לב. אילוסטרציה
לב. אילוסטרציהiStock

פרופ׳ מרדכי ואטורי, מנהל שרות אקו לב במאמץ, היחידת אקו לב ומרפאת המסתמים במערך הקרדיולוגי בבילינסון פיתח מסתם שנותן מענה לבעיה לבבית שנפתרה עד כה באמצעות ניתוח לב מורכב עם אחוזי תמותה גבוהים.

המסתם שפותח באמצעות חברת ההזנה הישראלית טריסול מדיקל הושתל לראשונה בבילינסון מקבוצת הכללית לאחרונה.

מדובר במסתם ייחודי במבנהו ונועד לעמוד באתגרים הרבים של מחלת המסתם הטריקוספידלי והחדר הימני (החדר שתפקודו מושפע ביותר ממחלת המסתם).עבור חולים עם אי ספיקה קשה של המסתם האופציה לטיפול מילעורי במסתם הינה בשורה של ממש, כיוון שתייתר את הצורך בניתוח לב פתוח שכרוך בסיכון משמעותי לחיי המנותח.

פרופ' מרדכי ואטורי סיפר כי "היעד העיקרי היה למצוא טיפול חילופי לניתוח, וזאת משום שאוכלוסיית החולים הטיפוסית לאבחנה זו מורכבת מאד ולכן הניתוחים כרוכים בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים. לפיכך טיפול חילופי שכזה עשוי להיות מנת חלקם של מטופלים רבים, שעד כה נפסלו מניתוח מפאת הסיכון הנלווה".

השתלת המסתם החדשנית והמהפכנית בוצעה בחולת לב בת 71 מצפון הארץ שסבלה מאי ספיקה לב קשה בשל אי ספיקה טריקוספידלית קשה. מצבה טוב והיא שוחררה לביתה.

המסתם הטריקספידלי הוא אחד מארבעת מסתמי הלב והוא חוצץ בין הפרוזדור לחדר הימני בלב שתפקידו להזרים את הדם לריאות. בעקבות הכשל של המסתם הוחלט להשתיל לראשונה בצנתור את המסתם המיוחד טריסול (Trisol) שיפסיק באחת את הדליפה מהמסתם ויאפשר חזרה של החדר הימני בלב לפעילות תקינה. השתלת המסתם התבצעה בחדר הצנתורים בבילינסון ועברה בהצלחה, מצבה של המטופלת התייצב במהירות והיא שוחררה לביתה לאחר חמישה ימי אשפוז בלבד.

הפעולה מבוצעת בחדר צינתורים בהרדמה כללית, המסתם מורכב על מוליך המוחדר לזרם הדם דרך חתך ניתוחי קטן בוריד הצוואר הפנימי מימין. המסתם ממוקם באזור המסתם הטריקוספידלי בהליך המונחה ברובו באקו דרך הושט. המסתם מחליף למעשה את המסתם הטבעי הלקוי ועם פתיחתו הוא מתחיל מיד בפעולתו. ההליך הזה מונע את הצורך בפתיחת בית החזה וחיבור המטופל למשאבת לב ריאות (כפי שנדרש בניתוח לב פתוח).

ההשתלה המורכבת של המסתם בלב המטופלת בוצעה ע"י צוות רב תחומי בראשות פרופ' רן קורנובסקי מנהל מערך לקרדיולוגיה בבילינסון וד"ר חנה וקנין אסא מנהלת יחידת הצנתורים. הצוות כלל קרדיולוגים, כירורג כלי דם, מרדים וצוות אחיות וטכנאים. את ההשתלה ליוותה חברת טריסול מדיקל, חברת הזנק ישראלית שעליה נמנה פרופ' מרדכי ואטורי, מנהל שרות אקו לב במאמץ במערך הקרדיולוגי בבילינסון, ממציא המסתם והמנהל הרפואי של החברה, בשיתוף עם צוות החברה שבראשה עומדים מנכ"ל החברה רון דודזון וסמנכ"ל הפיתוח אלי בן-חמו.

פרופ׳ רן קורנובסקי, מנהל מערך לקרדיולוגיה בבילינסון ציין כי "תחום השתלות מסתמים עובר מהפך, הצגת פתרון להחלפת מסתם בצנתור גם למסתם הטריקוספידלי הינה חדשנית ומעמידה את בילינסון בקו הראשון לצד מרכזים מובילים בעולם במרוץ לבחינת שיטות חילופיות לניתוח במסתם הטריקוספידלי".