בגאצקיס בתקופתו במכבי
בגאצקיס בתקופתו במכביצילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

"כל עוד רוסיה נשלטת על ידי דיקטטור כמו פוטין, אסור לעבוד שם", את הדברים האלה אמר בחריפות מאמן נבחרת אוקראינה בכדורסל, איינארס בגאצקיס.

בגאצקיס הלטבי זכור לאוהדי הכדורסל בישראל כמי שאימן את מכבי ת"א בעונת 2016/17, כאשר בדומה לכל מאמני מכבי ת"א בשנים האחרונות, גם הוא פוטר לאחר רצף של הפסדים.

את הקדנציה הקצרה שלו במכבי סיים בגאצקיס עם 18 ניצחונות מול 23 הפסדים בכל המסגרות, כשמכבי בתחתית טבלת היורוליג ובליגה הצליחה לסיים את העונה הסדירה בקושי במקום הרביעי.

כיום משמש בגאצקיס מאמן נבחרת אוקראינה בכדורסל, והצעת אימון מקבוצה רוסית בצל המלחמה באוקראינה והתוקפנות הרוסית נגד העם האוקראיני, הצליחה להוציא את המאמן הלטבי מדעתו.

לדבריו, הוא קיבל הצעה מקבוצת כדורסל רוסית לבוא ולאמן אותה, כאשר בעבר הוא כבר שימש כמאמן ברוסיה.

"אמרתי להם, 'תנו לי נשק ואני מוכן לרסס את הקרמלין. השתגעתם? איך אתם מסוגלים להציע לי דבר כזה בכלל? כל עוד רוסיה נשלטת על ידי דיקטטור כמו פוטין, אסור לעבוד שם", אמר.

בגאצקיס אמר כי הוא דווקא ניסה לדבר עם חלק מאזרחי רוסיה שבאו בטענות דווקא ללטבים שלא תומכים בפעילות הרוסית באוקראינה. "דיברתי עם כמה אנשים מרוסיה, והם ביקרו את הלטבים שיוצאים נגדם. עניתי להם, 'אתם תוקפים מדינה אחרת, מפגיזים ערים שלמות והורגים חפים מפשע, ואנחנו אלה שצריכים להתנצל?"

מאמן נוסף ומוכר לא פחות שהתבטא נגד התוקפנות הרוסית באופן פומבי הוא אטורה מסינה האיטלקי, מאמנה של מילאנו.

מסינה, אחד מגדולי המאמנים בכדורסל האירופי בכל הזמנים, יצא בתקיפות נגד התוקפנות הרוסית והחלטת מפעל היורוליג היוקרתי שלא לקבל החלטות חותכות ולחכות לסיום המלחמה באוקראינה.

ביורוליג הודיעו כי אם עד ה-21 במרץ לא תופסק הלחימה וקבוצות הכדורסל הרוסיות לא ישובו לפעילות, היא תרחיק אותן העונה מפעילות ותמשיך את העונה בלעדיהן ובניקוי תוצאות המשחקים מול שלוש הקבוצות הרוסיות של המפעל היוקרתי ביותר בכדורסל האירופי: צסק"א מוסקבה, זניט סנט פטרסבורג וקאזאן.

"היה טוב יותר אם היורוליג הייתה מסבירה את עמדתה בצורה ברורה. בינתיים הלכו על פשרה זמנית, והחליטו לחכות. זה אמנם נכון מנקודת המבט של שאר הקבוצות, אבל אין פה שום אמירה בנוגע לאלימות שרוסיה נוהגת בה כלפי אוקראינה", אמר מסינה האגדי.

לדבריו של מסינה, "גם הקבוצות הרוסיות כבר מוותרות על העונה", כאשר היום הודיעה צסק"א על עזיבת שחקן נוסף, דניאל האקט שעבר לאיטליה ונדמה כי שם לא מתכוונים בקרוב לחזור לפעילות.