חיים מזרחי בכנסת
חיים מזרחי בכנסת צילום: ללא קרדיט

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד קצין הבילוש שי עזרא אליהו ושוטר הבילוש יותם גרגיר, בגין תקיפת אזרח בחודש ינואר האחרון בשכונת גאולה בירושלים. בנוסף, קצין הבילוש הואשם אף בעבירה של שיבוש הליכי משפט וזאת בגין כתיבת דו"ח פעולה כוזב.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד שקד דהן, בתחילת חודש ינואר התקיימה הפגנה של הציבור החרדי בשכונת גאולה בירושלים. אותה עת, במרחק מה מההפגנה, יצא חיים מזרחי מהחנות בה הועסק ועמד על המדרכה הסמוכה אליה.

סמוך לאחר מכן, חלפה במקום ניידת "סמויה" שהייתה בדרכה לאזור ההפגנה, בה נהג קצין הבילוש ועל ידו, במושב הנוסע, ישבה שוטרת. השניים היו לבושים בבגדים "אזרחיים" וללא כל סימני זיהוי המעידים על כך כי הם שוטרים בתפקיד, כפי שהיה אותה שעה. בשל פקק תנועה שנוצר ברחוב, עקף קצין הבילוש את טור המכוניות שעמד לפניו ופגע ברכב אחר שעמד בפקק.

מזרחי, שנכח במקום והבחין בפגיעה, ניגש אל הניידת הסמויה ואמר לקצין הבילוש כי הוא פגע ברכב. בתגובה, יצא קצין הבילוש מהרכב, אמר למזרחי כי הוא עתיד לחזור למקום וכי "מדובר בניידת", כלשונו, והדף את מזרחי אחורנית.

קצין הבילוש חזר לרכב ואילו מזרחי התרחק מעט מהמקום, תוך שהוא מביע מורת רוח מהתנהלותו של קצין הבילוש. בשלב זה עצר קצין הבילוש את הרכב, יצא ממנו במהרה, ניגש אל מזרחי והחל לנהוג כלפיו באלימות, בין היתר באמצעות חניקתו ומתן אגרוף לראשו, וזאת מתוך רצון "ללמדו לקח".

שוטרים נוספים שהבחינו במתרחש, ביניהם שוטר הבילוש, ניגשו למקום וסייעו לקצין הבילוש להכניס את מזרחי אל המושב האחורי של הניידת הסמויה. בעוד מזרחי שכוב עם בטנו על המושב האחורי, התיישב עליו שוטר הבילוש, שלא כדין, באזור הגב התחתון. במהלך הנסיעה ולמרות שמזרחי כבר היה אזוק, המשיך שוטר הבילוש לשבת על מזרחי ואף הכה בו באמצעות מספר אגרופים לחלק האחורי של ראשו, בעוד מזרחי זועק ואומר כי לא עשה דבר. אף בתחנת המשטרה, בעת שהוביל שוטר הבילוש את מזרחי לתא המעצר, הכה בו באמצעות מכת ידו על גבו.

חיים מזרחי שהוכה בירושלים בידי שוטרים משחזר כאן חדשות

בעיקר על סמך הדיווח של קצין הבילוש, שחלקו היה כוזב, נחקר מזרחי בתחנת המשטרה ואף הוחלט להמשיך את מעצרו למשך הלילה. למחרת היום, עם הבאתו בפני שופט, הורה בית המשפט לשחררו לאלתר וללא כל תנאים. כתוצאה מהתנהגותם של השוטרים כלפיו, מזרחי סבל מכאבים עזים, נזקק לטיפול רפואי ואף בעת שפנה לבית החולים איבד את הכרתו וטופל במקום. מזרחי אף נזקק לטיפול נפשי בעקבות הנזקים הנפשיים אשר נגרמו לו כתוצאה מהתנהגותם של השוטרים כלפיו.

כתב האישום מייחס לנאשמים ביצוע עבירות של תקיפה. לקצין הבילוש אף מיוחסת עבירה של שיבוש מהלכי משפט.

ממשטרת ישראל נמסר: ''עם פתיחת החקירה ולאחר בחינת חומר הראיות במחלקת משמעת, הוחלט כי הקצין יורחק מעבודה עם קהל, והשוטרים המעורבים באירוע ישובו לעבודה. כתב האישום אשר הוגש היום טרם התקבל במחלקת משמעת. מיד עם קבלתו יוזמנו הקצין והשוטר הנוסף לשימוע לצורך שקילת המשך שירותם בחיל, כמקובל במקרים בהם שוטר מועמד לדין''.