עו"ד אשר אקסלרוד פותח את הכנס
עו"ד אשר אקסלרוד פותח את הכנסצילום: עצמי

הערב (יום א') יתקיים בלשכת עורכי הדין בירושלים ערב עיון לעורכי דין בנושא: "ייצוג בבתי דין לממונות ועריכת חוזים וצוואות על פי ההלכה".

הערב הוא יוזמה של הרב ד"ר עדו רכניץ ממכון משפטי ארץ ושל עו"ד שלמה בן מנחם, ראש וועדת בתי הדין לממונות בלשכת עורכי הדין בירושלים. מטרת הכנס לחשוף את ציבור עורכי הדין לאפשרות לייצג לקוחות בבתי הדין לממונות.

עו"ד בן מנחם, שבעצמו מייצג לקוחות בבתי דין לממונות, ממליץ לכל עורכי הדין, דתיים וחילוניים, יהודים ולא-יהודים, להכיר את בתי הדין לממונות ולהיות מוכנים לייצג לקוחות בבתי דין אלה הפועלים במסגרת חוק הבוררות. לדבריו, ייצוג בבתי הדין אינו מותנה ביידע הלכתי, ולכן כל עורך דין מנוסה יכול למלא את תפקידו היטב גם בבית הדין. כמובן שהכרות עם סדרי הדין והדין המהותי הנהוגים בבתי דין אלה מהווה יתרון.

עו"ד בן מנחם מציין שלבית הדין לממונות יתרון בכך שהוא תואם את ההלכה, ולקוחות דתיים וחרדיים מעוניינים להתדיין דווקא בו. בנוסף, בית הדין לממונות בדרך כלל זריז מבתי המשפט, וניתן לסיים בו תיקים במהירות רבה יותר.

אמנם, עורכי הדין דין רבים כלל אינם מודעים לאפשרות של התדיינות בבתי הדין לממונות. בנוסף, הם חוששים להתדיין בערכאה שאינה מוכרת להם. "זו בדיוק מטרת ערב העיון – לחשוף את עורכי הדין לעולם בתי הדין לממונות" מציין עו"ד בן מנחם.

בנוסף, רצוי שעורך הדין יהיה מודע גם לדרישות ההלכתיות בעת כתיבת חוזה וצוואה. "באופן אישי נתקלתי במקרים של לקוחות שביקשו להוסיף היתר עיסקא לחוזה כדי להימנע מאיסור ריבית, ועורך הדין שלהם כלל לא ידע במה מדובר".

עורך הדין בן מנחם חתם בכך שהוא מקווה שהערב יתרום להגברת המודעות לבתי הדין לממונות. זאת, במקביל לפעילות של בתי הדין בשיתוף וועדת בתי הדין בלשכת עורכי הדין בירושלים לשפר את סדרי הדין של בתי הדין.

ההשתתפות בכנס מותנית ברישום באתר לשכת עורכי הדין. פרטים בדף הפייסבוק של מכון משפטי ארץ ובאתר של לשכת עורכי הדין מחוז ירושלים.