ועדת הבריאות באסותא באשדוד
ועדת הבריאות באסותא באשדודצילום: דני שם טוב - דוברות הכנסת

ועדת הבריאות של הכנסת בראשות ח"כ עידית סילמן סיירה היום (ה') בבית החולים אסותא אשדוד ופגשה מול העיניים את המציאות העגומה של העומס עמו מתמודד בית החולים בחדר המיון.

יו"ר הוועדה סילמן הודיעה בתום הישיבה וסקירת תוכניות בית החולים כי היא תפעל באופן אישי ויחד עם הוועדה לפעול ולקדם את תכניות בית החולים להרחבה והגדלת היכולת לקליטת חולים ומאושפזים.

סיור הוועדה נפתח בישיבה משותפת לוועדה עם הנהלת בית החולים. מנכ"ל ביה"ח ד"ר ארז בירנבוים סקר בפני הוועדה במצגת מפורטת את אוכלוסיית החולים הגדולה שבית החולים משרת בשגרה ובזמן חירום וציין כי בית החולים הינו ממוגן בהיקף נרחב.

מנכ"ל ביה"ח הציג את התוכניות העתידיות הנדרשות להגדלת בית החולים במגדל אשפוז נוסף שיכלול עוד מחלקות פנימיות הסובלות כבר היום מעומס רב ובעתיד עם הרחבת העיר אשדוד, יידרשו לכך עוד יותר. לאחר מכן, יצאו חברי הוועדה לסיור במרכז לרפואה דחופה, מחלקה פנימית ובמחלקת נפרולוגיה.

בסיור במלר"ד - חדר המיון, התעדכנו חברי הוועדה כי זה כמה שעות בית החולים הודיע לצוותי הרפואה שמפנים חולים שחדר המיון נסגר בשל עומס רב. מנהלי חדר המיון הציגו בפני יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן את החולים שנקלטו למרות העומס ואושפזו במיטות במסדרון ובחדריהם של הרופאים. כמו כן, פגשו במיון חולים שממתינים מעל 40 שעות להתאשפז במחלקה.

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן: "הסיור היום בבית החולים בא כחלק מסדרת הסיורים של ועדת הבריאות בכל המרכזים הרפואיים בארץ מצפון לדרום. הדרך לפתרון הבעיות והסיוע של הוועדה למערכת הבריאות בישראל, היא לפגוש את האנשים ולראות את הדברים בעיניים. החשיבות היום הוכחה שבעתיים כאשר מעבר לסקירה השוטפת והממוקדת של מנהל בית החולים על תכנית הרחבת והגדלת הבית חולים, סיירנו בחדר המיון ופגשנו חולים. איכות הטיפול המושקעת ניכרת ובית החולים עושה עבודה סופר מקצועית. קשה לעבור לסדר היום כאשר בית חולים מרכזי נאלץ לסגור את שערי המיון מעומס כבר בשעות הבוקר ולא יכול לקבל חולים בשל מחסור במיטות אשפוז, דבר החוזר על עצמו לדברי הצוותים.

''הוועדה תפעל לבחון את תוכניות ההרחבה והגדלת בית החולים ובניין מגדל האשפוז שהוצגו. ה'זקנה במסדרון' הוא משהו שלא קיים בבית החולים במחלקה הפנימית העמוסה כאג'נדה של בית החולים דבר המאפשר טיפול מיטבי וגם לא צריך להיות קיים בחדר המיון בשל זמני המתנה ממושכים טרם המעבר למחלקות", אמרה סילמן.

ח"כ טטיאנה מזרסקי: "מכירה את אסותא מהצפון בחיפה. אתם עושים עבודה נפלאה. אשמח לעזור, להיות בשבילכם ולייצג את האינטרסים שלכם - האינטרס הלאומי של עם ישראל במערכת בריאות טובה".

ח"כ ניר אורבך: "שמענו על האתגרים של בית החולים והאתגרים במתן השירותים לתושבי אשדוד והסביבה. ראינו את הפעילות המסורה של ההנהלה, הרופאים, האחיות, המתמחים ויתר עובדי בית החולים. מגוייסים לסיוע ככל הניתן וסומכים על יו"ר ועדת הבריאות שתמקד אותנו ותוביל את המהלכים המשמעותיים הנצרכים למערכת ולציבור".

מנכל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד ד"ר ארז ברנבוים לחברי ועדת הבריאות: ''ישנה אפלייה מתמשכת בכל הקשור לתחום הבריאות בין מרכז לפריפריה, "העובדה שבישראל 2022 עדיין ישנם הבדלים באיכות הרפואה בכל הקשור למי שגר צפונית לחדרה ודרומית לגדרה, היא אפלייה מתמשכת שחייבת לעבור מן העולם. הצורך של בית החולים להתרחב הוא חיוני וכרגע עומד רק לפתחו של משרד האוצר והעומד בראשו וללא התערבותם, אותה אפלייה תימשך ותעמיק. אני שמח על ביקור ועדת הבריאות והעומדת בראשה, ח"כ עידית סילמן, ויתר החברים היום בביה"ח ועל תמיכתם בצורך החשוב כל כך".

בסיור השתתפו גם חברי מועצת העיר אשדוד, שמעון כצלנסון וסטלה וינשטיין וכן ד"ר חגית סרבגיל ממן - סגנית מנהל בית החולים, ד"ר אליעד אבירם - סגן מנכ"ל ביהח, תבור אנושי ראש אגף משאבי אנושי, שי שריקי ראש אגף מינהלה ולוגיסטיקה ואוהד יחזקאלי מנהל שיווק ודוברות.