נר נשמה
נר נשמהצילום: אייסטוק

יוסף כרמון, מבכירי שחקני התיאטרון בישראל, הלך היום (רביעי) לעולמו בגיל 88.

כרמון שכיכב בהרבה מהצגותיו של חנוך לוין חלה בדמנציה בשנת 2014 ומאז פרש בהדרגה ממשחק.

כרמון הוא ניצול שואה. הוריו ושלוש מאחיותו ניספו במחנה ההשמדה טרבלינקה. אחות נוספת והוא הסתתרו וניצלו.

הוא עלה לישראל והתגורר בקיבוץ דגניה ב'. אחרי שירותו הצבאי הצטרף לתיאטרון. לאורך עשרות שנים הוא שיחק בקאמרי בכ-40 הצגות, 17 מהן מאת חנוך לוין. בדמויות שגילם העניק כרמון ביטוי אותנטי לפואטיקה של לוין, ותרם תרומה משמעותית לתיאטרון הייחודי שהוא ייצר. בנוסף לכך כרמון ביים הצגות רבות.


כרמון היה מוכר בין היתר בזכות תפקיד הזקן בהצגה "אשכבה", אותו שיחק משנת 1999 עד שנת 2014. הוא שיחק גם ב"יעקובי ולידנטל", "נעורי ורדהל'ה", "סוחרי הגומי", "הוצאה להורג", "סולומון גריפ", "יאקיש ופופצ'ה" ועוד.

כרמון הותיר אחריו ארבעה ילדים - אביטל, צביקה, אסף ומיכל, ושלושה נכדים.

רן גואטה, מנכ"ל הקאמרי, ספד לו: "היה לי הכבוד והזכות להכיר את יוסף וכמובן לצפות בו על הבמה כובש את הקהל. שחקן אדיר ואדם נפלא. עצוב וכואב. התיאטרון הקאמרי מרכין ראשו בכבוד והערכה. טקס האשכבה לזכרו יתקיים בקאמרי".

גלעד קמחי, המנהל האמנותי של התיאטרון הקאמרי, הוסיף: "בלב כבד אנו נפרדים היום מיוסף כרמון, שחקן נָפיל, מגדולי השחקנים הישראליים. אחד משיאי הקריירה הבימתית המופלאה שלו היה תפקיד הזקן בהצגה עטורת הפרסים והשבחים, 'אשכבה'. לדאבון הלב, היה זה תפקידו האחרון על במה. יוסי, אהובנו, בכישרונו הייחודי ובכריזמה האינסופית שלו, יישאר חקוק בלב כולנו לעד".