בית העם בירושלים
בית העם בירושלים צילום: איקי מימון

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, חנך אמש (ב') את היכל התרבות "בית העם" לאחר שיפוץ עמוק ונרחב.

בטקס השתתפו גם מנכ"ל מפעל הפיס בני דרייפוס, מנכ"ל העירייה איציק לארי, מנכ"ל חברת עדן עידו הרשקוביץ, ראש מינהל תרבות, ספורט ופנאי, אריאלה רג'ואן ומכובדים נוספים.

המרכז עתיד לשמש כאחד ממוקדי התרבות הגדולים והחשובים ביותר בבירה. במסגרת השיפוץ הוחזר הלוגו המיתולוגי "בית העם" אשר היה קיים על חזית המבנה, לאחר כ-40 שנה של היעדרות, בכדי לשמר את הנוסטלגיה, ההיסטוריה והערכים של המקום שהיה מרכז תרבות מיתולוגי ששירת את תושבי העיר ומבקריה.

מתחם בית העם המחודש הינו מרכז ייחודי, אשר משלב את בית העם המיתולוגי ומחדש את ימיו כקדם ויהפוך לבית תרבות ופנאי לתושבי העיר. בעידוד ראש העיר, בבית העם המשודרג, מקום בו התקיים לפני כ-60 שנה משפט אייכמן, הוצב מיצג המאזכר את המאורע. המיצג הוצב על ידי משפחת האוזנר בני משפחתו של התובע הראשי במשפט. תכנון השיקום של המתחם בוצע על ידי אדריכלית סלמה ארד, ממשרד "ארד סימון אדריכלים".

בסמיכות אליו וכהמשך – נבנה קמפוס ירושלים לאומנויות אשר תוכנן על ידי משרד אפרת קובלסקי אדריכלים, בו ישכנו זה לצד זה בתי הספר הירושלמים הוותיקים הגבוהים לאומנות: בית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה, סטודיו למשחק ניסן נתיב, בית הספר לתיאטרון חזותי, והמרכז למוסיקה מהמזרח כמו גם המחלקה לארכיטקטורה של בצלאל, השוכנת בסמוך. ריכוז המוסדות במתחם אחד, יאפשר להם שימוש במתקנים חדשים והמשך פעילות עצמאית לצד הפריה הדדית ואינטרקציה עם הסביבה העירונית.

הפרויקט של רביבו עם משה ליאון
הפרויקט של רביבו עם משה ליאון צילום: שלומי אמסלם

עם הקמתו של קמפוס בצלאל החדש, יתהווה ציר תרבות מרכזי, לאורך רחוב יפו ועד למתחם בית העם אשר ישלב תעסוקה, מסחר, אומנות, תרבות ומגורים, עירוב שימושים אשר מייצר סביבה שוקקת חיים ומזמינה עבור צעירים וצעירות במרחב האורבני הצפוף. השצ"פ הפתוח בלב המתחם, אשר תוכנן כמקום פתוח ללא מחיצות, מהווה מקום לאתנחתא מהמולת העיר ושטח בו אפשר לקיים הופעות ואירועי רחוב במרחב הפתוח, לצד שגרת היום. הפרויקט יקבע את מרכז העיר למקום מרכזי ושוקק חיים ואת העיר ירושלים כעיר הסטודנטים והצעירים.

עלות הקמת המתחמים מסתכמת בכ-170 מיליון שקלים: כ- 30 מיליון שקלים לשדרוג בית העם, ו-140 מיליון שקלים להקמת מתחם הקמפוס. ניהול הפרויקט, בוצע על ידי חברת עדן, החברה העירונית לפיתוח כלכלי. שיפוץ ושדרוג המבנה, בהובלת עיריית ירושלים והעומד בראשה ובסיוע נדיב ממפעל הפיס והקרן לירושלים, נעשה בסטנדרטים הגבוהים ביותר. כל זאת למען רווחת תושבי העיר וסביבתה ועל מנת שהמבנה החדש ימשיך לשרת את הקהילה ולהוות אבן שואבת למופעי תרבות ואמנות בתחומי התיאטרון המוזיקה, הבידור והמחול בירושלים .

ראש העיר ירושלים משה ליאון: "אנו ניצבים כאן, במתחם בית העם המחודש, במטרה לחדש את פריחת התרבות במרכז העיר ירושלים כבעבר. עברו ההיסטורי של המבנה, כבית תרבות וכמקום משפטו של אייכמן, משתלב לצד ההווה והעתיד התרבותי של העיר ירושלים. המתחם יהווה אבן שואבת לכלל תושבי העיר, למבקרים ולצעירים מכלל רחבי הארץ אשר יצרכו וייצרו תרבות במרכז העיר ירושלים".

מנכ"ל מפעל הפיס בני דרייפוס: "מפעל הפיס גאה על היותו שותף מרכזי לחידושו ושדרוגו של מרכז הפיס לתרבות 'בית העם' בירושלים, לשעבר 'ז'ראר בכר'."