האוניברסיטה העברית
האוניברסיטה העבריתצילום: דנה פילוסוף

הקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית יחד עם ארגון השמאל "הורים נגד מעצרי ילדים" הגישו לוועדת האו"ם העוסקת ביישום האמנה לזכויות אדם (ICCPR) דו"ח נגד ישראל.

את דו"ח הצללים שהוגש לאו"ם בחודש שעבר ניסחו סטודנטים וסטודנטיות מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית יחד עם עו"ד דנה יפה מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה.

על פי ארגון הורים נגד מעצרי ילדים, בדו"ח הוצגה בפני האו"ם "המציאות הקשה של מעצרי הקטינים הפלסטינים, בגדה המערבית ומזרח ירושלים בידי ישראל".

לדברי מגישי הדו"ח, "ההתנהלות של ישראל כלפי קטינים פלסטינים ישראל רחוקה מאוד מהמחויבות שלה לאמנה. ללא הקפדה על זכויותיהם הבסיסיות בזמן המעצר, החקירה, המשפט והמאסר. בדו"ח פירטנו כיצד ישראל נוהגת בקטינים פלסטינים הנדרשים לחקירה או מעצר, ועל ההבדלים התהומיים ביחס שניתן להם בהשוואה לקטינים ישראלים, ובהשוואה לנדרש באמנה, והצגנו את הנתונים שאספנו בדבר מספר העצום של מעצרי קטינים פלסטינים שישראל מבצעת מידי שנה".

מגישי הדו"ח טענו כי התנהגות ישראל מוגדרת על פי החוק הבין-לאומי כעינויים. "דיווחנו לאו"ם על השימוש הפסול במעצרים מנהליים כלפי קטינים, על שימוש שגרתי במעצרים עד תום ההליכים כאמצעי לחץ, על ההתייחסות בזמן המעצר: אלימות ומניעת מזון, שתיה ושינה (מה שמוגדר בחוק הבינלאומי כעינויים), ועל הפגיעה בזכות לייצוג ומשפט הוגן: מניעת ייצוג על ידי עורכי דין או ליווי של הורים לחקירה, וכתוצאה מכך המספר העצום של הודאות שנלקחות בכפיה", נאמר.

הדו"ח לא הסתפק בפירוט הנתונים כפי שנרשמו מנסחיו, אלא המליץ לאו"ם שורת המלצות מעשיות אותן ביקשו מהאו"ם לדרוש ממשלת ישראל לאמץ.

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "הקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית עוסקת בהגנה על זכויותיהם של כל בני האדם וקטינים בפרט, ללא הבדל דת, גזע מין או לאום, המשתייכים לכל מגזרי האוכלוסייה בישראל".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מדובר במדינת חלם פשוטו כמשמעו. סטודנטים ישראלים תחת פיקוח של המועצה להשכלה גבוהה חוברים לארגון שמאל קיצוני וכותבים דו"ח מיוחד לאו"ם נגד מדינת ישראל? לאן הגענו? כאשר ארגון 'בצלמו' ביקש להצטרף לקליניקה הם סרבו, אבל לשמאל הקיצוני פתחו את הדלת הראשית. אני דורש משרת החינוך ויו"ר המל"ג לאסור כל שיתוף פעולה של ארגוני שמאל קיצוני עם הקליניקות באוניברסיטאות
ובוודאי לאסור שיתוף פעולה למטרת כתיבת דו"חות נגד מדינת ישראל שיעלו באו"ם. ארגוני השמאל מוזמנים ליצור קשר עם סטודנטים באוניברסיטת ביר אל זית בשכם כדי להשמיץ ולפגוע במדינת ישראל. לא בחסות מדינת ישראל".