הרב עמיטל בראלי
הרב עמיטל בראלי צילום: יהונתן הלפרין

בילדותי אהבתי לצפות בתוכנית טלוויזיה, שעסקה בבעל חיים בשם 'דובי הדוברמן'. אותו דובי, גיבור התוכנית, הופך עם הזמן להיות דוקטור לחוקי תנועה, ומציל ילדים מתאונות דרכים.

נזכרתי בתכנית הזאת, לאחר שנחשפתי לשני אנשי אקדמיה דתיים, שהפכו לדוקטורים לגיור. שניהם היו שותפים להכנת הרפורמה אותה מקדם השר כהנא. האחד הוא ד"ר שוקי פרידמן, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, והשני הוא ד"ר נתנאל פישר מפורום קהלת. שניהם אקדמאיים חובשי כיפות סרוגות, ממש מפאר היצירה של הציבור הדתי לאומי, נופת צופים, התגשמות חזון הנביאים.

את ד"ר פרידמן שמעתי בפאנל. הוא פתח את דבריו בהאשמות חמורות כנגד אלו המעזים להתנגד לרפורמה, וכינה אותם שקרנים ורמאים. לא נחה רוחו עד שעבר להאשמה נוספת כלפי הרבנים, האשמה הזאת עשתה לי סדר בהבנת הגישה ממנו מגיעים המלומדים לעיסוק בסוגית הגיור.

ד"ר פרדימן הסביר לציבור הרחב, מדוע אסור לנו לשמוע לרבנים. לדבריו, צריך ללמוד לקח ממה שקרה בשנות השלושים ומה גורמת הקשבה לרבנים. כלומר, לא רק שהרבנים הם שקרנים ורמאים, הם גם אלו שאשמים בהתרחשות השואה של העם היהודי.

הטיעון הרדוד הזה נמצא על הסקלה של אלו הטוענים שהציונות אשמה בשואה. כפי שהתבטא בזמנו אחד מראשי הציבור החרדי, על כך שהציונות גרמה לשואה, הציונים התגרו בהיטלר ימ"ש, ובתגובה הוא החליט לפעול באכזריות להשמדת העם היהודי.

נעשה לעצמינו הנחה אם נחשוב שמדובר בסתם אמירה לא מוצלחת המערבת את השואה בשיח על סוגיית הגיור. אני מציע גם לא לתלות את הדברים בסתם זלזול כלפי רבני ישראל, או בסוג של הסתכלות מלמעלה של אנשי האקדמיה הנאורים, כלפי רבני ישראל הפרימיטיביים שעומדים על דעתם המיושנת והלא משכילה.

העיוות עמוק הרבה יותר, מדובר בתפיסת עולם שנוגעת בשאלה, מי מוסמך להכריע בנושאים הלכתיים. לשיטתם של הנאורים, רבני ישראל אשר עוסקים יום ולילה בתורה, הלנים בעומקה של הלכה, לא בשלים למשימה. לרבנים חסרה הפרספקטיבה של המכון הישראלי לדמוקרטיה והמחקרים אותם הוא מייצר. כאן מגיע התפקיד של אנשי האקדמיה, הם יצילו את המצה, בכך שיכתיבו לרבנים מה לפסוק.

גם ד"ר נתנאל פישר מפורום קהלת התנבא בשפה דומה. ד"ר פישר כועס, כועס מאוד, הוא מכנה את אלו המתנגדים לרפורמה כ"שקרנים המפיצים פייק ניוז וסרטוני רמאות מושקעים כנגד מתווה הגיור החדש, בחתימתם של ארגונים דתיים כביכול" עיקר הקצף של הד"ר יצא על הטיעון שהחוק יאפשר גיורים המוניים של מסתננים ומהגרים.

אני חושש שאם הד"ר המלומד לא הבין את הסרטון המדובר, יתכן מצב שגם את הצעת החוק שיצאה תחת ידו, הוא לא הבין כפי שצריך. הסרטון המדובר ממחיש כיצד רפורמת הגיור תביא למצב של גיור אינסטנט של אנשים הרחוקים מאוד מהתרבות היהודית ואינו מתייחס למהגרים.

אבל נניח לקטנות, העיקר מופיע בסוף הדברים, ד"ר פישר בא בטענות לרב הראשי ולייתר רבני ישראל, על דרך הפסיקה ההלכתית שלהם בנושא גיור. הפסיקה ההלכתית לא מקובלת על הד"ר הנכבד, הוא דורש לאמץ גישות "מקילות ומקרבות".

הבנתם תלמידי החכמים? שמעתם 1000 הרבנים שהכריזו החודש שלא יקבלו את גיורי כהנא? קלטתם גדולי ישראל? הד"ר מפורום קהלת החליט שצריך לפסוק אחרת בנושא הגיור. אחרת הוא יכעס מאוד עליכם, חבורת שקרנים.

מה יקרה אם הרבנים ימשיכו בהתנגדותם העיקשת? אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה ופורום קהלת ידאגו לסדר להם את הראש בדרך הקשה. השיטה פשוטה מאוד, אוספים קבוצה קטנה של רבנים, חוברים לשר כהנא וליוליה מלינובסקי, ובייחד עם עבאס כופים את ההלכה היהודית כפי שנלמדת במסדרונות המכון הישראלי לדמוקרטיה.

דוקטורים לגיור, הרפו! תמשיכו לכתוב מאמרים מלומדים, אבל אל תנסו להכתיב את פסיקת ההלכה לרבני ישראל.

עמיטל בראלי הוא מנכ"ל ארגון חותם