הגיע הזמן להסדיר את המקצוע
הגיע הזמן להסדיר את המקצועצילום: דוברות

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק להסדרת מעמק הפרמדיקים בישראל שהגישה ח"כ עידית סילמן (ימינה), יו"ר ועדת הבריאות.

הפרמדיקים לוקחים כיום חלק פעיל ומרכזי במערך רפואת החירום והרפואה הדחופה בישראל ולאור חשיבות תפקידם, ופעולותיהם הרפואיות המשמעותיות, ישנו הכרח להסדיר את עיסוקם בחוק.

הצעת החוק קובעת בעיקרה הוראות הקשורות לעיסוק במקצוע, תנאים לקבלת רישיון וייחוד העיסוק, הוראות משמעת, חובות אמון ואתיקה מקצועית, עונשין והוראות כלליות, עקרונות פיקוח על הפרמדיקים וכן כללים נוספים המאסדרים את מקצוע הפרמדיק.

נתן אפלבאום, מנכ"ל 'טרם רפואה דחופה' בירך על התקדמות החקיקה: "הגיע הזמן שהציבור יהנה מהרחבת הסמכויות, המקצועיות והמומחיות של מי שניצב בחוד החנית ובחזית של רפואת החירום בישראל, לא רק בצבא ובאמבולנסים אלא גם במוקדים לרפואה דחופה בישראל. מדובר בתיקון עוול היסטורי והסדרה של אחד המקצועות החשובים בתחום הצלת החיים.

"אנו מברכים את יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ עידית סילמן, על קידום החוק החשוב, שעבר היום בקריאה טרומית בכנסת. מאז נבחרה לתפקידה ח"כ סילמן עושה ימים כלילות למען בריאות הציבור, הוועדה בראשותה נהפכה לכתובת ולאוזן קשבת אמיתית בתחום הבריאות".

את החוק קידם ד"ר דוד אפלבאום שנרצח בפיגוע בקפה הילל לפני כמעט שני עשורים. ד"ר אפלבאום ז"ל שהיה מנהל חדר המיון של בית החולים שערי צדק ומבכירי המומחים בישראל בתחום הרפואה הדחופה, הבין את הצורך ואת הנחיצות של הסדרת מעמדם ומקצועיותם של הפרמדיקים בישראל. בני משפחתו וממשיכי דרכו נכחו היום במליאת הכנסת, כדי לתמוך בהצעת החוק שהגישה סילמן.

"הסדרת מקצוע הפרמדיקים יאפשר לא רק רמה מקצועית גבוהה, אלא גם עיגון והרחבת סמכויותיהם ובכל הנוגע להצלת חיים, קידום מקצועי לאלפי פרמדיקים וחיזוק מערך רפואת החירום והרפואה הדחופה למען שיפור בריאות הציבור", אמר נתן אפלבאום, מנכ"ל 'טרם' ובנו של המייסד ד"ר אפלבאום.

ח"כ עידית סילמן אמרה כי "אחרי מעל לשלושה עשורים שפרמדיקים מאיישים את מערך הטיפול הנמרץ הטרום אשפוזי - הגיע העת להסדרת המקצוע".

לדבריה, "פגשתי את הפרמדיקים בביקורים שונים בבתי החולים, בשטח, בפגישות ובדיוני ועדת הבריאות. התרשמתי מאד מעשייתם וממסירותם עבור בריאותם של אזרחי ישראל. למדתי על האתגרים שהמקצוע מתמודד איתו ועל כיווני המענה הנדרשים לו ועל חשיבות אסדרת המקצוע בחקיקה".

עוד הוסיפה סילמן כי "הצעת החוק מסדירה אחת ולתמיד את המקצוע החשוב כל כך, את הסמכויות של הפרמדיקים, את מנגנוני ההכשרה, ההסמכה והפיקוח על המקצוע. הצעת החוק שומרת על כך שהמקצוע ימשיך ויתפתח כך שהפרמדיקים יוכלו להתקדם ולתרום למערכת הבריאות בתפקידים נוספים".