יצחק הרצוג
יצחק הרצוג צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

נשיא המדינה יצחק הרצוג בירך על מאמצי התיווך של ראש הממשלה נפתלי בנט בניסיון להפסיק את המלחמה של רוסיה באוקראינה.

הרצוג אמר היום (א') בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא: "אני חושב שכל מאמץ מצידם של ראש הממשלה וממשלת ישראל לקדם מהלכים שיביאו להצלת חיים, לחילוץ מהתופת ולמניעת שפיכות הדמים, הוא מהלך מבורך וראוי".

"אני מבקש גם להעלות על נס את עשייתם החשובה של עיתונאי ישראל שמדווחים מאזורי הקרבות, ומאפשרים לנו ולעולם כולו לדעת, להכיר ולהירתם לפתרון המשבר ההומניטרי", אמר הנשיא.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות דיברה גם היא בטקס השבעת השופטים החדשים שהתקיים בבית הנשיא. חיות אמרה: ''אירועים כאלה ואחרים - שזכו לאחרונה להד תקשורתי נרחב והינם חריגים ומצערים ביותר - עלולים לצייר תמונה שגויה באשר לתהליך מינוי השופטים. אף שיטה אינה חסינה מפני אירועים חריגים, אך בסיכומו של דבר השיטה הישראלית היא שיטה מאוזנת''.

ראש הממשלה נפתלי בנט ורעייתו גילת, יחד עם כמה משרי הממשלה, הגיעו בצהריים (ראשון) לנתב"ג וקיבלו את פניהם של כ-100 יתומים מאוקראינה שנמלטו מהמלחמה במדינתם.

הטיסה בחסות חב"ד המריאה מיאסי ברומניה. "90 ילדים מבית הילדים בז'טומיר נחתו עכשיו בישראל", אמר בנט. "התרגשתי לקבל את פניהם ואמרתי להם – אתם בטוחים עכשיו, הגעתם לחוף מבטחים. כשעמדתי לצד גילת בנתב"ג צפיתי בילדים נכנסים בשער. ראיתי בעיניים שלהם את התלאות שעברו.

''החיים שהם מכירים השתנו ברגע. כבר שבוע וחצי שהם נמלטים מקרבות והפגזות, בלי הורים, אבל עם שליחי חב"ד המופלאים שמלווים אותם לכאן. תודה לשליחי חב"ד ולכל העוסקים במלאכת הקודש של הצלת נפשות - משרד הפנים, משרד החוץ, משרד האוצר, משרד הקליטה, הקרן לידידות והסוכנות היהודית. גאה בכולכם'', הוסיף ראש הממשלה.

בסך הכל ינחתו היום בנתב"ג שלוש טיסות מיוחדות עם כ-300 עולים מאוקראינה, במבצע משותף של משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית, הקרן לידידות ובסיוע תרומות של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה וקרן היסוד.

מדובר בעולים שנמלטו מאש הקרבות באוקראינה ונקלטו במרכזי העלייה שפתחו הסוכנות היהודית והקרן לידידות במדינות הגובלות באוקראינה.

מיד לאחר נחיתתם בנתב"ג, יקלטו העולים בישראל על ידי משרד העליה והקליטה. יועצי הקליטה ידאגו לספק לכל עולה מעטפת קליטה ראשונית רחבה להתאקלמות מיטבית והליך מיצוי זכויות מיוחד. בנוסף, אנשי המשרד יפנו את העולים לפתרונות דיור מיידים וזמניים בבתי מלון, אותם הכינו מבעוד מועד כחלק מתכנית החירום לקליטת יהודי אוקראינה.