מטבח קטן
מטבח קטןצילום: pixabay

ברכות! מצאתם סוף סוף את דירת החלומות שלכם. יש בה את המרפסת המושלמת לקפה של הבוקר, סלון גדול המתאים לאירוח תכוף של הקרובים לכם, אבל... המטבח קטן.

החלטתם ללכת על זה בכל מקרה, וכעת אתם מביטים בו ואומרים לעצמכם: "זה מה יש". אז אם מטבח קטן הוא מה שיש לכם, חשוב מאוד לדעת כיצד להפיק ממנו את המיטב. הנה מספר טיפים לניצול נכון של המרחב במטבח קטן.

מטבח קטן – מחשבה גדולה

אין חולק על כך שעיצוב מטבחים קטנים הוא אתגר של ממש. שטח הריצוף המצומצם ואפשרויות האחסון המוגבלות, עלולות להפוך אותו לצפוף, דחוס ומבולגן. אם יש לנו מטבח קטן, אין הדבר אומר שלא מגיעה לו מידת השקעה שמקבל המטבח הגדול והמרווח, ואף יותר מכך - יש לטפל בו ביתר תשומת לב. מטבח מודרני הוא מטבח יעיל, ובשל העובדה שמטבחים קטנים ביחידות דיור קטנות הם מנת חלקם של ישראלים רבים, חשוב לעצבם בצורה החכמה והיעילה ביותר.

קודם כל, סדר וארגון

על מנת ליצור סביבת עבודה יעילה במטבח הקטן שברשותנו, יש לעבוד בצורה מאורגנת ויצירתית. בגלל שאין מספיק שטח ריצוף להסתובב בו, מומלץ שכול האמצעים העומדים לרשותנו במטבח יהיו בקרבת מקום והישג יד. סידור כלים גדולים כמו סירים ומחבתות במתלים בגובה, למשל מעל הכיור, חוסך בשטח האחסון הקטן גם כך במטבח שלכם, וגם מייעל את העבודה על ידי נגישותם וסמיכותם של הכלים לאזור הבישול כמו התנור והכיריים.

מומלץ לסדר את המכשירים התופסים מקום רב בצורה היקפית מסביב לשטח העבודה, בהתאם לתדירות השימוש וסדר העדיפויות שלכם. זכרו, ארגון המטבח ישפיע במידה רבה על הרגלי הבישול והאפייה שלכם במסגרתו.

אחסון חכם - זה אפשרי

מכורח היותו מטבח קטן, שטח אחסון רב ומאפשר אינו על הפרק. לכן תכנון האחסון הוא שלב מפתח בעיצוב המטבח הקטן. תכנון לקוי יביא לאי סדר, צפיפות וחוסר יעילות משווע בשהייתכם במטבח. באופן טבעי, תרצו להימנע מעומס על השיש ועל שאר משטחי העבודה הסמוכים לכיריים או התנור.

באם מדובר במטבח חדש, תכנון פונקציונלי מקדים שיכלול רכישת מוצרי חשמל אינטגרליים המתמזגים עם השטח הקיים, עשוי לפנות מקום רב לאחסון. כך המוצרים הגדולים והמסורבלים מוסתרים בפנים המטבח ויוצרים סביבה מרווחת. אם מדובר במטבח קיים, יש לנצל עד תום את המגירות והמדפים שברשותכם, לרבות אלו הנמצאים בגובה, שיאפשרו משטח עבודה פנוי.

פתרון אחסון נוסף ואפשרי הוא הסבת חלל צמוד למטבח כמעין יחידת הרחבה שלו, באם יש בקרבתו מרפסת שירות או מזווה קטן בהם ניתן להשתמש לאחסון הכלים שאינם בשימוש תדיר.

יעילות - רק מה שצריך

המטבחים הקטנים באופן טבעי מוגדרים כנוחים פחות לבישול ארוחות גדולות. בעת אבזור המטבח, יש להבין באילו מוצרי חשמל וכלים נשתמש באופן יומיומי ואותם נשבץ לנוחיותנו ברחבי המטבח. העמסת ציוד חשמלי מיותר על השיש ועל משטחי העבודה, תפגע ביעילות המטבח. לכן, יש לצייד את המטבח רק באמצעים שהם בגדר הכרח.

פתרונות יצירתיים

רבים מוצאים את עצמם חושבים מחוץ לקופסה בכל הנוגע לתכנון המטבח, ובוחרים ברהיטים שהופכים לרב תכליתיים. דוגמאות לכך ניתן למצוא בשולחן אוכל שיכול לשמש גם כדלפק, שולחן אוכל מתקפל או אפילו כזה המוטמע בתוך הקיר כאשר אינו נמצא בשימוש וניתן לפתיחה בעת הצורך. כל אלו, לצד פתרונות למוצרי חשמל כמו מדפים אינטגרליים לתנור או מיקרוגל, יהפכו את המטבח שלכם ליעיל ושימושי ביחס לגודלו.

בשורה התחתונה, נראה שמטבח קטן יכול לנצח גם את הגדולים. ניתן למצוא עיצובים מבריקים ויצירתיים למטבחים קטנים הן בחנויות מטבחים מעוצבים והן בעיצוב פרי דמיונכם. אל תרימו ידיים, ישנם פתרונות רבים להפיכת המטבח לא רק ליעיל וחכם, אלא לכזה המשמש על אף גודלו, כליבו הפועם של הבית.