קריעת ים סוף. אנימציה
קריעת ים סוף. אנימציה צילום: ISTOCK

מי לא מכיר את מאמר חז"ל בתחילת מסכת סוטה: "קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף", מאמר שמלווה באנחת כבדות, בדרך כלל.

אז למרות שיש עוד דברים שחז"ל דימו את הקושי שלהם לקריעת ים סוף (פרנסה, הליכה לשירותים), נדמה שדווקא אתגר הזיווגים תפס מקום חזק בתודעה הציבורית, כאתגר הקשה מכולם. ממש כמו לקרוע את הים לשניים.

אז נכון, כבר נאמרו כל כך הרבה חידושים ופרשנויות מעניינות על מאמר חז"ל זה, אבל בשבת שירה האחרונה שמתי לב לפרט מעניין בקריעת ים סוף - שאולי יכול לשפוך אור חדש על הסיפור.

יוצא לי לדבר לא מעט עם מחפשי זוגיות, לשאול אותם מה הם מחפשים בדיוק, איך ייראה החצי השני שלהם. ומדי פעם אני מקבל תשובות בסגנון של: "כשהוא יבוא - אני כבר אדע שזה זה", או: "שבפגישות יהיה לנו כל כך כיף", "שארגיש מאוהב\ת עד מעל הראש", "שלא נרגיש איך השעות חולפות לנו ביחד", וכדומה.

והבעיה? שרוב השידוכים ממש לא עובדים ככה. אנשים מחפשים התאהבות מהירה. את קופידון שיירה בהם חץ, והם ברגע יגלגלו עיניים בתשוקה, ויתחתנו. אבל המציאות רחוקה מזה לגמרי.

ישנם לא מעט אנשים שרואים את הזיווג שלהם כאיזה נס שקורה בין-רגע. משהו שמהרגע הראשון מבינים שזהו, זה זה. אבל רוב רובם של הקשרים נרקמים בצורה איטית והדרגתית. הרגע הראשון לא חייב להיות מלווה בערפילי טוהר, וגם לא בקולות וברקים. זה מתחיל בפגישה נחמדה, ומפגישה לפגישה יש התקדמות הדרגתית.

לפעמים יש גם נסיגות, עליות וירידות, אבל בדיוק כמו רומא, קשר חזק לא נבנה ביום אחד.

צריך לזכור שגם קריעת ים סוף לא קרתה בבת אחת. בניגוד לדעה הרווחת שהים ברגע אחד נבקע לשניים -פשט הפסוקים בתורה מראה להפך: "ויט משה את ידו על הים ויולך ה' את הים ברוח קדים עזה כל הלילה, וישם את הים לחרבה ויבקעו המים". כלומר, הנס קרה במשך כמה שעות טובות, כל הלילה נשבה הרוח על הים, עד שגרמה לו להתחלק לשניים. רק אז עברו בני ישראל ביבשה בתוך הים.

אולי זאת כוונת חז"ל 'קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף'. נס הוא לפעמים לא משהו שקורה ברגע. נס יכול להיות תהליך ממושך, של עליות וירידות, עד שהוא מגיע לשיא שלו. בואו נזכור את זה בדייט הבא שלנו - לא למהר לפסול, לא למהר להסיק מסקנות ש'אם ברגע הראשון לא הרגשתי אורות - כנראה שזה לא זה'.

בואו ניתן צ'אנס לתהליך, לזמן, לדרך. ככה גם לים הזה שלנו, יהיה סוף.

הכותב הוא יזם פרויקט 252 להדרכת מחפשי זוגיות לקראת חתונה. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.