שלומי בן נון
שלומי בן נון ללא קרדיט צילום

תחום ההשכלה והתעסוקה בישראל ובעולם עובר בתקופה האחרונה שינויים משמעותיים. כבר עתה ברור כי יותר ויותר עובדים יצטרכו לשנות את הקריירה שלהם או לכל הפחות להתעדכן ולהשתלם מקצועית בעקבות השינויים שחלו כתוצאה ממגפת הקורונה, ממהפכת המידע, מהמהפכה הדיגיטלית ועוד.

הסיבות לכך מגוונות. הן נובעות מסיבות אישיות הקשורות באמביציות אישיות וברצון עז להגשמה עצמית, שאותן קשה יותר לאבחן ולאפיין כי הן פרטניות. לצד אלה אשר יבחרו בהסבה מקצועית מתוקף מאוויי הלב, שחיקה תעסוקתית או כמיהה עמוקה לשינוי בקריירה, יהיו גם כאלה שיידרשו להסבה מקצועית מתוקף המהפכות והשינויים שצוינו לעיל.

יחד עם זאת, ניתן בהחלט לחבר קו אחד וישיר בין המהפכות הללו ובין מקצועות שהולכים ונעלמים מן העולם או שהופכים ללא רלוונטיים, ובין עליית הביקושים בתעשייה ובמשק הישראלי והעולמי למקצועות מתפתחים ונדרשים כמו סיעוד, מקצועות טכנולוגיים ועוד.

אני מתרשם כי המועצה להשכלה גבוהה הכירה בעת האחרונה בצרכים האקדמיים הנובעים מהמצב החדש, ומעניקה מענה ראוי לצורכי הפרט, המדינה והתעשייה. החל מתמיכה במעבר המתבקש ללימודים מקוונים או היברידיים (תמהיל לימודים משולב של לימודים פרונטליים יחד עם לימודים מקוונים), עבור בהבנת הביקוש הגובר למקצועות דוגמת סיעוד, פיזיותרפיה ויתר מקצועות הבריאות והפרא־רפואה, ובאישור ופתיחה של מסלולים ותוכניות לימודים חדשות ומיוחדות, כגון הסבה לסיעוד והסבה לעבודה סוציאלית.

ניכר כי סל הכלים הניתן היום מעניק אפשרות לגמישות רבה יותר בלימודים אקדמיים בפרט ובלימודי ההסבה המקצועית ככלל. במכללה האקדמית צפת, לדוגמה, תוכנית הלימודים להסבה לעבודה סוציאלית, אשר פעילה מזה כמה שנים, צוברת תאוצה רבה. מזה זמן רב אנו מבחינים בסטודנטים שעבדו ושירתו בעבר בסקטור הציבורי או הפרטי ופונים ללימודי עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה וכדומה. תהליך דומה ואף מואץ מתקיים גם בלימודי ההסבה לסיעוד. אלה מסלולים מקוצרים, שאינם אורכים שלוש שנים כשם שאורכים לימודי התואר הראשון.

תהליך מקביל שתופס תאוצה לאחרונה מאופיין בסטודנטים רבים, בהם אנשי עסקים ואנשי צבא, שמגיעים למכללה כשבאמתחתם כבר תואר אקדמי ראשון והם באים ללמוד תואר אקדמי ראשון, שני במספר, לדוגמה בבית הספר למשפטים או בחוג למערכות מידע ניהוליות. הם מבינים את כוחה של רכישת השכלה אקדמית, אשר דורשת אולי השקעת משאבי זמן, אך פירותיה איכותיים יותר.

הכותב הוא מנכ"ל המכללה האקדמית צפת, בוגר מכון מנדל למנהיגות וסגן אלוף במילואים