בנט ושולץ עם דני דיין
בנט ושולץ עם דני דייןצילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט וקנצלר גרמניה אולף שולץ ביקרו הבוקר (רביעי) במוזיאון יד ושם יחד עם יו"ר יד ושם, דני דיין.

השניים פתחו את הביקור ב"מוזיאון לתולדות השואה", בסיור שהועבר ע"י ד"ר דוד זילברקלנג, היסטוריון בכיר במכון לחקר השואה "יד ושם". לאחר מכן, ביקרו רה"מ בנט והקנצלר שולץ ב"אוהל יזכור" ובהמשך השתתפו בטקס זיכרון ממלכתי.

בתום הטקס, ערכו המנהיגים סיור ב"יד לילד". הסיור נחתם באנדרטה לזכרו של יאנוש קורצ'אק.

ראש הממשלה אמר לאורחו, "אדוני הקנצלר, ברוך הבא לירושלים. התחנה הראשונה בביקור שלך בישראל, ראשון כקנצלר גרמניה, היא גם החשובה ביותר. השואה, ההשמדה השיטתית של היהודים, היא הפצע שעומד בבסיס הקשר בין גרמניה לבין ישראל. מתוך הפצע הזה בנינו יחסים משמעותיים ואיתנים".

"אדוני הקנצלר, גם היום, 80 שנה אחרי המלחמה, אין יהודי שלא נושא בתוכו את זכרם של ששת מליון אחיו ואחיותיו, אנשים, נשים וילדים, שנספו במחנות. גם היום, במדינה חזקה ומשגשגת, מדינה של חום ושמחה, בכל אחד מאיתנו - גם כמה דורות אחרי - יש עצב עמוק, שלא נעלם. אדוני הקנצלר, אני רוצה להודות לך על ביקורך פה ועל המחויבות שלך לזכרון השואה ולעם היהודי", דברי בנט.

קנצלר גרמניה אולף שולץ אמר, "השואה היא פשע נגד האנושות שגרם לעולם להביט אל התהום. הרצח ההמוני של היהודים החל בגרמניה. הוא תוכנן ובוצע על ידי גרמנים. מכאן נובעת האחריות התמידית של כל ממשלה גרמנית לביטחון מדינת ישראל ולהגנת העם היהודי. לעולם לא נשכח את מיליוני הקורבנות ואת סבלם".