עידית סילמן
עידית סילמןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אבי אלימלך, יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, סיפר היום (שלישי) על הנחיית שר הביטחון בני גנץ לקדם את החתימה על ''צו אלוף'' שיחבר תשתיות מים וחשמל למאחזים ויישובים ביו"ש שעשויים להיות מוסדרים בעתיד.

אלימלך אמר בדיון של ועדת הבריאות: "לגבי התשתיות הבסיסיות שזה מים וחשמל בהתיישבות הצעירה, בחודש וחצי-חודשיים האחרונים יש התקדמות משמעותית. שר הביטחון הנחה את הגורמים המשפטיים לקדם צו אלוף שיאפשר חיבור של תשתיות לאותם מאחזים שהם בעלי היתכנות להסדרה עתידית, גם אם ברגע זה הם ללא תוכנית וללא היתרי בניה כמתחייב. העבודת מטה הזאת נמצאת בעיצומה".

יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן מימינה בירכה על ההתקדמות ש''תנרמל'' את חיי התושבים: "אנחנו עומדים מול שר הביטחון ומול הצוות שלו ודוחקים בו לקדם את זה וכמה שיותר מהר. הרצון שלנו יהיה להכניס ולהכליל כמה שיותר יישובים לתוך הצו הזה כדי לאפשר את הדבר המאוד בסיסי במדינת ישראל של שנת 2022 - תשתיות מים וחשמל.

"מדינת ישראל צריכה להגיד תודה וגם סליחה לתושבי ההתיישבות הצעירה שיש להם חושך וקור בלילות", אמרה סילמן והודיעה כי אם לא תהיה התקדמות בחיבור התשתיות ליישובים, היא תקדם חקיקה שתחייב זאת. "צו האלוף חייב לפתור את זה או שאנחנו נגיש חקיקה שלנו לעניין הזה. זה לא ימין ושמאל זה מענה בסיסי אנושי".

ח"כ יום טוב כלפון (ימינה) אמר בדיון: "אנחנו קוראים לזה התיישבות צעירה אך חלק מן הישובים נמצאים על הקרקע כבר למעלה מ-20 שנה, הם עדיין לא קיבלו הכרה רשמית. זהו מצב לא תקין שעבר ממשלות על גבי ממשלות ואני מקווה שכן תבוא בשורה בתקופה הקרובה, לפחות בעניין החשמל ובעניינים נוספים".

בשבוע שעבר התקיים דיון מכריע במשרד המשפטים על חיבור תשתיות חשמל ומים ליישובי ההתיישבות הצעירה.

הדיון נערך אצל עו"ד כרמית יוליס המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט אזרחי בהשתתפות גורמים ממשרדי הביטחון והמשפטים.

בפגישה נרשמו הסכמות על ניסוח הצו שיאפשר לשר הביטחון לחבר לחשמל לפחות שלושים יישובים ומאחזים ביהודה ושומרון, באמצעות צו של מפקד פיקוד המרכז.