ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין צילום: רויטרס

בזמן שהיא נלחמת ומבצעת פשעים באוקראינה, רוסיה מאבדת לגיטימציה גדולה בעולם כולו ובענפי הספורט השונים ממשיכים להביע דעה נחרצת נגדם ועושים צעדים חריגים בשל המלחמה באוקראינה.

מי שעשו את הצעד החריג ביותר בינתיים הם איגוד הג'ודו העולמי שהודיעו כי החליטו לשלול מנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין את תואר נשיא הכבוד של הארגון שקיבל בשנת 2010.

פוטין, שבצעירותו התמודד בתחרויות ג'ודו ונחשב לחובב ג'ודו מושבע, פיתח במשך השנים קשרי ידידות עם בכירים בעולם הג'ודו, כמו בעוד לא מעט ענפי ספורט, כאשר הוא ראה את ענפי הספורט ככאלה שיכולים לחזק את הזהות והגאווה של האזרחים הרוסים ובכך לתת לו ולשלטונו לגיטימציה מהעם.

יתירה מכך, לעיתים לקח פוטין חלק באימוני נבחרת הג'ודו הרוסית שנחשבת לאחת מהנבחרות הטובות בעולם, ושלילת תואר נשיא הכבוד של הארגון, בשל תוקפנותו ופלישתו לאוקראינה, מהווה מכה תדמיתית ומנטלית קשה נגד פוטין וממשלתו.

איגוד הג'ודו העולמי לא לבד במחאה נגד התוקפנות הרוסית, כאשר נבחרות פולין ושבדיה כבר הודיעו כי לא רק שלא ישחקו על אדמת רוסיה במסגרת פלייאוף המונדיאל, דרישה שהתקבלה על ידי אופ"א שקבעה כי המשחקים יתקיימו על אדמה נייטרלית, אלא הודיעו כי גם לא ישחקו מול הרוסים.

שחקנה של נבחרת פולין ושוער יובנטוס האיטלקית, וויצ'ך שצ'סני הנשוי לאוקראינית אמר: "לא נשחק נגד רוסיה במוקדמות, בזה אין ספק. עכשיו בוא נראה אם פיפ"א תיתן להם ניצחון ותשלח אותם למונדיאל. אם נפסיד טכני, נפסיד בראש מורם, בידיעה שעשינו את הדבר הנכון".

גם חברו לנבחרת, חלוץ באיירן מינכן, רוברט לנדובסקי תמך בהחלטת נבחרתו שלא לשחק מול הרוסים ואף עלה לשחק עם סרט קפטן בצהוב-כחול, צבעי הסמל של אוקראינה, ואמר: "החלטתי על כך הבוקר כי מה שקורה באוקראינה לא מקובל עבור העולם כולו. אנחנו צריכים לתמוך באוקראינה, זה משהו שלא חשבתי שיכול לקרות והוא פוגע".

באנגליה הרוחות סוערות ואחרי הודעתו הדרמטית של הבעלים של צ'לסי, רומן אברמוביץ' המקורב לפוטין, על העברת הבעלות על הקבוצה לידיי נאמן בשל חשש מסנקציות, הוציאה צ'לסי הודעת תמיכה באוקראינה וכתבה: "הסיטואציה באוקראינה מפחידה ומזעזעת. ליבנו עם תושבי אוקראינה, וכל אחד ואחד במועדון מתפלל לשלום".

נזק תדמיתי, מקצועי וספורטיבי נוסף בשל המלחמה באוקראינה קיבלה רוסיה עם החלטת התאחדות ההתעמלות העולמית, בה היא מצטיינת בכל הענפים, על ביטול כל התחרויות ברוסיה ובבלארוס בענפי ההתעמלות האמנותית, התעמלות מכשירים, אקרובטיקה וטרמפולינה. על פי החלטת ההתאחדות, כל האירועים אשר היו אמורים להתקיים במדינות האלה יוסרו מהלו"ז באופן מיידי ובנוסף ייאסר להניף את דגלי המדינות הללו והשמעת ההמנון שלהן במידה שספורטאים מהן יעלו על הפודיום.

גם בענף הכדורסל ומפעל היורוליג היוקרתי שלו צפויה רוסיה ונציגיה להינזק, כאשר באירופה מדווחים על כך שמדינות האיחוד האירופי מתכוונות במסגרת הסנקציות על רוסיה, לאסור כניסה של חברות תעופה רוסיות ולקטוע כל קשר עמן. משמעות הדבר היא כי פעילותה השוטפת של היורוליג תיפגע בשל כך שחברות תעופה רוסיות לא יוכלו לטוס באירופה, כאשר לבינתיים רק נדחו משחקיהן של שלוש הנציגות הרוסית במפעל היוקרתי של הכדורסל האירופי.

אם זה לא מספיק, אזי ששחקנים מתחילים לנטוש את הקבוצות הרוסיות. הראשון לעזוב היה טוקו שנגליה הגיאורגי שעזב את צסק"א מוסקבה, קבוצת הצבא הרוסי ושינה את תמונת הפרופיל שלו לדגל אוקראינה ואליו הצטרפו עוד שלושה חבריו לקבוצה. כעת גם את זניט סנט פטרסבורג עוזבים כשמינדאוגאס קוזמינסקאס הליטאי יעזוב וככל הנראה גם הרכז שבאז נאפייר שלא ישוב לשחק בקבוצה העונה.

המלחמה באוקראינה תביא לרעידת אדמה בספורט העולמי או שהסנקציות והפגיעה במורל האזרחים הרוסים תביא לעצירת שפיכת הדמים?