אמא אימא תינוק הורות הורים משפחה חיוך נחת שמחה טיטול בריאות חיתול
אמא אימא תינוק הורות הורים משפחה חיוך נחת שמחה טיטול בריאות חיתול Istock

קשה לשים את האצבע מתי בדיוק המהפכה הזאת התחילה, אבל ייתכן שזה היה לפני 42 שנה, כאשר החלו לשווק בארצות הברית המצאה אדירה שהפכה את כל עולם התינוקות להרבה יותר קלה: הטיטול החד-פעמי.

עד לאותו הזמן, הבאת תינוק לעולם היתה אמנם אירוע משמח, אך הוא גרר בעקבותיו שנים של עבודת כיבוס יומיומית של חיתולי בד רבים ומצחינים,

ההמצאה החדשה סימנה את פתחו של עידן חדש. לא עוד. מהיום? מחליפים טיטול, ומיד זורקים. אין צורך להסתבך עם כביסות, תלייה לייבוש וקיפול. פשוט שולפים מהאריזה, חונטים את אגן התינוק במוצר המהפכני -

ומשם לסל, וחסל.

המוצר החדש היה בתחילת דרכו יקר יחסית. אמהות ואבות לתינוקות רכשו חבילה אחת והשתמשו בה רק בשעת הדחק. בנסיעות ארוכות, יציאה לאירועים וכדו'. אך עם הזמן, התחרות בין החברות הצליחה להוזיל משמעותית את עלות היחידה והיום היא הפכה להיות נחלת הכלל. לא משנה מה המצב הסוציו-אקונומי שלך ובאיזה אשכול היישוב שלך נמצא - אין אף אחד שלא נעזר בהמצאה שהפכה את ההורות לחוויה קלה ונעימה.

אך זה לא נגמר שם. תופעת החד-פעמי החלה להתפשט למקומות רבים אחרים. ברפואה, במוצרי היגיינה, בכלי סעודה, ובעצם - במה לא. הקלות שבה אפשר להשתמש ומיד לאחר מכן לזרוק, ופשוט להתקדם למשימה הבאה - הפכה מחלום רחוק למציאות יומיומית. אולם לצערנו, לא עצרה שם. נראה שגם התודעה האנושית הפשוטה זאת שאחראית גם על התקשורת והיחסים הבין אישיים - שמחה לקבל לשורותיה את עיקרון 'השתמש וזרוק'.

אני מקבל פניות רבות מנשים וגברים כאחד, על התופעה המכוערת הרווחת היום של 'השתמש וזרוק'. זוג נפגש לדייט, יושב ביחד שעתיים נחמדות, ולמחרת - צד אחד מנסה להבין איפה הצד השני עומד, והצד השני פשוט מתעלם. אין קול ואין עונה. התעלמות מוחלטת. בלי מענה כלשהו לוואפצים, מסרונים, וקל וחומר מענה טלפוני.

כאילו בלעה אותו האדמה.

נכון, יש קושי לעמוד מול מישהו ולומר לו: "סליחה, זה לא מתאים לי, שיהיה בהצלחה" אבל להתעלם לגמרי? השתגעתם? אין שום הבנה שעומד מולך אדם עם רגשות וציפיות, והוא מחכה לשמוע ממך. לפעמים יש אנשים שמודיעים על רצון להיפרד ממקום של חוסר טאקט או ניסוח פוגע. אבל בינינו? להתעלם היא התגובה הקשה ביותר שיש. כאילו, מחקת אותי לגמרי. כל ההשקעה שלי בערב הקודם להתארגן, להתייפות, לנסוע, להקדיש זמן - זה כלום בשבילך? צריך להבין שהדייטים, גם אם הם כושלים, הם הכנה לקשר האמיתי שעוד יבוא. כל גבר או אישה שבוחרים לסיים קשר בצורה של התעלמות, קרוב לוודאי שלא יצליחו להתחתן בקלות. ואם יצליחו - הזוגיות שלהם תהיה רצופה בבעיות תקשורת ומהמורות.

כולנו חייבים לכבד כל אדם, ובמיוחד אדם שהקדיש זמן בשבילנו, וגם אם הוא לא הזיווג שלנו - הכדור שאנחנו חיים עליו הוא עגול. אי אפשר לדעת איך היחס שלנו אליו בסופו של דבר יתגלגל אלינו. אז בואו נקבל על עצמנו - אין דבר כזה לחתוך קשר בהתעלמות. צריך לקחת אחריות ולהרים טלפון. אם ממש ממש קשה בטלפון? אז המינימום זה לשלוח הודעה יפה. אבל להתעלם לגמרי - זה מחוץ למשחק. בואו נהפוך את התהליך הזה למכבד ואחראי. בהצלחה!

הכותב הוא יזם פרויקט 252 להדרכת מחפשי זוגיות לקראת חתונה. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.