור שבו הגבר הוא בתנועה של להשפיע טוב ושפע על אישתו והיא מצידה פתוחה לקבל להתמלא על ידי בן הזוג שלה.

אך כדי שהבעל יוכל להשפיע על אישתו הוא צריך להיות שמח ובעיקר שמח בה. ככל שהוא שמח בה יותר, צינורות השפע וההשפעה שלו מתרבים ומתרחבים. ואז הנתינה כלפיה מערבת חוויה של תענוג. ככל שהאשה מרגישה יותר מחוזרת, יותר רצויה שמחתה גדלה, והיא פתוחה יותר לקבל את השפע והטוב שבעלה משפיע עליה. והיא מחזירה לו אהבה ושמחה, שמגבירה את היכולת שלו להשפיע עליה ולתת לה.

כשיש חיבור טוב הגבר יכול לבטא את המהות הגברית שלו כמשפיע וגם האשה יכולה להביא לידי ביטוי את המהות הנשית שלה.

וכשמחוברים למהות ומבטאים זאת באופן הנכון מתעצמת תחושת השמחה בקשר הזוגי.

השמחה היא תנאי לחיבור זוגי טוב. והתוצאה של חיבור טוב היא שמחה.

כשאנחנו יודעים להתחבר נכון אנחנו יוצרים את הכלי להשראת השכינה ואין השכינה נמצאת אלא מתוך חיבור מלא שמחה.

לעומת זאת כשאין שמחה בזוגיות המקום של הגבר כמשפיע נחלש ואז הנתינה היא נתינה של הכרח, נתינה מאומצת, נתינה מתחשבנת, נתינה "כי צריך" ולא נתינה ממקום של תענוג.

נתינה שלא מתלווה אליה תענוג היא נתינה שלא מעוררת קירוב ושמחה, לא אצל הנותן ולא אצל המקבל. לנתינה צריך להתלוות רגש של שמחה ואז זה נחווה כנתינה אמיתית, ממקום פנימי, נתינה בכיף, נתינה אוהבת ולא כי חייבים ולא ממקום מרצה.

כשנותנים מכל הלב אז גם אם יש מאמץ הוא אינו מורגש.

השמחה היא תנאי הכרחי שהחיבור בזוגיות יהיה חיבור פנימי ולא חיצוני. חיבור אמיתי שמוסיף קירבה ומחזק את העומק של הקשר הזוגי.

כשאני שמח בבת זוגתי, כשאני שמחה בבן זוגי, אנחנו חווים ביחד חוויה של גן עדן בעולם הזה. לא, זו לא קלישאה. זה גם לא "מעופף" זה אמיתי.

אז איך עושים את הזה הלכה למעשה, איך מעוררים את השמחה של הגבר בבת זוגתו, איך מעוררים את השמחה של האישה בבעלה על כך נלמד בשיעורים בפרויקט 'שניים בריבוע'.

המאמר נכתב ע"י חגית אנקרי (פסיכולוגית M.A), מומחית לפתרון משברים בזוגיות ובעלת תוכנית הליווי הדיגיטלית לנשים "ממשבר לצמיחה זוגית" חברה בנבחרת היועצים של 'שניים בריבוע'

פרויקט 'שניים בריבוע' מפיק כנס מיוחד לזוגות בשנה ראשונה, ביום רביעי כט' אדר א' 2.3 בשעה 19:45. בהשתתפות הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פועה, הזוג אפרת ואלעד צור מנהלי התוכן בפרויקט, ונטע ברודיאנסקי. נושא הכנס: 'אתגרי השנה הראשונה'

לחצו כאן להרשמה חינם>>