ג'ייסון גרינבלט, לשעבר שליח ממשל טראמפ למזרח התיכון, מגדיר את הפלישה של רוסיה לאוקראינה כ'טרגדיה' ומאוכזב מאוד מההתנהלות הבינלאומית.

"אני לא מופתע מכך שהעולם לא מתערב. יש הרבה מאוד גינויים, אבל זה לא ממש מספיק", אומר גרינבלט בראיון לערוץ 7.

המציאות הנוכחית באוקראינה מזכירה לו את האופן שבו ממשל טראמפ שמע שוב ושוב מראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו וגורמים רשמיים אחרים על האופן שבו ישראל יודעת שהיא צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה צבאית ולא להסתמך על בעלי בריתה.

"המלחמה באוקראינה מלמדת את ישראל לסמוך רק על עצמה כי בסופו של יום ההנהגה צריך להיות מסוגלת להגן על אזרחיה", אמר.

לדבריו, המצב הנוכחי, צריך להדאיג את ישראל. "יש למדינת ישראל קשר חזק עם אוקראינה אבל היא מסתמכת על רוסיה בדברים מסויימים. כולל בסוריה. כרגע אני חושב שישראל פועלת דיפלומטית אופן הכי טוב שהיא יכולה".

"אני לא מצפה שהחיילים הישראלים ילכו לעמוד ולהילחם עבור אוקראינה. זה יהיה מאוד חריג בעיניי. אבל איפה האירופים?", הוא תוהה. "זו הרי החצר האחורית שלהם. האירופים צריכים להיות אלה שיגנו על אוקראינה. זה לא אמור להיות התפקיד של אמריקה".

גרינבלט מעריך שאיראן צופה במתרחש באוקראינה בעניין רב. "ממשל ביידן נכשל כישלון חרוץ גם בסיפור האוקראיני וגם מול איראן. אם אכן יחתמו על עסקה חלקית עם האיראנים זה יהיה מסוכן מאוד לאזור כולו ולא רק לישראל".

לטענתו, ממשל ביידן חייב לנקוט ביד קשה בהתמודדות מול איראן. "הם לא עושים את זה, או שאיראן פשוט לא נותנת להם לזוז", אומר גרינבלט.

עם זאת לדעתו הממשל הנוכחי אינו גרוע יותר מזה של אובמה. "הנשיא ביידן עמד לצד ישראל כשישראל הותקפה במאי. עם זאת, הם יכלו לפעול באופן נכון יותר. הממשל עסק בפתיחת הקונסוליה לפלסטינים וזה היה צעד מוטעה. אני חושב שהקשר סביר, אבל לא הדוק כמו שהיה בתקופת טראמפ".

גרינבלט ישיק בחודש יוני ספר חדש. "הספר יעסוק במה שלמדנו מהסכמי אברהם ויסביר גם מדוע פעלנו כפי שפעלנו. הוא אמנם יתאר מדיניות אבל יתאים לכל קורא ויסביר את האמת שגילינו: על ישראל, על הפלסטינים, על חמאס, על המשטר האיראני ועל המזרח התיכון כולו".