גדעון סער במליאה
גדעון סער במליאהצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הקואליציה החליטה לדחות בשבוע את ההצבעה על החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה, בשל קשיים בהשגת רוב שיתמוך בהצעה.

זאת לאחר שהאופוזיציה דרשה לראות בהצבעה כאי אמון בממשלה ובעקבות כך הודיעה הרשימה המשותפת שלא תתמוך בחוק, למרות שתכננה לעשות זאת.

לאחר שהתברר שלא יושג הרוב המיוחד של 61 ח"כים הנדרש לאישור ההצעה עלה שר המשפטים גדעון סער, יוזם החוק, לדוכן הנואמים והודיע על דחיית ההצבעה.

ראש הממשלה נפתלי בנט התעכב במליאה בתקווה לאשר את החוק עד שהיה צריך לצאת כדי לקבל את פניו של קנצלר גרמניה שהגיע לביקור בישראל.

סער אמר לאחר דחיית ההצבעה: "החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה עבר במהלך שעות הלילה והבוקר בקריאה השניה. כל סעיפיו אושרו ברוב הנדרש (61 פלוס) בקריאה השניה. כל הסתייגויות האופוזיציה - נדחו. את תקנון הכנסת אני מכיר ולא אפשרתי שעבודה אדירה שהושקעה בחוק תרד לטמיון. בשבוע הבא נצביע על הקריאה ה-3 וב"ה תושלם המלאכה".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, אמר, "שבוע רביעי ברצף בו הממשלה נאלצת למשוך חוקים בשל היעדר רוב. בימים ההם אין ממשלה בישראל. נחליף אותם".

לפני כן ביקש סער להסביר את הצעתו במהלך הדיון בהצעת החוק. "ריכוז כוח לתקופה ממושכת מדי מוביל לסיאוב ולשחיתות. התחלופה והרענון חשובים בכל מערכות החיים. אני מאמין שאנחנו מחזקים את יסודות המשטר כשאנחנו באים לחוקק את החוק הזה למען אזרחי ישראל", אמר.

בתגובה הטיח בו ח"כ יואב קיש מהליכוד: "אתם פושעים דיקטטורים שפוגעים בדמוקרטיה. הזכות לבחור ולהיבחר היא הזכות הכי חשובה בדמוקרטיה. אבל אני מבין אתכם, ההנהגה הזו לא עוברת את אחוז החסימה ואתם מנסים לכפות את דעתכם".