דוד אלחיאני
דוד אלחיאני צילום: חזקי ברוך

בהסכם הקואליציוני הוחלט על הקצאת מכסת פקחים שיעקבו אחר ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C, אלא שבמסגרת ההקצאה הזו נכלל גם צוות שמוקם בימים אלה ומטרתו הפללה של ראשי מועצות ביהודה ושומרון המתקצבים התיישבות צעירה.

ראש מועצת יש"ע, דוד אלחיאני, ממשיך במתקפה החריפה נגד שר הביטחון, בני גנץ, ובראיון לערוץ 7 הוא קובע כי בפועל מנהל גנץ ממשלה בתוך ממשלה ומיישם הקפאת בנייה שתביא בפועל לנפילת הממשלה.

את הדברים אומר אלחיאני בשיחה אותה קיימנו סביב החלטת גנץ לקחת חלק מהתקנים שנועדו להתמודדות עם ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C ולהקים איתם מחלקה ייעודית להפללת ראשי מועצות שמסייעים להתיישבות הצעירה.

"לא לזה התכוונו כשעבדנו להביא תקנים למינהל האזרחי", אומר אלחיאני. "התקנים נועדו אך ורק למלחמה על שטחי C ומישהו חמד לצון ומנסה לקחת חלק מהתקנים הללו כדי להקים יחידת אכיפה נגד ראשי הרשויות ביו"ש מה שאין לו אח ורע במדינת ישראל".

אלחיאני מספר כי הוא וראשי המועצות פועלים נגד המגמה שהתבררה מתשובת פרקליטות המדינה לבג"צ. "מדובר ביוזמה של משרד הביטחון שלוקח את התקנים הללו. אנחנו פועלים בכמה מישורים כדי לסכל את זה כי המשמעות היא שיוצאים מנקודת הנחה שכולנו עבריינים. אין אח ורע בארץ ובעולם ליחידת אכיפה נגד ראשי רשויות. דיברנו על כך שנצרף למאבק ראשי רשויות במרכז השלטון המקומי והאזורי. זה אירוע חמור מאוד שזו תשובת הפרקליטות".

בדבריו מזכיר אלחיאני שהקצאת התקנים למינהל האזרחי הגיעה כחלק מההסכם הקואליציוני עם מפלגתו 'תקווה חדשה', אך שר הביטחון החליט לקבוע מה ייעשה בתקנים הללו ואת המגמה הזו יש לבלום. להערכתו שרי 'תקוה חדשה' מבינים את משמעות האירוע. הוא עצמו מקפיד שלא להרחיב במהלכים הננקטים נגד המהלך. "זה נושא רגיש", הוא אומר. להבנתו משמעות יחידת אכיפה פלילית שכזו היא משמעות מרחיקת לכת, "מאיימים עלינו כאילו אנחנו אחרוני העבריינים שצריכים יחידת אכיפה מיוחדת בשבילנו".

על מה שקורה אצל שר הביטחון, בני גנץ, שבוחר לפגוע בהתיישבות בשורת צעדים, אומר דוד אלחיאני: "הממשלה הזו החליטה שמה שהיה הוא שיהיה. יש הסכמם קואליציוניים בכתב ויש בעל פה, לא ריבונות ולא הקפאה". ברוח זו, הוא אומר, ההבנה הייתה שבכל שלושה חודשים תתכנס מועצת התכנון העליונה הקובעת את מכסות הבניה ותכניות הפיתוח ביהודה ושומרון. המועצה התכנסה בנובמבר, היה זה באיחור רב בשל שביתת עובדי המנהל האזרחי, וכעת אמורה הייתה להתקיים ישיבה נוספת בפברואר, אלא ש"אנחנו לא מקבלים תשובה ברורה מתי היא תתכנס. לא מדברים איתנו ולא אומרים שום דבר. אומרים לי במשרד הביטחון שלא קיבלנו הוראה כלשהי, לא כן ולא לא, והמשמעות היא הקפאה, ולא ניתן יד להקפאה. משמעותה של הקפאה היא הפלת הממשלה", קובע אלחיאני.

בדבריו מצטט אלחיאני את דבריה של השרה שקד שהתבטאה חריפות נגד אפשרות של הקפאה והוא משוכנע שגם היא וגם שרי ימין אחרים, כמו גם חברי כנסת של הימין, לא יתנו לכך יד. "יש קווים אדומים. בממשלה הזו הרכב קואליציוני מאוד מסובך, אבל גם בהרכב הזה יש לחברי הכנסת של הימין קווים אדומים. אני לא מאמין שניר אורבך, כלפון או שרן השכל יתנו יד להקפאה".

בעיני אלחיאני מדובר בבחירה מודעת של שר הביטחון שלא לכנס את מועצת התכנון. "אם שר הביטחון ימשיך בתרגילים, הקפאת הבניה ביו"ש תביא לנפילת הממשלה", הוא שב ואומר. "שר הביטחון מנהל ממשלה בתוך ממשלה, פוגש את קמלה האריס, מזמין לבית שלו את אבו מאזן וכו'. בני גנץ הצטייר בעבר כאיש אמין והוא מאבד את האמינות הזו בעיניי".