סיור בכיכר דיזנגוף
סיור בכיכר דיזנגוףצילום: גיא יחיאלי

עיריית תל אביב-יפו תקיים בתאריכים 8-1 במרץ 2022 את אירועי שבוע האישה תחת הכותרת "במלוא הדרה", זו השנה השלישית, לרגל יום האישה הבין- לאומי, בהובלת מנהל קהילה תרבות וספורט והרשות לחוסן ושוויון חברתי. האירועים יתקיימו ברחבי העיר וברחבי הרשת.

שבוע "במלוא הדרה" הוא אירוע שיא של העשייה המתמשכת לקידום שוויון מגדרי בכל תחומי החיים ובמסגרת השבוע תיחשף לראשונה "עיר שווה": התכנית לקידום שוויון מגדרי בתל-אביב-יפו.

בין האירועים והפעילויות שיתקיימו במסגרת פסטיבל "במלוא הדרה":

01-מרץ שלישי 17:00-19:00 תושבות העיר מארחות - גילה אבדר

גילה, ילידת שכונת התקווה, תיקח אותנו למסע מתימן הרחוקה ועד ללב מדינת ישראל. נתחיל בסיור בשכונה היהודית הראשונה מעברו המזרחי של נחל הירקון שעברה תהפוכות רבות מאז הקמתה בשנות ה-30. נסקור את ההסטוריה של השכונה דרך סיפורים וא.נשים, ונדבר על הטרנספורמציה שעברה השכונה בשנים האחרונות ועל החשיבות של ביטחון במרחב הציבורי. את הסיור נסיים באירוח בבית הכנסת המשפחתי, שם גילה מספרת את סיפור העלייה של הוריה ואת הסיפור של משפחת של בעלה שהקדישו את חייהם עבור תושבי שכונת התקווה.

02-מרץ רביעי 16:00-17:30 בעקבות אמניות ביפו העתיקה

הגר, אמנית תושבת יפו העתיקה, תיקח אותנו לשוטט בסמטאות יפו העתיקה, דרך גלריה של זוג אמנים שיספרו על עצמם ועל היצירה היוצאת דופן שלהם. נמשיך לסטודיו של הגר ונשמע ממנה את סיפורה האישי והמשפחתי- על סבה הצורף מתימן, שלמד במחזור הראשון בבצלאל ועל הכלים שלו בני 100 השנים, איתם הגר צורפת עד היום. תצטרף אלינו אורחת נוספת, דוריס חיפאווי, יפואית מעג'מי שתספר את הסיפור של העסק שלה ושל משפחתה.

03-מרץ חמישי 17:00-18:30 סיור במתחם גני הילדים הייחודי: בוסתן אברהם

עמותת בוסתן בני אברהם נולדה מתוך אהבה, מתוך סיפורם האישי של אורה ואיהאב בלחה. איהאב, ערבי- מוסלמי מיפו מנהיג רוחני לשלום, ואורה, מורה לתנועה ומחול יהודיה מהגליל, נפגשו, התאהבו וכאשר בנם הבכור גדל בחרו להקים את גן הבוסתן- גן ילדים לכל העמים והדתות, ברוח חינוך ולדורף, המושתת על אהבה, קבלה ואנושיות. הסיור כולל ביקור במתחם הבוסתן הכולל: 6 גנים דו- לשוניים, מרכז קהילתי בשם Human First, עצי ברי, משק חי ועץ זית בן 500 שנה. נשמע על חזון המקום, כיצד הכל התחיל ועל האתגרים שבדרך.

04-מרץ שישי 10:30-12:30 סיור בעקבות נשים מקומיות -

סביב כיכר השעון נתארח אצל ורד נבון - מחברת הספר "השדרה - שדרות ירושלים בעיני הצלמים",

ומשם נצא לסיור בשוק הפשפשים, השוק היווני ויפו העתיקה,

נכיר נשים יוצרות וחלוצות בתחומן - את אדרייה, אוצרת אמנות מקומית ומזרח תיכונית,

הגר - צורפת בכלים שירשה מסבה, ספא יונס שהקימה בית אירוח יפואי ועוד…

06-מרץ ראשון 17:00-18:00 תושבות העיר מארחות - אירנה אבייב

אירנה היא אישה חייכנית וחזקה, המשחקת בימים אלו בתאטרון הבוכרי, ומספרת באמצעות שירים את סיפור העלייה שלה לישראל, כיצד נקלטה בחום בשכונה, והצליחה בעזרת חבריה להתגבר על מכשולי השפה. הצטרפו למפגש מרגש ואמיתי של "הכנסת אורחים" המתאר את כוחה האמיתי של שכונת התקווה.

08-מרץ שלישי 17:00-19:00 סיור בהיא-סטוריה

מדוע נשים ממעטות להיות מוזכרות בספרי ההיסטוריה? האם הן באמת כמעט ולא עשו דבר שהשפיע על האנושות?

בסיור הזה נדבר על היסטוריה ואקטיביזם נשי, על הנשים שהשפיעו על המציאות שלנו בלי שרובנו נדע את שמן, מתקופת התנ"ך ועד ליום הזה.

נשמע על הפועלות שחרשו את אדמת הארץ וקראו תיגר על תפקיד האישה בבית, הנשים שבנו את תל אביב, הפמיניסטיות הראשונות שהתחילו במחתרת ועוד רבות וטובות.